Nádherná relaxační zahrada plná soběstačných rostlin
Zahradu si můžete vybudovat i na okraji města či pod lesem. Zahradní domek v ní klidně můžete nahradit třeba něčím, co spíše patří na cesty. Pojďte se podívat do tajemně působící zahrady s karavanem. Za zajímavou […]
Zahradu si můžete vybudovat i na okraji města či pod lesem. Zahradní domek v ní klidně můžete nahradit třeba něčím, co spíše patří na cesty. Pojďte se podívat do tajemně působící zahrady s karavanem.
Za zajímavou inspirací jsme se vydali do Holandska. Většina zahrad v zemi má spíše relaxační funkci – jsou to místa, kde se setkává rodina a zapomíná se na stereotyp běžných dní. V takových zahradách potom nechybí ani prvky, které umocňují relaxaci: lehátka, posezení, vodní prvky či precizní výběr rostlin.
Dominanta z vrakoviště
Ústředním prvkem v zahradě je nevelký karavan. Mladý manželský pár, který zahradu vlastní, ho objevil úplně náhodou na vrakovišti. Rozhodnutí získat ho padlo prakticky hned a za symbolický poplatek byl karavan jejich. Majitelé ho nechali opravit a následně přemístili do své malé zahrady na okraji města. Do koncepce zahrady výborně zapadl. Původně měl na jeho místě stát zahradní domek, ale toto řešení je nejen atraktivnější, ale i praktičtější. V karavanu mohou pohodlně přespávat a vejde se do něj i vše potřebné pro péči o zahradu. Přitom ho lze v případě potřeby relativně snadno přemístit.
Přírodní s moderními prvky
Koncepci zahrady měl v rukou zkušený zahradní designér, se kterým se majitelé dlouho přátelí. Jejich požadavkem bylo vytvořit přírodně působící zahradu s moderními prvky a menšími relaxačními zónami. Designér namíchal skutečně zajímavý koktejl rostlin, převážně trvalek majících v oblibě polostín či stín, díky nimž tu stále něco kvete. Své místo zde mají i druhy okrasné svými listy a kapraďorosty, u nichž se údajně relaxuje nejpříjemněji. Majitelé po dohodě s odborníkem ponechali na místě většinu stromů, které se na pozemku nacházely, a to i navzdory tomu, že jejich koruny nepropouštějí mnoho slunce. Ponechali i starší živý plot z habru, který pozemek ohraničuje. Přibyl umělý potok, který osvěžuje vzduch a zároveň přináší příjemné zvukové efekty.
Výběrem různých odstínů zelené chtěl designér přispět k atmosféře, která dokáže rychle odbourat únavu a další negativní důsledky stresu.
Kámen, dřevo a kov
Své místo tu mají praktické vyvýšené záhony v souladu s aktuálními trendy. Rostou v nich bylinky méně náročné na slunce, a dokonce i lesní jahody a borůvky. Zajímavostí je, že záhony mají přísně geometrické tvary, které bychom v přírodně laděné zahradě neočekávali. Nepůsobí však rušivě a zahradě to dodává moderní nádech. V zahradě pochopitelně dominují přírodní materiály – kámen a dřevo. Na několika místech použili i kov, který zajímavě harmonizuje s karavanem a zahradě opět dodává moderní charakter. Jednotlivé prostory jsou oddělené vyššími rostlinami nebo praktickými paravány. Právě díky preciznímu rozdělení působí zahrada útulně a zároveň tajemně.
Hlavním zahradníkem je zde samotná zahrada. Většina rostlin je soběstačná, mnohé se dokáží dále rozmnožovat. Díky hustší výsadbě tu plevel prakticky nemá šanci a déle se udrží i vláha, o kterou konečně v Holandsku není velká nouze.
JAKÉ ROSTLINY DESIGNÉR POUŽIL
Alchemilla mollis – kontryhel
Aquilegia vulgaris ’White‘ – orlíček
Briza media – třeslice
Centranthus ’Alba‘ – mavuň
Delphinium ’Pink Sensation‘ – stračka
Digitalis purpurea ’Excelsior‘ – náprstník
Epimedium rubrum – škornice
Erigeron karvinskianus – turan
Euphorbia ’Martinii’ – pryšec
Foeniculum vulgare ’Purpureum‘ – fenykl
Geranium sanguineum ’Album‘ – kakost
Gilennia trifoliate – trubučka
Iris ’Tropic Night‘ – kosatec
Lychnis ’White Robin‘ – kohoutek
Paeonia ’Sarah Bernhardt‘ – pivoňka
Pimpinella major ’Rosea‘ – bedrník
Polemonium ’Purple Rain‘ – jirnice
Salvia ’May Night‘ – šalvěj
Thalictrum ’Elin‘ – žluťucha
Viburnum opulus ‘Mariesii‘ – kalina
TEXT a FOTO: DANIEL KOŠŤÁL
ZDROJ: časopis HOME,JAGA MEDIA, s.r.o.
Zajímavý článek. Tohle byla jedna ze zahrad postavených na výstavě Chelsea Flower Show v Londýně v roce 2012. Je tedy poněkud zarážející, co autor v článku píše – není to totiž pravda.