Klimatizace vs. izolace: Zjistěte, co vám přinese lepší řešení v horkých dnech
Nechme stranou téma příčin globálních změn klimatu, o jak moc palčivý problém jde a jak moc je za to zodpovědný člověk. To jsou otázky pro trochu jinou debatu. Na čem se určitě všichni shodnou, to je skutečnost, že léto dokáže být opravdu nepříjemně horké. 35 °C přes den není žádná rarita. A na místě je otázka, jak tomu uzpůsobit prostředí ve vašem domě či bytě.
Kolem roku 2000 jsme se s klimatizací potkávali hlavně v komerčních prostorech, tedy kancelářích, obchodech nebo hotelech. Dnes ji má každý druhý dům. Jednou z příčin tohoto fenoménu určitě je to, že léta jsou poslední roky vážně žhavá. Ale důvodů najdeme více: raketově přibylo specializovaných firem a prodejců na instalaci a údržbu klimatizací, navíc se také zlepšily technologie. Klimatizace jsou dnes menší a pracují tišeji a energeticky úsporněji.
Navíc se změnil i životní styl. Před 20 lety pracující strávili den v klimatizované kanceláři a když po šesté večer došli domů, už jim nevadilo strávit zbytek dne v neklimatizovaném bytě. Dnes mnoho z nás pracuje na home office, což má mnoho výhod. Ale když doma není klimatizace, zvládnout osmihodinový pracovní den dá pořádnou fušku.
Klimatizace je investice do vyššího komfortu bydlení
Dnešní moderní klimatizační jednotky můžete pořídit i ve variantě mobilní nebo snadno instalovatelné, takže nemusíte ani dělat větší stavební úpravy. Kromě teploty můžete regulovat také vlhkost vzduchu. Nepřekonatelnou výhodou klimatizace je skutečnost, že ochladí místnost bez čekání. Můžete „klimu“ nechat vypnutou po celý den, kdy jste pryč, a zapnout ji až po návratu domů.
S tepelnou izolací dlouhodobě ušetříte
Zatím jsme pěli oslavné ódy na klimatizaci, znamená to, že jde o nejlepší způsob, jak ochladit váš byt nebo dům pro letní období? Nikoli, je zde totiž ještě jedna varianta. Jejím jediným nedostatkem je to, že vyžaduje vysokou vstupní investici. Z dlouhodobého hlediska se ale vyplatí.
Tepelná izolace je při správném výběru a provedení natolik účinná, že další chlazení vzduchu klimatizací nebo ventilátory není vůbec nutné. Zlepšuje energetickou účinnost budovy a tím snižuje náklady nejen na chlazení, ale také na vytápění v zimě. Kromě toho, že se chráníte před nepřízní počasí, se izolujete i od hluku z ulice. A ještě díky tomuto řešení zanecháte menší uhlíkovou stopu, než kdybyste spoléhali pouze na klimatizaci.
Na tepelnou izolaci lze čerpat dotaci
Jak správně tepelně izolovat? Důležité je vybrat ten správný materiál. Běžně se užívá měkká minerální vlna, izolační zdicí tvárnice nebo pěnová izolace. Každý má jiné vlastnosti, jiná izolace se bude hodit pro starší domy, jiná zase pro novostavby.
Také musíte určit, jaká místa izolovat. Těmi klíčovými částmi domu, kde se vyplatí provést izolaci, jsou vnější stěny, podlahy nad nevytápěnými prostory, stropy a podkroví.
Tepelná izolace na rozdíl od klimatizace není levný špás. Část nákladů ale můžete ušetřit díky dotaci. Program Nová zelená úsporám nabízí dotace na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah, ale také na výměnu oken či dveří.
Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME