Zdroj: Itay Benit

Farmářský dům jako definice harmonického designu

08. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

„Pět různých jednotlivců. Čtyři různé styly. Jedna velká šťastná rodina. Tento dům je definicí harmonického designu,“ tak charakterizují svůj projekt v severním Izraeli architekti Sara and Nirit Frenkel. Úžasný farmářský dům s rozlohou šest set metrů čtverečních, charakteristický kombinací kamene, dřeva, bílých omítek a krásného exteriéru, přináší zajímavou směs stylů, navzdory tomu působí celistvě a příjemně.

Stavba se nachází v jedné z nejstarších zemědělských komunit v severním Izraeli („Moshav“). Je domovem pro manžele čtyřicátníky – ona je kreativní umělkyně, on realitní developer – a jejich tři dospělé dcery ve věku kolem dvaceti let. Prostor v interiéru tvoří dvě hlavní části: první je společenská zóna s rozlohou více než sto metrů čtverečních a působivým šest metrů vysokým dřevěným stropem. Zahrnuje obývací pokoj, jídelní kout a kuchyň. Prostory působí velkolepě i díky širokému ostrůvku, který je vhodný jako centrum pro pohoštění desítičlenného osazenstva večírku. Na denní zónu navazuje spíž a prádelna.

Úžasný farmářský dům s exteriérem a rozlohou 600m2 v eklektickém stylu

Tato široká a příjemná oblast byla navržena ve stylu fúze s prvky připomínajícími Texas, jižní Kalifornii a Mexiko, které se setkávají s atmosférou Toskánska. Zdroj: Itay Benit

Eklektický design a oslava ruční práce

Kdybyste chtěli vyjádřit, jaký styl dominuje v denní zóně, nebylo by to úplně jednoduché. Nechejme promluvit architekty: „Tato široká a příjemná oblast byla navržena ve stylu fúze s prvky připomínajícími Texas, jižní Kalifornii a Mexiko, které se setkávají s atmosférou Toskánska.

Přečtěte si také:
Ve vlastním stylu, ale i vlastníma rukama: Domov kreativní dvojice (VIDEO)

Od dotyku ručně vyráběných červených zdobených koberců až po lustr ve venkovském stylu, to vše představuje eklektický design.“ Právě eklektika je charakteristickým rysem tvorby dua Sara and Nirit Frenkel.

Úžasný farmářský dům s exteriérem a rozlohou 600m2 v eklektickém stylu

Rozlehlá stavba je bohatá na teplé materiály. Zdroj: Itay Benit

Dubové podlahy, dřevěný strop, působivý kámen

Rozlehlá stavba je bohatá na teplé materiály: dubové podlahy, starý dřevěný strop, kámen v barvě bordó. Ještě působivější je zdobený, ručně malovaný autentický nábytek a též ručně vyrobená keramika, která pochází z dílny majitelky. Záměrem architektů bylo, aby interiér poskytoval vícerozměrný charakter a dojem. „Tento dekadentní a jedinečný styl jsme vybrali tak, aby doplňoval osobní styl a způsob života majitelů, jí jako umělkyně a jeho jako milovníka přírody se silnou vášní k vinohradnictví,“ upřesňují autoři projektu.

Úžasný farmářský dům s exteriérem a rozlohou 600m2 v eklektickém stylu

Prostor působí velkolepě i díky širokému ostrůvku, který je vhodný jako centrum pro pohoštění desítičlenného osazenstva večírku. Zdroj: Itay Benit

Zábava venku na sto dvaceti metrech čtverečních

V otevřeném denním prostoru vynikají dva ústřední body: vitrína v jídelně a krbová vložka v obývacím pokoji. Oba prvky byly vyzdviženy a umístěny tak, aby změnily proporce prostoru a vytvořily kompaktnější, homogennější pocit. Na denní zónu navazuje dalších sto dvacet metrů čtverečních venkovního prostoru určeného k relaxaci a zábavě. Je stíněný dřevěnou pergolou, obohacený pohodlnými pohovkami, jídelním koutem pro šestnáct osob a plně vybavenou kuchyní. Samozřejmostí je bazén a barový pult.

Přečtěte si také:
Charizmatické bydlení v bývalé továrně na čokoládu

Druhá část domu chrání soukromí dcer

Druhou hlavní částí domu kromě denní zóny je bydlení dcer. I když i tato část domu využívá podobné materiály, je řešena jinak než zbytek domu. Obsahuje různé vnější a vnitřní vchody – pro dosažení co nejlepšího soukromí sester. Dominantní barvou v jejich prostoru je čistá bílá, včetně na bílo natřeného dřevěného stropu, který rozzářil interiér a dal mu čistý a venkovský, a přitom moderní nádech. Okna jsou orámovaná černým hliníkem.

Úžasný farmářský dům s exteriérem a rozlohou 600m2 v eklektickém stylu

Prostor je stíněný dřevěnou pergolou, obohacený pohodlnými pohovkami, jídelním koutem pro šestnáct osob a plně vybavenou kuchyní. Samozřejmostí je bazén a barový pult. Zdroj: Itay Benit

Jak vypadá hlavní ložnice majitelů?

Speciálním prostorem, který se nedá přehlédnout, je hlavní ložnice majitelů. I ona má velkorysé rozměry – až sto třicet metrů čtverečních. Je rozdělena do tří funkčních částí: prostor na spaní s prostorem na sezení, šatna a nakonec velká příjemná koupelna se dvěma samostatnými umyvadly, vanou a toaletou pro oba manžele. Široký sprchový kout je nezvykle umístěn uprostřed místnosti.

Úžasný farmářský dům s exteriérem a rozlohou 600m2 v eklektickém stylu

Na denní zónu navazuje dalších sto dvacet metrů čtverečních venkovního prostoru určeného k relaxaci a zábavě. Zdroj: Itay Benit

Důležitá role doplňků a uměleckých děl

Jednou z hlavních výzev v procesu navrhování bylo vytvořit v tomto velkém loftovém prostoru s otevřeným stropem teplý harmonizující pocit. Toho se architektům podařilo dosáhnout díky vymalování dřevěného stropu v kaštanově-šedém odstínu. Doplňky a umělecká díla šikovně umístili tak, aby vytvořily jedinečný a osobní dojem. Finální efekt dodávají textilní prvky: koberečky, polštáře a luxusní předměty, které automaticky zjemňují obytnou část.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce starého domu přinesla zajímavé změny v kvalitě bydlení

Jeden dům, dva způsoby bydlení

architekti: Sara and Nirit Frenkel

lokalita: Izrael

realizace: 2019

plocha: 600 m2

Sabína Zavarská

Foto: Itay Benit

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: boho styl designový nábytek dřevěné stropy eklektický styl loftové bydlení Otevřený prostor rodinne domy středomořský styl bydlení
Sdílejte článek

Diskuze