Co dokáže sadrokarton? Příčky, podhledy i podlahy bez mokrých procesů

12. 02. 2019
Diskuze (3)
Sdílet

Základní výhodou sádrokartonu je, že umožňuje zhotovit příčky, podhledy i podlahy bez mokrých procesů. Stavět se tedy může i za nízkých teplot. Pomocí sádrokartonu lze nejen změnit dispozice nebo vyrovnat stěny, ale můžete si bydlení i odhlučnit, a předejít tak problémům s hlasitými sousedy či neposedným potomstvem.

1. Tipy na odhlučnění

Důvody na rekonstrukci bývají zejména estetické a praktické (např. Změna dispozice), často se však při ní zapomíná na možnost odhlučnit stěny, strop či podlahu. Na odhlučnění stěn jsou vhodné akustické předstěny. Před existující stěnou se vytvoří nosná konstrukce, podobná té, která se provádí při sádrokartonových příčkách. Po případné instalaci elektrických a ostatních rozvodů se mezi profily vloží tepelně zvuková minerální izolace a konstrukce se opláští akustickými sádrokartonovými deskami (jednou nebo dvěma vrstvami). Na stropě se dá podobně vytvořit akustický podhled, který zároveň umožňuje zabudovat osvětlení či zamaskovat nedostatky.

2. Montáž bez kovové konstrukce

Sádrokartonový podhled či předstěnu lze osadit i bez klasické kovové podpůrné konstrukce, a to pomocí Michna SYSTEM-u, který tvoří nastavitelné talířové kotvy. Na podkladě se nejprve vytvoří rastr z distančních talířových kotev, obvykle s roztečí 600 × 600 mm. Kotvy lze namontovat do zdiva, betonu, pórobetonu i dřevěných konstrukcí. Po nastavení výšky plastových talířů se do nich upevní sádrokartonové desky pomocí vrutů. Na rozdíl od klasického postupu, který vyžaduje zkušenosti, je instalace pomocí Michna SYSTEM-u nenáročná a vhodná i pro kutily. Pozitivem systému je i nulový odpad, protože nic není třeba upravovat ani zkracovat.

3. Pevnější než zeď

Myslíte si, že na sádrokartonové stěny je složité zavěsit poličku či televizor? Potom máte staré informace. Sádrokartonová deska nové generace s názvem Habito totiž unese na jeden kotevní bod až 25 kg, a skříňky či poličky se tedy dají umístit kamkoliv. Díky vysoké pevnosti desek se do nich mohou předměty kotvit běžnými vruty. Habito si zároveň zachovává i ostatní přednosti sádrokartonu – rychlou a suchou montáž a nízkou hmotnost výsledné konstrukce, která je ve srovnání se zděnými příčkami tři- až pětkrát nižší. Dalším benefitem stěn z těchto desek je zvuková izolace – jejich vzduchová neprůzvučnost je o 9 dB lepší než u pórobetonové příčky s dvojnásobnou tloušťkou.

4. Ochrana před ohněm

V rámci novostavby je nutné myslet i na požární ochranu určitých prostor. Systémy suché výstavby obsahují i řešení požární ochrany pro stěny, stropy, obklady sloupů a nosníků, elektrotechniku a vzduchotechniku. V rámci rekonstrukce je použití sádrokartonových a sádrovláknitých desek jednoduchou volbou pro dodatečné protipožární zajištění. Sádrokartonové desky jako takové požární odolnost nemají. Mají pouze třídu reakce na oheň A2-s1 dle ČSN EN 13501-1. Požární odolnost je udávána pouze na konstrukce, např. příčky, podhledy, předsazené a šachtové stěny apod. Portfolio ohni odolných produktů suché výstavby sahá od klasických sádrovláknitých desek přes inovativní sádrovláknité desky, až po cementem pojené, skelnými vlákny vyztužené protipožární desky. Nejen v náročných podmínkách lze ocenit i odolnost produktů proti povětrnostním vlivům, mrazu i vlhkosti a estetický, hladký povrch umožňující dobré spojení s lepidly i aplikovanými povrchovými úpravami.

5. Sádrokarton do vlhkých místností

V každém rodinném domě i v bytě se nacházejí místnosti se zvýšenou vlhkostí a vodou. Tyto prostory vyžadují zvláštní péči a je zde nutné použít konstrukční prvky se zvýšenou korozní odolností a speciální desky či impregnované sádrokartonové desky. Je velmi obtížné přesně určit, jaká bude úroveň vzdušné vlhkosti v dané místnosti, i jaké množství vody, a jak dlouho zde může působit. Nejlepší je řídit se podle zamýšleného účelu a druhu využití prostoru. Podle toho pak vybíráme komponenty určené pro běžnou úroveň vlhkosti, například v kuchyních a koupelnách, nebo pro prostory s extrémní vlhkostí, jako jsou vnitřní bazény a sauny. Při vícenásobném opláštění konstrukcí je nutné desky odolávající zvýšené vlhkosti použít ve všech vrstvách opláštění. Plochy přímo ostřikované vodou musí být ochráněny hydroizolačním nátěrem, samotné obložení keramickým obkladem nestačí.

6. Sádrokarton pro zdraví?

Je samozřejmé, že čistý vzduch je pro naše zdraví nesmírně důležitý. Je však vzácným zbožím, zejména ve městech a u rušných komunikací. Ideální ovzduší nemusí být ani na venkově, kde nás mohou trápit zplodiny z topení pevnými palivy. I v nejčistším prostředí stále nalezneme nenápadné zdroje například formaldehydu a dalších těkavých organických látek. Ty pocházejí zejména z nábytku a koberců, nebo vznikají při vaření a úklidu. Úniku těchto látek zabránit nemůžeme, ale lze je z prostředí efektivně odstranit. Pohltit je mohou právě zdi ze sádrokartonu se speciální technologií, například Rigips Activ‘Air®. Tato patentovaná technologie dokáže snížit během několika dní koncentraci formaldehydu v místnosti o více než 70 %, a to po dobu delší než 50 let.

7. Dokonalé finále

Pokud chcete dovést svou rekonstrukci do dokonalého finále, neměli byste zanedbat přípravu sádrokartonových stěn před jejich natřením nebo tapetováním. Určitě se vám při tom osvědčí produkt Metylan Crack Filler, který je ideální na vyplňování puklin, děr či mezer nejen u sádrokartonu, ale také u jiných stavebních panelů. Hodí se na vyhlazení stěn a stropů, zahlazení stop po kotvení tzv. hmoždinek a na modelování. Metylan Crack Filler je mimořádně pružný a výborně reaguje na zalomení v přechodech, například mezi cihlovým zdivem a sádrokartonem. Po nanesení se netáhne a nesmršťuje, po vyschnutí má hladký povrch a lze ho snadno zatřít disperzními barvami a laky.

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ A KRISTÝNA LIŠKOVÁ, FOTO: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: interiérové příčky podlahy sadrokarton sádrokartonové příčky
Sdílejte článek

Diskuze

  • Nevím o jakém systému Michna a talířových kotvách je řeč. Nikde jsemo něm nenašel ani zmínku.

    bob
  • podívejte se na talířové kotvy sádrokartonu a montáž na you tube

    jenicek54
  • Není sádroš jako sádroš. Pletete si sádrokarton a Fermacell, a to je velkej rozdíl!

    Anonym