Šitbořice Dům Ytong
Zdroj: Xella

Svépomocí stavěný rodinný dům v Šitbořicích je celý z pórobetonu Ytong

21. 11. 2022 Sdílet

Rodina paní Kamily bydlela v Brně a pro stavbu nového patrového rodinného domu si našla pozemek v jihomoravské obci Šitbořice. Dům chtěla stavět svépomocí a jako stavební materiál si vybrala pórobeton Ytong. Výstavbu jim významně usnadnila systémová nabídka Ytongu, takže z tohoto materiálu je nejen obvodové a vnitřní nosné zdivo, ale i příčky, překlady, schody, strop i střecha.

Paní Kamila měla jako člověk z oboru od počátku jasno jak ve volbě stavebního systému Ytong, tak i v produktech, které chtěla na nový rodinný dům použít. Na stavebním veletrhu v Brně proto navštívila expozici společnosti Xella a kontaktovala Ing. Elenu Lukáčovou, technickou poradkyni firmy Xella s žádostí o pomoc při řešení projektu. Dům si chtěla navrhnout sama, ale svépomocná výstavba domu se stropem a masivní střechou Ytong už vyžadovala promyšlený projekt, který hned od začátku zohlední použití jednotlivých stavebních prvků.

Šitbořice Dům Ytong

Zdroj: Xella

„V první fázi potřebovala paní Kamila nacenit projekt a konzultovat celou stavbu patrového rodinného domu. Už v té době uváděla, že chtějí stavět svépomocí, že budou chtít na obvodové zdivo použít tvárnice Ytong Lambda YQ 500 mm a že součástí stavby bude i náš strop a masivní střecha,“ vzpomíná na začátek spolupráce Ing. Elena Lukáčová.

„Bylo zřejmé, že paní Kamila dobře zná výhody pórobetonu Ytong, našeho systému i jednotlivých prvků včetně masivní střechy a že nemá obavy ani z výstavby svépomocí. O to snazší pak byla naše spolupráce, když jsme společně odladili některé detaily projektu tak, aby odpovídal po statické stránce a současně plně respektoval úvodní zadání paní majitelky a jejího manžela.“

Obvodové zdivo je z pórobetonových tvárnic Ytong Lambda YQ 500 mm, takže novostavba je i bez zateplení energeticky velmi úsporná. Absence dodatečného zateplení také snížila náklady na výstavbu a urychlila a výrazně usnadnila svépomocnou realizaci.

Šitbořice Dům Ytong

Zdroj: Xella

Jednovrstvové zdění přináší výhody nejen v rychlosti výstavby

Pohled na efektivitu tohoto řešení je mnohem komplexnější, protože pozitivně ovlivňuje i otázku ekologie a zdraví. Pórobeton Ytong tvoří čistě přírodní suroviny a díky své porézní struktuře napomáhá vytvářet i zdravé klima v domě. Vše, z čeho se pórobeton skládá, je ze země a patří do země, je tedy ekologickým recyklovatelným materiálem. Stavba z pórobetonu také dobře dýchá a nedochází v ní ke kondenzaci vodních par.

Ytong je pro stavbu domu dostatečně pevný, tvárnice jsou přesné a při jednovrstvovém zdění se snižuje i pracnost celé hrubé stavby. Pórobeton se také snadno řeže, opracovává a lehce se v něm provádí instalace.

Zdroj: PR článek společnosti Xella

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: pórobetonové tvárnice stavba rodinného domu stavební systémy
Sdílejte článek