Která střešní krytina je nejlevnější? Ta která, vám zůstane dlouhá léta
Nejde jen o pořizovací cenu střechy, ale také o úspory na údržbě a opravách během užívání. U střechy počítáme s životností v desítkách let. Jaké jsou ale základní předpoklady, aby tak tomu skutečně bylo? Začíná to výběrem správného materiálu střešní krytiny.
U šikmých střech rozlišujeme tři typy – betonová nebo pálená taška a plechová krytina. Každá krytina má svá specifika. Očekávaní jsou stejná – musí být mechanicky odolná, připravená na moderní technologie a mít dlouhou životnost. Pokud jde o odolnost, životnost a funkčnost, je možné označit betonovou krytinu za premianta.
Krytina prověřená léty
První betonová taška byla vyrobena už v polovině 19. století v Německu. Ve třicátých letech 20. století začala masivní průmyslová výroba v Anglii a řada střech z té doby slouží dodnes. U nás první průmyslově vyráběnou střešní tašku začala vyrábět společnost KM Beta. „Dnešní produkt prošel od té doby nespočtem inovací zvyšujících jeho užitnou i estetickou hodnotu,“ doplňuje oblastní ředitel prodeje KM Beta Ing. Lubomír Horáček.
Řeč je například o zvýšení vodní drážce na střešní tašce umožňující spolehlivý odvod vody. Navíc díky exportu existují poznatky i z prostředí, které životnost krytiny KM Beta prověří v extrémnějších podmínkách, než jsou v Česku nebo na Slovensku. Například apartmány přímo u moře v Chorvatsku. Další funkční a estetický prvek představují i střešní prostupy.
Systémové prvky ničím nenahradíte
Odvětrání kanalizačních stoupaček, uchycení antény nebo hadice kolektorů. S tím vším je třeba počítat od začátku výběru. Dříve se používaly speciální prvky v plastovém provedení, dnes jsou v oblibě střešní doplňky ze stejného materiálu jako celá střecha. V tomto ohledu například u KM Beta naleznete betonové tašky hadicových prostupů, anténní, odvětrávací, hromosvodové. „Technologie, materiály i postupy se vyvíjejí s cílem zlepšit funkčnost a životnost. Je dobré popřemýšlet, zda i střechu v tomto směru posunout dál,“ doplňuje technolog KM Beta Ing. Jakub Hemza. Řeč jde o hladké povrchové úpravy, nabízené u střešní krytiny KM Beta. Tašky v hladké povrchové úpravě slibují významné předcházení mechu a lišejníků. Na funkčnost střešní krytiny je přitom poskytována záruka 50 let.
Po výběru materiálu, vzoru přichází na řadu ta hlavní otázka – kolik to bude stát. Na první pohled jednoduchý postup, v podobě ceny za metr čtvereční, u střech nefunguje. Tento výpočet se totiž může od reality výrazně lišit. „Základní betonové nebo pálené tašky – potažmo tabule plechu – jsou jen jednou položkou. Potřebujete zajistit odvětrání, prostupy pro antény, kabely či kolektorové hadice, vyřešit bezpečný přístup na střechu. Pak jsou speciální prvky pro hřebeny, nároží a podobně. Takže hodně záleží také na typu šikmé střechy,“ upozorňuje Lubomír Horáček. V případě KM Beta stačí deset minut. Tak málo vám může stačit na to, abyste mohli znát cenu střechy, která vydrží a nabídne řešení pro každou situaci. Zkuste si novou střechu spočítat i vy na stránce: https://www.kmbeta.cz/kalkulacky
FOTOGALERIE
Článek vznikl ve spolupráci s firmou KM BETA.