Vyplatí se v současné době se stavbou domu kvůli rostoucím cenám počkat?
Zdroj: pexels.com

Vyplatí se v současné době se stavbou domu kvůli rostoucím cenám počkat?

07. 06. 2022 Sdílet

Inflace neustále roste a jedním z oborů, který její dopady pociťuje vůbec nejvíce, je stavebnictví. Vývoj cen většiny surovin je totiž výrazně nad udávanou hodnotou inflace. Není proto divu, že extrémně rychle rostou i ceny novostaveb. Má v tuto chvíli zahájení stavby smysl, nebo je lepší počkat?

Pokud už stavíte, odklad pravděpodobně nedává smysl

Máte-li již hotový projekt svého nového domu, schválené stavební povolení a již několik měsíců vyřešené financování se zafixovanou úrokovou sazbou, odklad pravděpodobně nedává smysl. Již za rok můžete bydlet ve svém a radost vám bude dělat zahrada a pergola na terasu. Své investice nebudete litovat.

Stavbu v případě, že je vše připraveno, pravděpodobně nechcete odkládat více než o několik měsíců. A je pravděpodobné, že kvůli narušené světové logistice, tlaku na ekologii a válce na Ukrajině ceny v nejbližší době ještě porostou. Proto byste odkladem dosáhli jedině dalšího navýšení nákladů.

Stavíte, ale rozpočet je již napnutý?

Docházejí-li vám finance v průběhu stavby, vhodnější cestou bude navýšení čerpaného úvěru či druhá půjčka, která „díru“ v rozpočtu zalepí. V tomto směru jen musíme upozornit na to, že je nezbytné vše velice dobře propočítat, abyste se nedostali kvůli stavbě do finančních potíží. Pak je druhou alternativou změna stavebního záměru a sázka na levnější materiály. Řešením může být i dokončení hrubé stavby, kterou dostanete do obyvatelné podoby. Zvenku tedy dům nebude mít fasádu a zahrada si také ještě počká na finální úpravu, uvnitř ale bude alespoň část interiéru (koupelna, kuchyň a jedna či dvě obytné místnosti) připravena k nastěhování.

Také zde můžete ušetřit tím, že interiér dočasně vybavíte levnějším nábytkem z druhé ruky.

Co když jsem teprve ve fázi plánování?

Před zásadní otázkou stojí ti, kteří o stavbě domu teprve uvažují nebo jsou na samém začátku příprav. Je totiž pravděpodobné, že přípravná fáze vám zabere několik měsíců. Velice těžko se přitom v současné době odhaduje, jak se budou ceny a ekonomická situace vyvíjet třeba jen v horizontu 1–2 let. Může se stát, že COVID definitivně vymizí, válka na východě Evropy skončí a inflace začne klesat. V reakci na to mohou centrální banky snižovat úrokové míry. A zahájení nové stavby by tak bylo ve srovnání s dneškem dost možná výhodnější.

Nezapomeňte na to, že i čekání něco stojí

Zejména pokud bydlíte v nájmu, musíte ale zohlednit i náklady vyplývající z odkládání stěhování do vlastního. Průměrnou rodinu v menším městě bude pronájem bytu stát minimálně 10 000 Kč měsíčně. Budete-li čekat dva roky na pouhé zahájení stavby, zaplatíte na nájmu přinejmenším o čtvrt milionu více. I ceny nájmů přitom strmě porostou.

Nechcete čekat, ale ani riskovat? Kupte starší nemovitost

Jistotou tak v dnešní době je koupě starší nemovitosti. Ať už půjde o byt, či dům, může jít o řešení, díky kterému se rostoucím nákladům spolehlivě vyhnete. Nemovitost můžete postupně opravovat, čas ani rostoucí náklady vás přitom ani zdaleka nebudou trápit tak jako v případě stavby nové.

ZDROJ: PR článek společnosti Isotra

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: pergoly stavba domu
Sdílejte článek