Z části paláce vznikl mezonet v srdci Janova, který skrývá poklady jako LEGO v omítce, knihovnu až ke stropu a žebřík na kolejích
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak může malý byt konkurovat majestátu historického paláce? Projekt Tiny Grandeur od studia llabb tuto otázku řeší s grácií a kreativitou. V tomto bytě v historickém centru Janova se moderní architektura prolíná s noblesou minulosti – a vytváří tak prostor, který je sice kompaktní, ale o to majestátnější.
Výhled na kupole
Představte si, že vcházíte do bytu, který byl kdysi součástí velkého sálu starobylého paláce s vysokými stropy a trojicí nádherných oken. Právě tato okna rámují unikátní výhledy na kupole kostelů San Giorgio a San Torpete a zaplavují obytný prostor přirozeným světlem.
Mezonet Tiny Grandeur využívá výšku a velkorysé rozměry, které jsou typické pro staré janovské budovy, a přizpůsobuje je potřebám mladého páru s kreativním zázemím a láskou k umění.
Mezonet s ohledem na minulost
Původní sál, rozdělený na dva menší byty, poskytl studiu llabb jedinečnou příležitost: vrátit prostoru jeho původní výšku 4,7 metru odstraněním příček a podkrovní konstrukce. Takto se podařilo propojit dvouřadu oken a otevřít výhledy na starobylé náměstí.
Otevřený prostor dokonale odpovídal potřebám nových majitelů, kteří toužili po místě na umělecké sbírky a knihovnu a možnosti pracovat z domu, ale i po prostředí, kde mohou hostit přátele.

Denní zóna plná světla s výhledem jako z pohlednice a žebříkem ke knihám Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi, Studio Campo
Kreativní řešení
Vstup do bytu odděluje soukromé prostory, jako je ložnice, koupelna a špajz, od hlavní obytné části. Tato přechodová zóna se rázem otevře do velké místnosti, která vás zavede až k ohromujícímu oknu s výhledem na kupoli.
Kuchyně i jídelní kout jsou prakticky propojené s obývacím prostorem a umožňuje jeho flexibilní využití i pro práci. Na opačné straně místnosti byla nainstalována knihovna sahající až po strop, která není jen úložným prostorem, ale i architektonickým prvkem dodávajícím hloubku celému prostoru.
Police knihovny na míru z dílny truhláře Matthiase Kunklera pokračují i na úrovni mezipodlaží. Zábradlí mezaninu zároveň slouží jako pracovní stůl; nechybí na něm ani vzpomínka na staré časy, tentokrát v podobě psacího stroje.
Kuchyně
Nenápadná kuchyňská linka tvoří vlastně podstavec knihovny sahající až po strop. Velkorysý jídelní kout zjemňuje stůl s deskou ze skla. V mezaninu se nachází pracovní pult s výhledem na obytnou část a prostor s futonem (spacím koutem) pro hosty.
Zaoblení vyvýšeného podlaží, stejně tak i oblé stěny koupelny zjemňují ostré linie prostoru. Díky vertikálně řešené dispozici obytná plocha narostla alespoň o tři metry čtvereční.

Hliníková dráha umožňuje posouvat žebřík podle potřeby. Usnadňuje přístup k vyšším policím, ale i běžnou údržbu oken Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi, Studio Campo
Obývací pokoj
Nejsvětlejší místo bytu. Dostanete se k němu postupně – od vstupních dveří procházíte skrz úzkou chodbu, kterou obklopuje ložnice, koupelna a technická místnost.
Na konci dispozice se prostor otevírá do výšky a prosvětlují ho velká okna s výhledem do ulice. Obývák slouží majitelům i jako pracovní prostor.
Denní zóna
Jiný pohled na denní část bytu. Strop je tu vysoký téměř čtyři metry a pocit prostornosti a světla znásobují tři vysoká tabulová okna orientovaná na jihovýchod a jihozápad. Rámují unikátní výhledy na kupole kostelů San Giorgio a San Torpete.
Všimněte si staré židle z kina nebo divadla, která podtrhuje vztah domácích k umění.
Hra světla a textur v koupelně
Koupelnu, která využívá malé tmavě modré dlaždice k vytvoření výrazné textury, osvětluje přirozené světlo, jež proniká skrz skleněné panely s břidlicovými sloupky.
Tento prostor je promyšleně navržen tak, aby kombinoval praktičnost s estetikou. Originální terazzo podlaha, která se zachovala v celém bytě, připomíná architektonickou historii regionu Ligurie.

Na druhé straně chodby naproti ložnici je koupelna, jíž dominuje tmavě modrá barva. Podobně jako v celém bytě i zde zůstala zachována původní terazzo podlaha Zdroj: Anna Positano, Gaia Cambiaggi, Studio Campo
Moderní štuk a překvapení z lega
Na stropě najdeme zachovaný dekorativní štuk, který však na jednom místě chyběl. Architekti se rozhodli oživit tento detail současnou reinterpretací – pomocí 3D tisku.
Jako vrchol kreativity a humoru sem přidali centrální motiv v podobě figurky z lega, čímž přinesli do historického interiéru hravost. Tento detail je podle autorů projektu Scardullu a Robbiana symbolem jejich přístupu k tvorbě – je elegantní, ale zároveň odlehčený a zábavný. Stejně jako klienti, pro které se projekt realizoval.
Schody do mezaninu
Celé schodiště s mezaninem funguje jako prostorový prvek vyrobený na míru. Zahrnuje integrované úložné prostory a opálovou skleněnou příčku, která propouští světlo do ložnice.
Součástí tohoto truhlářského díla, navrženého samotnými architekty, je zabudovaná pohovka na rozšířeném prvním schodu, která slouží jako místo pro relax. Stěny podél schodiště fungují jako domácí galerie.
Galerie:
- Knihovna až ke stropu, žebřík a galerie: denní zóna jako stvořená pro milovníky knih
- Denní zóna plná světla s výhledem jako z pohlednice a žebříkem ke knihám
- Hliníková dráha umožňuje posouvat žebřík podle potřeby. Usnadňuje přístup k vyšším policím, ale i běžnou údržbu oken
- Na druhé straně chodby naproti ložnici je koupelna, jíž dominuje tmavě modrá barva. Podobně jako v celém bytě i zde zůstala zachována původní terazzo podlaha
- V hlavní ložnici najdete modrou barvu, a to netradičně – na stropě. Opticky snižuje vysoký strop a působí uklidňujícím dojmem jako noční obloha
- Pohled z boku odhaluje, jak knihovna nahrazuje horní skříňky a dominuje celé stěně
- Pohovka s výhledem na galerii: dřevěné schodiště jako součást obývací zóny
- Minimalistické schodiště s galerií a důmyslným úložným systémem
- Jiný pohled na denní část bytu: Strop je tu vysoký téměř čtyři metry a pocit prostornosti a světla znásobují tři vysoká tabulová okna orientovaná na jihovýchod a jihozápad
- Domácí pracovna s výhledem jako bonus: knihy na dosah a klid na práci
- Detail pracovního koutu – retro psací stroj dotváří atmosféru
- LEGO panáček ve štuku: nenápadný detail, který pobaví i překvapí
Text: Sabína Zavarská
Foto: Anna Positano, Gaia Cambiaggi, Studio Campo
Zdroj: časopis HOME