Exklusivní design v Thermaliu Teplice – podtrženo skly Lacobel a Matelac

12. 06. 2019 Sdílet

Nové srdce Teplic – tak někteří obyvatelé nazývají nedávno otevřený komplex termálních bazénů Thermalium v lázeňském domě Beethoven v teplických lázních, největší, nejteplejší a nejmodernější termální bazén v ČR. Teplické prameny zde dostaly největší prostor za celou svou historii.

FOTO © AGC Glass Europe

Thermalium vyrostlo v samém středu Lázeňského domu Beethoven, na místě původního bazénu. Ten po 20 letech nepřetržitého provozu dosloužil, a tak byl v listopadu 2017 Lázeňský dům Beethoven uzavřen a teplické lázně zahájily generální přestavbu termálního bazénu i celého balneoprovozu. Jednalo se o největší investiční akci lázní za poslední desítky let, vyžádala si čtvrt miliardy korun. Intenzivní práce vyústily na jaře 2018 v dílčí cíl rekonstrukce, v kompletně obnovené termální koupele. Po 13 měsících rozsáhlých stavebních prací bylo dílo architekta Petra Sedláčka dokončeno a otevřeno. Celý projekt od prvotní studie architektonického Atelieru Mise z roku 2015 až do otevření trval zhruba čtyři roky.

FOTO © AGC Glass Europe

Zatímco do starého bazénu se vešlo 25 hostů, léčebných účinků termální vody dnes může v nových bazénech o rozloze 450 m2 využívat až 80 návštěvníků najednou. Termální pramen Pravřídlo je v obou bazénech v plné, 100% koncentraci. Teplota velkého rehabilitačního bazénu o rozměrech 24 x 14 metrů je 35 °C, druhý, určený na plavání, o rozměrech 20 x 6 m, má teplotu o něco nižší, 29 °C. Bazén, který slouží k rehabilitaci i relaxaci, zdobí sochy pasáčka vepřů a dívky nabírající vodu, které dříve stávaly před Beethovenem. Relaxační bazén je navíc vybavený masážními tryskami, perličkami a chrliči. Návštěvníci Thermalia mohou využít také Kneippův chodník i nový saunový svět se solární jeskyní a finskou, parní, tropickou a bio saunou s různou teplotou a vlhkostí vzduchu.

FOTO © AGC Glass Europe

Rekonstrukcí prošel i celý balneoprovoz, kde teď na sebe procedury koupel, zábal a masáž lépe navazují a lázeňští hosté mají mnohem větší soukromí a komfort než dříve. Nad bazény, na střeše Thermalia, je terasa s kamennou kašnou. Vznikl tak nový prostor s lavičkami určený k odpočinku, kde si mohou hosté užívat nádherný výhled na kostel a Zámecké náměstí.

Nejstarší lázně ve střední Evropě si chtějí zachovat svoji atmosféru, pro kterou si je oblíbily slavné osobnosti z celého světa. Proto byly zvoleny historizující motivy. Motiv hlavy lvice, chrliče dělaného drážďanskými kovotepci, se stal symbolem Thermalia a návštěvníky lázní provází jako součást výzdoby interiéru v mnoha podobách.

FOTO © AGC Glass Europe

„Postavili jsme Pravřídlu pomník. Pro vodní živel, který tu vyvěrá a je tím nejcennějším, co Teplice mají, jsme připravili důstojné prostředí. On to prostřednictvím své léčivé síly vrátí pacientům, kteří se budou do Teplic rádi vracet,“ řekl architekt celého díla Petr Sedláček z teplického ateliéru MISe. Přiznal současně, že to byl jeden z nejnáročnějších projektů, jaké si lze představit.

Jedinečnost celého prostoru podtrhuje obložení velkoformátovými skly Lacobel a Matelac ze severočeské sklárny AGC. Návrh tohoto řešení vychází z posledních trendů v oblasti využití interiérových skel. A v žádném případě se nejedná pouze o obklady za kuchyňskou linku – pro svůj luxusní vzhled, vysokou odolnost a snadnou údržbu jsou skleněné obklady vyhledávaným řešením pro povrchové úpravy také v místech se zvýšenou vlhkostí a vyššími nároky na hygienu.

FOTO © AGC Glass Europe

„Pro nás to byl velmi zajímavý projekt – ne snad, co do množství použitého skla, ale v koncepci využití a umístění skleněných obkladů. Ty podtrhují exkluzivitu a zvýrazňují unikátnost, které tento prostor nabízí. Ve spolupráci s investorem a architektem jsme se rozhodli pro obklady stěn využít kombinaci lesklých a matných lakovaných skel Lacobel a Matelac v odstínu White Pearl. Jde o krémově bílá skla, která jsou poskládaná střídavě vedle sebe na stěnách kolem bazénu. To dodává prostoru teplou a uklidňující atmosféru, kterou je potřeba v lázeňském prostředí podpořit,“ popisuje vedoucí skupiny instalačních týmů Richard Kastl ze společnosti AGC.

Lacobel a Matelac představují škálu lakovaných skel dostupných ve 20 barvách včetně přírodních tlumených odstínů. Tato skla se vyrábějí průmyslovou technologií pomocí nanášení z jedné strany vysoce kvalitního laku na floatové sklo. Tento výrobní proces je zárukou jednotného zářivého, případně matného vzhledu a dokonalé přilnavosti laku ke sklu.

FOTO © AGC Glass Europe

Posledním trendem v oblasti využití skel je obkládání stěn velkoformátovými skly s minimální množstvím spár. Předností lakovaných skel je snadná montáž. Instalují se stejným způsobem jako zrcadla, tedy lepením pomocí silikonu rovnou na stěnu. Jedná se o čistý a časově nenáročný postup suchou cestou. Kromě exkluzivního designu jsou tato skla také vysoce odolná proti poškození. Lakovaná skla lze vhodně kombinovat s různými materiály jako je dřevo, kámen nebo kov.

Skla AGC v projektu Thermalium:

Celková plocha použitého skla: 200 m2

Obložení stěn: Lacobel White Pearl 6 mm s bezpečnostní fólií, 86 m2
Matelac White Pearl 6 mm s bezpečnostní fólií, 98 m2
Planibel Clearlite 6 mm, digitální potisk, 6 m2

Dělicí příčky: Planibel Clearlite 12 mm, bezpečnostní sklo, 23 m2

Zrcadla: Mirox MNGE Clear 6 mm s bezpečnostní fólií, 11 m2

Thermalium v číslech:

Výše investice: 250 mil. Kč

Kapacita: 80 lidí

Vybavení: termální bazén, plavecký bazén, Kneippův chodník, finská sauna, parní sauna, tropická sauna, bio sauna

Termální bazén: bazén s masážními a rehabilitačními prvky; velikost 23 x 13 m; hloubka 1,3 m; teplota 35°C; 100% pramen Pravřídlo

Plavecký bazén: bazén o velikosti 20 x 6 m; teplota 29 °C

Více informací naleznete na stránkách nové sítě sklenářských firem společnosti AGC: www.glastetik.cz

ZDROJ: PR článek společnosti AGC

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: Interiérová skla Thermalium
Sdílejte článek