S maltou HELUZ SIDI postavíte cihlový pasivní dům rychleji

S maltou HELUZ SIDI postavíte cihlový pasivní dům rychleji

11. 05. 2020 Sdílet

S předem připravenou tekutou maltou HELUZ SIDI se zdění z broušených cihel výrazně zjednodušilo na úroveň malování válečkem.

Malta HELUZ SIDI je tenkovrstvá zdicí malta vhodná i pro pasivní a nízkoenergetické domy. Je to z výroby předem namíchaná silikátově-disperzní směs, kterou si můžeme představit jako hustší barvu na malování. Na stavbě se už do ní nic nepřidává, takže odpadá riziko, že ji někdo znehodnotí, jako třeba přidáním nesprávného množství vody do sypké cementové malty. Stačí otevřít kyblík s maltou HELUZ SIDI, ponořit do ní systémový váleček a můžete maltu nanášet na cihly a zdít, na stavbě nepotřebujete ani vodu ani zdroj elektrické energie.

nanášení malty

S Maltou HELUZ SIDI je čas pro nanesení malty a uložení cihel zhruba dvojnásobný oproti cementovým tenkovrstvým maltám. Foto Heluz

S maltou HELUZ SIDI se tedy stavba zjednoduší a urychlí, protože nanášení malty systémovým válečkem je jednoduché jako malování. Výsledkem je ale zdivo se všemi srovnatelnými parametry (mechanické, tepelněizolační, akustické a statické) jako při použití cementové tenkovrstvé malty.

nanášení malty

S tekutou maltou HELUZ SIDI je zdění jednoduché jako malování. Foto Heluz

Před aplikací malty HELUZ SIDI stačí směs lehce promíchat např. pomocí dřevěné laťky, není potřeba žádné elektrické míchadlo. Maltu HELUZ SIDI lze nanášet na ložné plochy broušených cihelných bloků v dostatečném časovém předstihu. Celkový „otevřený čas“ je 10 minut. A následně do dalších 5 minut je nutné uložit cihelný blok do konečné pozice ve zdivu. To znamená, že do 15 minut od nanesení malty na spodní řadu cihel musí být usazena cihla do finální pozice ve zdivu. Čas pro nanesení malty a uložení cihel je tedy zhruba dvojnásobný oproti cementovým tenkovrstvým maltám. Tato vlastnost výrazně zvyšuje produktivitu práce, protože zedníci nemusejí tak často přerušovat pokládku cihel kvůli tvrdnutí nanesené malty a starání se o speciální nanášecí válec. Plnohodnotné zpevnění spoje v běžných klimatických podmínkách nastává do 7 dnů, což je 4x kratší doba než u běžně používaných malt! Zdění je možné provádět při teplotách nad + 1°C.

nanášení malty

Nanášení malty HELUZ SIDI se provádí systémovým válečkem. Foto Heluz

Oproti tenkovrstvým maltám, kterých je třeba dovézt na stavbu půl palety, bude stačit na stavbě pár kýblů malty HELUZ SIDI, kterou navíc bez problémů uskladníte, protože jí zmoknutí vadit nebude, neboť je v plastovém kyblíku. Stejně snadno ji i po otevření převezete na jinou stavbu a použijete třeba za týden, aniž by hrozilo zatvrdnutí, jako třeba u pěn. I odpadové hospodářství je jednodušší. Kýble lze využít pro další činnosti na stavbě a nepřekáží jako rozházené pytle od standardních maltových směsí. „Netřeba žádné rozmíchávání s vodou a starání se o nanášecí válec jako u cementových tenkovrstvých malt. Oproti nanášecímu válci, který stojí pět sedm tisíc korun, nyní bude stačit systémový váleček v řádu desetikorun. Budeme ho také dodávat přímo s maltou a v případě nutnosti ho není problém koupit ve stavebninách,“ vypočítává praktické přednosti Ing. Pavel Heinrich.

nanášení malty

HELUZ SIDI se nanáší rovnoměrně (do kříže), aby pokryla všechna vnitřní i obvodová žebra v ložné ploše cihly. Foto Heluz

Při vývoji malty HELUZ SIDI bylo základní myšlenkou zjednodušení realizace cihelných konstrukcí. Výsledkem je technologie zdění, pro kterou není na stavbě potřeba ani voda ani zdroj elektrické energie, technologie, která zrychluje práci a uspoří počet zedníků na stavbě. Zvýšení produktivity práce a menší nároky na přesun hmot ocení nejen stavbaři, ale v konečném důsledku i investoři.

www.heluz.cz/sidi/

ZDROJ: PR článek společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: broušené cihly zdící malta
Sdílejte článek