bíle fasády

Hlavní rodinný dům mezi garáží a altánkem
Návštěvy domů

Moderní usedlost v Jižních Čechách navázala na tradiční lidovou architekturu

V jihočeské obci Smrčná přibyla novostavba na způsob tradiční lidové architektury, jaká je v těchto končinách zažitá. Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař se nechali inspirovat minulostí lokality a rodinný dům seskládali ze tří hmot, které v konečném důsledku vytvořily jeden velmi kompaktní celek.

Návštěvy domů

Bílý rodinný dům zaujme na první pohled svou členitostí

Tvoří ho několik základních celků, přičemž ani jeden není totožný s žádným jiným. Díky tomuto členění architekt vytvořil různé funkční celky, a to nejen v interiéru.

FOTO Martin Zeman
Návštěvy domů

Díky slunečnímu trychtýři splnil rodinný dům přísná kritéria pasivních domů

Dům, který na první pohled zaujme neobvyklou geometrií, je výsledkem důsledně řešeného návrhu, u kterého ani zdaleka nejde jen o zajímavý vzhled.

Foto: Lukáš Němeček
Návštěvy domů

Čistý kubický tvar a bílá barva: Rodinný dům v brněnském Komíně

Krychlový tvar a bílá barva tvoří dokonalý soulad. Když se k tomu přidá téměř neexistující první podlaží, které je odlehčeno velkolepým prosklením s HS portálem a dlouhým pásovým oknem směrem na západ, estetický efekt je umocněn. To jsou hlavní rysy novostavby v brněnském Komínu.

Foto: Marc Lins Photography
Návštěvy domů

Chata jako „kostka cukru“ ukrývá tradiční interiér

Nevšední stavba stojí přímo na svahu v srdci lyžařského střediska v rakouském Laterns. Chata připomíná kostku cukru nejen díky svému tvaru, ale také díky struktuře povrchu. Světle šedý příbytek v zimě koresponduje se zasněženými svahy, v létě vyniká uprostřed zelené louky.

Foto: Alexandre Zveiger
Návštěvy domů

Dům jako siamská trojčata: Jak se „trojdům“ vyvinul ze staré venkovské stavby

Bílý rodinný dům z dílny švýcarských architektů Davide Macullo architects vypadá jako siamská trojčata. Jejich původ je ve starém venkovském domě. Zevnitř nejsou trojčata pevně oddělena, ale mají spojené části, které jejich vnější podobu popírají. Najdete zde však i rysy samostatnosti. A zejména prvky, které budou vždy připomínat minulost.