Ošetřené dřevo je základ kvalitní střechy

Ošetřené dřevo je základ kvalitní střechy

14. 05. 2020 Sdílet

Toužíte po bydlení ve vlastním domě a uvažujete o jeho stavbě? Nebo už jste si začali plnit svůj sen? Anebo už bydlíte a čeká vás rekonstrukce? Ať už je to jakkoliv, rozhodně nepodceňujte význam konstrukce střechy, protože ne nadarmo se říká, že střecha dělá dům domem.

Střecha by měla být nejen pěkná na pohled, ale zejména odolná. Krov lze postavit ve špičkové kvalitě s garancí životnosti desítek let. Jednou ze základních podmínek je však kvalitní preventivní ochrana konstrukčního dřeva proti dřevokazným houbám, hmyzu a plísním.

Proč impregnovat?

• Nebezpečí ohrožení dřeva hmyzem může nastat již při vlhkosti dřeva nad 10 % a teplotě nad 10 °C, tzn. ohroženo je i dřevo velmi dobře vysušené. Přitom se často stává, že dřevo na stavbu přichází s mnohem vyšší vlhkostí, než je žádoucích 20 %.
• Na střešní konstrukci se běžně používá smrkové dřevo, jehož odolnost proti dřevokazným houbám není velká.
• Nikdy nelze úplně zabránit náhlé havárii v dřevěné konstrukci vlivem povětrnostních podmínek a tím zvýšení vlhkosti.
• Riziko zvýšené vlhkosti, a tedy i napadení, také představují případné chyby v konstrukci staveb, které mohou způsobit zatékání při dešti nebo kondenzaci par při kolísání teplot, a dále vodorovné plochy konstrukce, odkud případná zatečená voda obtížně odtéká.

FOTO BOCHEMIE WOOD CARE

Jak impregnovat?

Nejjednodušší je nakoupit už kvalitně impregnované řezivo na pile. Tam je profesionálně impregnováno máčením v máčecích vanách nebo vakuo-tlakově. Na kvalitu impregnace dohlíží výrobce – na pile hledejte certifikát o správné impregnaci dřeva fungicidními a insekticidními přípravky značky BOCHEMIT dle předepsaných technologických postupů a protokolů o zkoušce. Nejčastěji používaným produktem, který chrání dřevo proti dřevokazným houbám, hmyzu i plísním, je na pilách BOCHEMIT QB Profi.

Impregnovat dřevo si můžete také svépomocí. Velmi dobře vám poslouží BOCHEMIT Opti F+ nebo BOCHEMIT QB Hobby . Přípravky je možné jednoduše aplikovat nátěrem dle doporučení na etiketách.

V obou případech je nutné na stavbě pamatovat na následné ošetření příčných řezů, zářezů, plátování a jiných druhů spojů provedených až po impregnaci, protože právě tato místa jsou škůdci ohrožena nejvíce, tam prakticky vždy destrukční proces začíná.

Je impregnace drahá?

Představme si modelovou situaci – dům o půdorysu 15 x 10 m v hodnotě 3 mil. Kč. Jen na střechu použijeme 8 m3 střešního řeziva. Cena profesionálně impregnovaného střešního řeziva, které koupíme na pile, je zhruba 45 tis. Kč. Neošetřené řezivo je možné koupit za přibližně 40 tis. Kč. Rozdíl 5 tis. korun, což je zanedbatelná část z hodnoty domu, za klidný spánek rozhodně stojí!

ZDROJ BOCHEMIE WOOD CARE

Lze chránit krovy i proti ohni?

Ano, jedním z možných způsobů ochrany nejen krovů, ale i dalších dřevěných stavebních konstrukcí, materiálů na bázi dřeva a prvků zabudovaných v interiérech staveb proti ohni, je jejich impregnace prostředkem BOCHEMIT Antiflash . Díky ní v případě požáru prodloužíte nejen dobu do celkového vzplanutí, ale omezíte tím také vývin kouře a zabráníte uvolňování hořících částic, které by mohly přispívat k dalšímu šíření požáru. Investovat do zabezpečení domu z hlediska požární ochrany se zcela jistě vyplatí. Vždyť chráníte nejen majetek, ale zejména životy a zdraví svých blízkých. Případný požár způsobí mnohem větší škody, než jsou investice do prevence.

Více o impregnaci BOCHEMIT včetně rad, tipů a návodů, jak na to, najdete na www.bochemit.eu.

ZDROJ: PR článek společnosti BOCHEMIE WOOD CARE s.r.o.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: impregnace dřeva
Sdílejte článek