Dosluhuje vám komín? S rekonstrukcí neotálejte!

Dosluhuje vám komín? S rekonstrukcí neotálejte!

21. 01. 2019 Sdílet

Každý majitel domu vám potvrdí, že vlastnit nemovitost není pouze radost, ale především starost. Udržovat dům v dobré kondici stojí plno námahy a peněz. Někteří z nás možná nemusí koukat na stav svého konta a rozhodovat se mezi méně a více důležitými částmi domu, které je třeba opravit.

Většina z nás má opačný problém a tím je limitovaný rozpočet. Pak je nutné, sestavit si seznam priorit. Výměna sedačky či kuchyňské linky může vždycky nějakou dobu počkat, ale určité věci se zkrátka odkládat nedají. Otálení se totiž nemusí vůbec vyplatit.

Nevyhovující komín může zásadně poničit váš majetek

V České republice vzniká ročně několik tisíc požárů domácností, většinou z nedbalosti, případně z důvodu technické závady v domě. Několik stovek případů je ale způsobeno neuspokojivým stavem komínového průduchu. Komín zajišťuje odvod spalin z interiéru domu, na oplátku se o něj ale musíme řádně starat a zabezpečit jeho spolehlivý provoz. Pokud pravidelná kontrola stavu vašeho komína nedopadne dobře, měli byste s tím něco dělat co nejdříve.

Nová vložka prodlouží životnost komína o další desetiletí

Pokud to stávající konstrukce komína dovolí, je nejekonomičtější pouze nově vyvložkovat komín. Typ vložky je nutné vybrat podle typu spotřebiče a náročnosti spalinové cesty. Mezi nejodolnější se řadí keramické vložky. Například vložka Schiedel Keranova odolá i spalinám s chemickými sloučeninami chlóru a jiných halogenů.

Další možností jsou nerezové vložky Schiedel Prima 1 nebo Prima Plus z kvalitní nerezové oceli. Tyto univerzální jednovrstvé komínové vložky jsou vhodné pro všechny druhy paliv a všechny typy spotřebičů. Jsou odolné vůči vlhkosti, můžou být provozovány v suchém i mokrém režimu. Při použití těsnění lze tento systém navrhovat a provozovat jako přetlakový. Hrdlové spoje zajišťují dlouhotrvající těsnost vůči úniku spalin, ale také vůči úniku kondenzátu.

FOTO Schiedel

FOTO Schiedel

V případě uhýbaného komínu je nutné volit ohebné varianty komínové vložky. Oblíbeným typem jsou například ohebné nerezové komínové vložky Schiedel Technoflex a AC Flex, které jsou kompatibilní s nerezovými komínovými vložky Prima 1 a Prima Plus.

FOTO Schiedel

FOTO Schiedel

Starý komín bourat nemusíte

Pokud stávající konstrukce nové vyvložkování již nedovoluje, je nejsnazší přistoupit k výstavbě kompletně nového komína. Bourání zděných komínů je však noční můrou. Proto se často přistupuje k naplánování nové spalinové cesty pomocí lehkého nerezového komína. Ty jsou dnes vyrobeny z velmi kvalitních materiálů a je možné na ně napojit veškeré spotřebiče a paliva. Nehledě na to, že na trhu existují i varianty, které spojují odolnost keramické vložky a snadnou instalaci nerezového komína. Mezi takovéto typy se řadí prémiový komínový systém Schiedel Kerastar s izostatickou keramickou vložkou zabudovanou izolací a nerezovým pláštěm. Výhodou lehkých nerezových komínů je velmi rychlá a snadná instalace bez nutnosti základů a pouhého ukotvení na fasádu domu.

FOTO Schiedel

FOTO Schiedel

www.schiedel.com/cz

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: komínový systémy komíny rekonstrukce komínu
Sdílejte článek