Zdroj: Francis Dzikowski/Otto

Dům plný barev a vzorů, které jsou v dokonalé harmonii

16. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Poskočí vaše srdce radostí vždy, když vidí kombinaci výrazných barev a vzorů? Tento dům potom budete milovat. Už na první pohled v něm totiž vládne originalita a radost ze života.

Pokud jste někdy byli v New Yorku, nebo alespoň viděli film, který se v tomto nikdy nespícím městě odehrává, určitě jste postřehli ulice s cihlovými řadovými domy, s malými dvorky a lemované stromořadím.

Takový malý americký sen

Někteří majitelé však k jeho naplnění mají trochu náročnější cestu, a to zejména v případě, že jejich dům má daleko k idylce, ať už kvůli původnímu, zanedbanému stavu, nevyhovující dispozici nebo interiéru, který nevystihuje nové majitele.

Cihlová fasáda - Dům s přístavbou v Brooklynu

Kombinace červené na cihlové fasádě a tyrkysové na dveřích nejsou náhodně zvolené – tyto barvy se nesou prakticky celým interiérem. Zdroj: Francis Dzikowski/Otto

V tomto ohledu představoval brooklynský dům kompletní balíček – majitelé se totiž museli popasovat se všemi třemi problémy. A tak se jim nevyhnula rekonstrukce, ke které si přizvali architekty ze studia Barker Associates. Ti jsou známí svými interiéry plnými barev a vzorů a podle zadání od klientů bylo hned jasné, že ani tento dům nebude výjimkou…

Přečtěte si také:
Díky mnoha drobným detailům, barevnosti a použitým materiálům je dřevěný dům nezvykle útulný

Zvenku nahodit, zevnitř nafouknout

Majitelé hned na začátku měli jasná, specifická kritéria. Zvenku dům potřeboval nahodit do nového kabátu a zevnitř trošku nafouknout, aby se do něj rodina pohodlně vešla. Požadavek na větší prostor vyřešili architekti přístavbou.

Na fasádu domu použili červený cedr, ponechaný v přirozeném stavu, aby mohl časem zvětrat, vyměnili všechna okna a římsy a vchod do domu zastřešili. Modré vstupní dveře, které kontrastují s typickou červenou cihlou na fasádě, naznačují, že interiér za nimi bude skutečně nevšední.

Obývací pokoj - Dům s přístavbou v Brooklynu

Obývací pokoj má díky velkoformátovým oknům dostatek světla a přímý výhled do zadního dvora. Zdroj: Francis Dzikowski/Otto

Výrazné barvy a vzory se nesou celým domem

Jak konkrétně znělo zadání ohledně interiéru? Syté barvy, vzory, textury, dostatek světla a prvků ze stylů art deco a mid-century. Architekti tak měli poměrně jasnou představu o vizi majitelů. Před nimi však stál úkol, jak vše spojit tak, aby dům nesklouzl do překombinování, kýče a majitele nezahltil.

Dům s přístavbou v Brooklynu

V domku, nebo raději ve vesmíru? Nejvyšší poschodí je výsostným královstvím nejmladšího člena rodiny. Zdroj: Francis Dzikowski/Otto

Náš tip

Dětské pokoje zvyknou být zahlceny věcmi, následně i plné nepořádku a chaosu. Místo velkého množství (nábytku, hraček nebo knížek) však vsaďte na originalitu a praktičnost menšího počtu předmětů.

Výsledný interiér však svědčí o tom, že se jim podařilo najít dokonalou harmonii mezi výraznými prvky, díky čemuž vznikl interiér s pulzující energií a radostí ze života.

Koupelna s modrým obkladem - Dům s přístavbou v Brooklynu

Koupelna rodičů je opticky propojená s ložnicí modrým obkladem v různých odstínech. Doplněná je zlatou armaturou a úchytkami a mramorovou deskou na koupelnovém stolku z recyklované komody. Zdroj: Francis Dzikowski/Otto

Klíčem k úspěchu bylo použití jedné výrazné linky, která se táhne celým domem v různé podobě – konkrétně modré a červené barvy v jejich různých odstínech a kombinacích.

Profil

Nemovitost
Zrekonstruovaný dům s přístavbou v městě Brooklyn, New York

Autoři projektu
Architektonické studio Barker Associates Architecture Offices

Text: Lucia Blažiová
Foto: Francis Dzikowski/Otto
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: barvy v interiéru cihlové fasády eklektický styl modrá barva přístavba domu řadové domy
Sdílejte článek

Diskuze