PŘED a PO: Rekonstrukce nepraktického katalogového domu

08. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Pamatujete si na pohádky o kocouru Mikešovi a kouzelné obrázky malíře a spisovatele Josefa Lady? Narodil se v obci Hrusice nedaleko Prahy, která si dodnes zachovala původní stavby lidové architektury i svou pohádkovou atmosféru.

V této obci se nacházel i katalogový dům, který zfunkčnili architekti z ateliéru SAD masivní rekonstrukcí.

Dům, který si noví majitelé koupili, měl nezvyklý půdorys, nacházel se na příjemném místě, ale doposud v něm nikdo nebydlel – byl komplikovaný a nepraktický. Než se do něj nastěhovali, oslovili architekty s požadavky úprav.

Rekonstrukce katalogového domu

Před rekonstrukcí

„Už na první pohled jsme si všimli znaků nekoncepčnosti. Překvapilo nás nelogické uspořádání vnitřních prostorů – vzhledem k jejich funkcím – a také další nepraktické detaily. Zemina, kterou navezl původní majitel, zabraňovala vjezdu do garáže. Francouzská okna z hlavní obytné místnosti končila půl metru nad úrovní zahrady. Fasádu narušovaly výklenky a sloupy. Nad vším trčela zvláštní, nepochopitelně složitě členitá střecha,“ popisují první dojmy architekti.

Rekonstrukce katalogového domu

Foto: Boysplaynice

Prvořadé bylo dům zjednodušit a přizpůsobit okolí

Kromě těchto dost vážných nedostatků, které bylo nutné změnit, dům svým vzhledem rušil původní charakter obce. Z původně plánované menší rekonstrukce nakonec vznikla kompletní přestavba domu. Hlavním cílem architektů bylo zjednodušit stavbu na maximálně možnou míru s použitím prvků lidové architektury.

K tomu si vzali inspiraci i z obrazů Josefa Lady, kde převažují domy s dřevěným štítem, jednoduchým půdorysem a sedlovou střechou.

přestavba domu

Foto: Boysplaynice

Při přestavbě vyplavalo na povrch mnoho problémů

To, že kompletní rekonstrukce byla dobrým rozhodnutím, se potvrdilo i později. Během přestavby se ukázala další úskalí: nevyhovující konstrukce, důsledky špatných technologických postupů, nekvalitní materiály. Realizace přestavby byla efektnější i díky tomu, že Atelier SAD má vlastní stavební firmu MY76.

Velmi důležitá byla přeměna komplikované střechy na podstatně jednodušší a funkčnější. Dnes má podobu sedlové střechy s čelními štíty. Zajímavé optické hry dosáhli architekti umístěním modřínových lamel před okno – z boku fasády vytvářejí dojem dřevěného obkladu štítu. Lamely nebrání výhledu a umožňují ideální přístup světla do podkroví.

denní prostor domu

Foto: Boysplaynice

Z garáže je domácí wellness

Mimořádně komplikovaný půdorys přeměnou získal tvar písmene T, který poskytuje více výhod. Z původní garáže je relaxační místnost se saunou, auta parkují na zastřešeném parkovacím stání. Dům dostal pevné oplocení z gabionu.

V interiéru nás zaujaly některé dominantní prvky, především atypický ostrůvek v kuchyni a přechod dvou druhů dlažby, který má i praktický význam. Efektně působí i schody a oboustranný krb zabudovaný do černé terrazzové stěny.

kuchyne

Foto: Boysplaynice

Celkově rekonstrukce až překvapivě zfunkčnila a zjednodušila původní nepraktický dům. Navíc štítové zdi připomínají typické domky, jaké byly v obci za časů Josefa Lady.

schodište

Foto: Boysplaynice

Rekonstrukce katalogového domu Hrusice

architektonický ateliér: Atelier SAD
spolupráce: Martin Papcún
lokalita: Hrusice, ČR
realizace: 2018/2019

Sabína Zavarská
Foto: Boysplaynice a archiv

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: přestavba domu rekonstrukce stavby rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze