Dům, ve kterém bydlí slunce i lékař

24. 05. 2019 Sdílet

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. V případě novostavby na kraji Českých Budějovic to neplatí, na jednom místě se potkali oba - v domě bydlí lékař se svou rodinou a hlavně se v něm zabydlela i spousta slunce díky velkorysým proskleným plochám.

Dům je díky použitým technologiím (tepelněizolační cihly HELUZ Family 2in1, hliníková okna s izolačními trojskly Schüco) navržen na pomezí nízkoenergetického a pasivního a sestává ze dvou oddělených bytových jednotek, takže je připraven pojmout i další generaci dospělého syna.

Foto Petr Zikmund

Foto Petr Zikmund

„Na přání investora jsem navrhl dva samostatné domy s propojenými hmotami do jednoho celku. Oba domy mají samostatné vstupy, vjezdy i parkování. Pozemek je svažitý ve tvaru L s rameny na východ a jih. Objekty jsou rovněž ve tvaru L a přirozeně kopírují tvar pozemků. Umístěny jsou podél severní hranice pozemku a jsou výškově odskočeny o cca 2,4m,“ popisuje stavbu autor projektu ing. Josef Vostracký z rodinné firmy ATELIER Vostracký.

Větší bytová jednotka s dvougaráží má dispozici 5+KK, s jedním nadzemním podlažím a částečným podsklepením. Dispozice je rozdělena na část rodičů s ložnicí, pracovnou a mini fitness prostorem (investor v sobě nezapře rehabilitačního lékaře), v části dětí jsou dva dětské pokoje a pokoj hostů. Obě části jsou propojeny společným obývacím pokojem a kuchyní. Zatím neobydlený menší dům je řešen jako 3+KK. Terasy obou domů jsou kryté přesahy střechy a na větší terasu navazuje venkovní bazén. Orientovány jsou na jih a od sebe jsou odděleny výškově i osázením zahrady, takže oba domy mají dostatek soukromí i na terasách.

Foto Petr Zikmund

Foto Petr Zikmund

Tepelněizolačním požadavkům vyhověly cihly HELUZ FAMILY 2in1 bez dodatečného zateplení

Řešení domu vyznává jednoduchost, přirozenost i fenomény pozemku. Některé linie jsou navrženy tak, aby se neopakovaly fádní obdélníky a kvádry. Stavba byla provedena zděnou technologií HELUZ se zateplením minerální rohoží do roštu v kombinaci s tepelně izolačním zdivem HELUZ FAMILY 2in1. Fasády obou domů jsou tvořeny stěrkovou omítkou, do zahrady pak obložením z fasádních desek nebo modřínových latí a prosklenými plochami. To umocňuje přirozenost domu a propojení se zahradou. Při pohledu ze zahrady jsou oba domy výškově přízemní a neční tak nad úroveň terénu. Dům je navržen na rozhraní nízkoenergetického a pasivního domu, proto byly pro obvodové stěny použity cihly HELUZ FAMILY 2in1 pro jednovrstvé zdivo a pro zdi s fasádním obkladem cihly HELUZ FAMILY 25. Broušené cihly HELUZ FAMILY 2in1 mají v porovnání s ostatními materiály pro jednovrstvé zdění nejlepší tepelněizolační vlastnosti na českém trhu. Vyplněním dutin cihel polystyrenem došlo ke 40% navýšení jejich tepelněizolačních vlastností při zachování paropropustnosti, která je podmínkou zdravého bydlení. Obvodové zdivo z cihel HELUZ FAMILY 2in1 šířky 500 mm dosahuje hodnoty součinitele prostupu tepla U = 0,11 W/m2K, takže splňuje bez dodatečného zateplení doporučené hodnoty pro pasivní domy.

Foto Petr Zikmund

Foto Petr Zikmund

„Je to otázka materiálů na fasádě a technických detailů,“ vysvětluje kombinaci dvou typů cihel projektant ing. Josef Vostracký. „Pokud na fasádu navrhuji omítku, tak používám zdivo HELUZ FAMILY 2in1 tloušťky 500 mm bez potřeby dalšího zateplení. Pokud je fasáda obložena deskami nebo dřevem, tak volím cihly HELUZ FAMILY o tloušťce 250 mm, před které umístím dvojitý rošt s minerální rohoží a zavěšenou fasádu. V technických řešeních, která používám ve spojitosti s architekturou a tepelně izolačními parametry, mi cihelný systém HELUZ zcela vyhovuje, má k dispozici všechna potřebná řešení.“

Foto Petr Zikmund

Foto Petr Zikmund

Investor je spokojen s prosluněným domem a výhledy

Díky celoproskleným stěnám z vysoce tepelněizolačních hliníkových systémů Schüco AWS 90.SI+ s trojitým izolačním sklem (jsou vhodné i pro pasivní domy) si mohou obyvatelé domu užít krásné výhledy na panorama Českých Budějovic a okolí. Komfortní vstup na terasu zajišťují rovněž vysoce tepelně izolované posuvné dveře se zdvihem Schüco ASS 70.HI. „Slunce a výhledy, to nám v minulém domě chybělo. Bydleli jsme v takovém malém ďolíku pod kopcem, kolem parcely vedla silnice, i když ne frekventovaná, tak přece jen to nebylo zcela komfortní. Teď jsme na kopci s krásnými výhledy a prosluněnou zahradou i domem,“ je spokojen investor.

Foto Petr Zikmund

Foto Petr Zikmund

O projektu

Název: Rodinný dům v Českých Budějovicích

Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký

Konstrukce: Obvodové zdi – Cihelný systém HELUZ – HELUZ FAMILY 2in1 50, HELUZ FAMILY 25

Příčky a překlady HELUZ

Okenní systémy: Hliníkové systémy Schüco AWS 90.SI+ s trojitým izolačním sklem, posuvné dveře se zdvihem Schüco ASS 70.HI

Realizační firma: CB stav České Budějovice

Zastavěná plocha: 336 + 121m2

Užitná plocha: 279,1 + 96,3m2

Zdroj: PR článek společnosti HELUZ

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: hliníková okna novostavby rodinných domů posuvné dveře tepelněizolační cihly
Sdílejte článek