Montáž oken podle normy jen s pěnou?
Nová norma na instalaci oken a dveří ČSN 74 6077, jejímž úkolem je zkvalitnit montážní práce, je v platnosti sotva šest měsíců a na českém trhu se už začaly objevovat první snahy o její obcházení. Poslední fintou některých dodavatelů oken je polyuretanová pěna, nejčastěji Wellfoam ruského výrobce Wellchem, o které prodejci tvrdí, že splňuje normové požadavky, tedy že lze namontovat okno pouze s tímto materiálem bez jakéhokoliv dalšího utěsnění. Ve skutečnosti nejde o žádný zázračný produkt, ale o obyčejnou montážní pěnu s upravenými daty a nerelevantními certifikáty.
Matení trhu je natolik úspěšné, že někteří důvěřiví dodavatelé oken nabízejí normovanou montáž oken jen s tímto produktem jako nadstandardní službu. V konečném důsledku to znamená, že spotřebitel zaplatí za normovanou instalaci okna, kterou ve skutečnosti vůbec nedostane. Je asi na místě znovu připomenout všem budoucím majitelům nových oken, jak důležitá je montáž produktu a co by měla obnášet a jaká rizika skýtá instalace okna pouze s montážní pěnou.
I to nejluxusnější okno nepřinese užitek pokud nebude do stavby vhodně zabudované. Současný způsob montáže oken, jenž je detailně popsán v prováděcí normě ČSN 74 6077, využívá PUR pěnu pouze jako tepelně izolační výplň prostoru mezi okenním rámem a ostěním. Tento izolant musí být za všech okolností chráněn: zvenku proti dešti paropropustnými membránami, zevnitř proti vodním parám parotěsnými membránami. Tento celý systém zaručuje, že okno bude ve stavbě spolehlivě fungovat desítky let. Pokud se tento postup obejde náhražkami, třeba v podobě zmíněné zázračné pěny, bude vždy jen otázkou času, kdy se začnou v ostění objevovat plísně nebo vlhké skvrny.
ZDROJ: PR článek společnosti Tremco Illbruck s.r.o.