Zdroj: Todor Todorov

Aby rozšířili obytný prostor, nechali si v zahradě postavit malý pavilon s kuchyňkou a posezením

11. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Máte na svém pozemku kousek volného místa a ocenili byste zahradní pavilon? Mnozí majitelé domů dnes uvažují o rozšíření obytného prostoru do vlastní zahrady. Někteří si budují zahradní kanceláře, jiní venkovní jídelny s odpočinkovou zónou. O tom, že zahradní pavilon ve vlastní zahradě je výborný nápad, svědčí i projekt mladých bulharských architektů z ateliéru AnyColor.

Rodinné domy se dnes staly nejen místem, kde se setkává celá rodina a spolu relaxuje, ale i útočištěm před ruchem velkoměst. Možnost či nutnost „home-office“ podnítila vznik domácích kanceláří v různých podobách. Když však trávíme doma více času, obvykle potřebujeme i více prostoru. Vnější obytné prostory jsou příjemný způsob, jak toho dosáhnout a zároveň být blíže k přírodě.

Malý pavilon v zahradě s kuchyňkou a posezením

Navzdory nevelké ploše je pavilon multifunkční. Zdroj: Todor Todorov

Ocelová konstrukce, bílé rolety a dřevo

Rodina bydlící v bulharské Sofii oslovila architekty z ateliéru AnyColor s požadavkem rozšíření domu. Přáním majitelů bylo vytvořit venkovní odpočinkový prostor, který poskytne soukromí a poslouží jako útočiště v rušném městě. „V reakci na tento stručný požadavek jsme navrhli jednoduchou, ale útulnou ocelovou konstrukci s několika přidanými funkčními scénáři.

Přečtěte si také:
Nevyužitou zimní zahradu zbourali a nahradili ji přístavbou, kterou si ihned zamilovali

Designový koncept je formován přítomností zahradního stromu, který jsme na oltář projektu nechtěli obětovat ani my, ani klienti. Proto jsme se rozhodli spojit architekturu s přírodou tím, že prostor zorganizujeme způsobem, který nezasahuje do existující zahrady. Cílem výběru převážně bílé barvy a odhaleného dřeva bylo ponořit strukturu do existující terasy,“ vysvětlují autoři návrhu Bojan Stojanov, Liljana Todorova.

Malý pavilon v zahradě s posezením a tínícími roletami

Další ozdobou v designu pavilonu jsou stíny stromu pronikající bílými žaluziemi. Zdroj: Todor Todorov

Prostor pro rodinná setkávání

Navzdory nevelké ploše je pavilon multifunkční. Skládá se ze dvou „svazků“: z malé příjemné kuchyně se zajímavými vzorovanými dlaždicemi a z jídelního prostoru pro osm lidí. Součástí kuchyňky je malý zděný gril vyrobený na míru. Z druhé strany zděného grilu je mini prostor s původním odrostlým stromem, který se dá využít jako samostatné místo na čtení.

Malý pavilon v zahradě s posezením a domácím kinem

Večer mohou majitelé jednu roletu použít jako promítací plátno, takže pavilon se promění v malý domácí amfiteátr. Zdroj: Todor Todorov

Soukromí a prodloužená sezóna díky bílým roletám

Prostor na sezení je možné velmi snadno uzavřít z každé strany bílými roletami, samozřejmě se dají stáhnout i jednotlivě – podle potřeby stínění. Večer mohou majitelé jednu roletu použít jako promítací plátno, takže pavilon se promění v malý domácí amfiteátr. Díky tomuto řešení se zvýšilo pohodlí bydlení v mini pavilonu a prodloužila jeho využitelnost i na chladná období.

Přečtěte si také:
Viděli jste někdy krásnější a zajímavější zahradní domek?

Pandemie přinesla novou funkci

Jednoduchá rovná střecha je navržena s tepelnými panely tak, aby se dala snadno a rychle sestavit. Zevnitř má strop odhalenou dřevěnou strukturu, která odpovídá dřevěné podlaze. Kromě okrasných dlaždic v kuchyňském koutě jsou jedinou další ozdobou v designu pavilonu stíny stromu pronikající bílými žaluziemi. Mini pavilon, který byl dokončen v náročném roce 2020, se úplně neplánovaně stal jedinečnou domácí kanceláří a bezpečnějším místem setkávání.

Malý pavilon v zahradě s kuchyňkou a posezením

Prostor na sezení je možné velmi snadno uzavřít z každé strany bílými roletami, samozřejmě se dají stáhnout i jednotlivě – podle potřeby stínění. Zdroj: Todor Todorov

Zahradní pavilon se stromem

architektonický ateliér: AnyColor

autoři: Bojan Stojanov, Liljana Todorova

lokalita: Sofia, Bulharsko

plocha: 25 m2

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Todor Todorov

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: letní kuchyň malé prostory přístavby přístřešky zahradní domky zahradní pavilon
Sdílejte článek

Diskuze