Dva řemeslníci stojí v polorozpadlém domě
Zdroj: Shutterstock

Máme pro vás několik rad, které potřebuje slyšet každý, kdo přemýšlí nad rekonstrukcí

16. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Jak bezpečně překonat různá úskalí, která vás mohou při přestavbě bytu čekat? Co radí stavební inženýr, který jako stavbyvedoucí organizuje stavby na klíč?

Nešetřete na návrhu

Asi nejdůležitější rada zní – na začátku nešetřete! Při komplexní rekonstrukci byste určitě měli mít v rukou návrh, který bude domyšlený do detailů. Pokud se totiž způsoby realizace nebo nápravy chyb vymýšlejí za pochodu, bude to určitě stát čas i peníze.

Zejména u větších stavebních zásahů a výrobě zařízení na míru byste se proto neměli spokojit jen s ideovým návrhem architekta nebo designéra. I když není potřeba stavební povolení, je dobré, když se na návrhu podílí i konstruktér nebo technik. Společně by měli vytvořit návrh, který je funkční, pěkný a realizovatelný za rozumnou cenu. Jeden se postará o architektonický koncept, dá bytu celkovou ideu, domyslí barevnost, druhý dořeší technické detaily.

Napůl skica a obrázek kuchyně

Zdroj: Shutterstock

Nepleťte si profese

Stavební inženýr není designér a architekt není statik ani elektrikář. I když mají tyto profese k sobě blízko, každý má jiné úkoly. Neočekávejte například od šéfa stavební firmy, že vám navrhne interiér, stejně jako nepůjdete s pokaženým žaludkem k ortopedovi, i když je lékař. Úkolem architekta nebo designéra je navrhnout interiér tak, aby vše spolu ladilo, aby měly prostory logiku, funkčnost a estetickou kvalitu.

Pokud však jde o to, jak konkrétně se bude všechno realizovat, jak se vyřeší různé technické detaily, s tím se musíte obrátit na někoho jiného. Dřív než se pustíte do přestavby, byste si proto měli dohodnout na obhlídku specialisty –zejména statika, instalatéra a elektrikáře, aby zhodnotili technický stav a realizovatelnost vašich představ.

Řemeslník se snaží spravit stoupačky

Zdroj: Shutterstock

I na „papíře“ potřebujete čas

Pokud při přestavbě zasáhnete do příček – bouráte je nebo stavíte –, jste povinni ohlásit stavbu stavebnímu úřadu. Slovo ohlášení je však trochu matoucí – nestačí totiž stavbu jen ohlásit, musíte i počkat na souhlasné vyjádření. Stavební úřad má na to lhůtu 30 dnů, kterou obvykle využije (nebo překročí). Když byste začali s pracemi bez schválení, riskujete pokutu. Dobrou zprávou je, že ohlášená drobná stavba se po dokončení nemusí kolaudovat.

Přečtěte si také:
Malý dům s velkým funkčním prostorem

Jestli stavebními úpravami zasáhnete i do nosných konstrukcí, budete potřebovat stavební povolení. Takovou rekonstrukci doporučujeme dobře zvážit, protože bude náročná z technického, finančního i časového hlediska. Například na vydání stavebního povolení budete potřebovat i vícero souhlasů, přičemž jen získání souhlasů od sousedů vám může trvat několik týdnů.

Počítejte s překvapeními

Když se chystáte rekonstruovat opravdu od základu, nikdy nevíte, co vás čeká po odstranění povrchových vrstev, respektive při jejich odstraňování. Typickým překvapením ve starých bytech je skladba podlahy. Namísto betonového potěru, který se běžně používá v dnešních stavbách, mohou být pod starými parketami popraskané desky a násyp ze škváry nebo písku.

Odstranění podobných překvapení i vytvoření nových konstrukcí vás bude stát čas i peníze, se kterými jste původně nepočítali. Nechte si proto rezervu. Finanční i časovou.

Zvažte svoje síly

Mnozí mají ambice zvládnout rekonstrukční práce svépomocí, ale nemusí to být dobrý nápad. Zejména větší přestavba vyžaduje odpracovaný čas, a pokud se jí budete věnovat jen vedle práce, může se natáhnout na hodně únavných měsíců. Nebo se vzdáte příjmu a budete namísto své práce rekonstruovat? Ekonomicky to obvykle nemá velký smysl.

Některé změny, například výměna rozvodů, se navíc nedají dělat postupně a při zásadní přestavbě se alespoň jistý čas nebude dát v bytě bydlet – čím delší, tím víc peněz vás bude stát náhradní bydlení.

Přečtěte si také:
Mottem rekonstrukce bylo „nebourat, ale zachraňovat!“ Typický venkovský dům v malém městě

Řemeslníky nevybírejte podle ceny

Kvalita jejich práce je důležitá a u nejlevnějších mistrů zřejmě nebude moc vysoká. Na tom, jak udělají řemeslníci svoji práci, záleží – s levnějšími ušetříte možná několik tisíc, ale bude vás to zřejmě stát více času, a pokud nebudete spokojení s výsledkem, může vás to rozčilovat roky. Nebo zaplatíte ještě jednou za to samé, aby to bylo udělané pořádně? Potom jste neušetřili, ale prodělali.

Počítejte i s tím, že momentálně jsou řemeslníci velmi vytížení, zejména na truhláře si počkáte pár měsíců. Když potřebujete vyrobit nějaký nábytek na míru, začněte hledat, hned jak budete mít v rukou finální návrh od architekta. Nechte si udělat cenové nabídky a dohodněte si setkání v souvislosti s výrobou.

Potřesení rukou nad papírem a notebookem

Zdroj: Shutterstock

Hlídejte si stoupačku

Změny v dispozici se musí řídit jistými pravidly. Zásadní omezení představuje kromě nosných konstrukcí například i umístění svislých rozvodů, tedy tzv. stoupaček. Odpad totiž nemůžete tahat, jak se vám zachce, musí se dodržet předepsaný spád.

Při všem, co potřebuje vodu a odpad, je tedy třeba promyslet rozvody, které končí nebo začínají právě ve stoupačce. Komplikace může představovat i zásah do rozvodů vytápění nebo plynu.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Shutterstock
zdroj: časopis Home

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: architekt staré domy
Sdílejte článek

Diskuze