Zdroj: URSA

Zateplujete dům? Poradíme, jak zlevnit izolaci až na polovinu

14. 09. 2023 Sdílet

Nejúčinnějším způsobem, jak snížit náklady za energie, zejména ve starších domech, je jejich kvalitní zateplení. Využít k tomu je možné dotační podporu. Ta prokazatelně motivuje ke kvalitnějším renovacím. A právě dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ), který je určený pro všechny majitele domů, jež chtějí zlepšit své bydlení, po prázdninové pauze opět spustil příjem žádostí. V rámci programu máte možnost získat dotaci mimo jiné na zateplení, výměnu oken, dveří nebo instalaci stínicí techniky. Zateplení je navíc možné zlevnit až o polovinu optimalizací součinitele tepelné vodivosti.

Optimalizací lambd jde zateplení zlevnit o polovinu

Věděli jste, že zateplení je možné zlevnit až na polovinu optimalizací součinitele tepelné vodivosti, tzv. lambdy (λd)? Ta určuje schopnost materiálu vést tepelnou energii. Čím je lambda nižší, tím lépe materiál izoluje. Takové izolace jsou ovšem dražší.

Dum URSA rez

Dům URSA řez Zdroj: URSA

„Lambda má také vliv na mechanické vlastnosti izolace. Vyšší lambdy bývají u skelných izolací pevnější a těžší, což může být požadovaný parametr např. u svislé stěny dřevostavby či příčky, kde je důležité, aby materiál držel na svém místě a nesesedal. V některých případech, např. u zateplení podlahy půdy, je však možné ušetřit za cenu materiálu využitím izolace s vyšší lambdou o vyšší tloušťce, a to až polovinu nákladů,“ vysvětluje Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA.

Architektka Tereza Vojancová

Architektka Tereza Vojancová Zdroj: URSA

Jakou použít tloušťku materiálu s nižší lambdou, aby byly zachovány stejné tepelně-izolační vlastnosti?

To, jak která vrstva izoluje, vyjadřuje veličina tepelného odporu R.

Ta se vypočítá:

Rovnice

S výpočtem pomůže projektant. Obecně platí, že pokud budou izolace dosahovat stejného tepelného odporu, budou mít stejnou izolační schopnost i za menší cenu.

Příklad:

Pokud budete zateplovat půdu izolací URSA SF 32 PLUS (λd1 = 0,031 W/m.K, tloušťka d1 = 32 cm) a chtěli byste ji nahradit materiálem URSA DF 38 (λd2 = 0,038 W/m.K, tloušťka d2 = 38 cm), výpočet bude následující:

Vzorec

Při zohlednění ceníkových cen izolací (URSA SF 32 PLUS = 1376,-/m2. URSA DF 38 = 690,-/m2) je tedy možné ušetřit polovinu nákladů pouze optimalizováním lambdy izolace. Pokud budou izolace dosahovat stejného tepelného odporu, budou mít stejnou izolační schopnost za menší cenu, což může být výhodné nejen u zateplení, na které čerpáte dotaci z NZÚ.

Bez kvalitní izolace to nepůjde

Podpora na zateplení se vztahuje na stávající rodinné domy  a zahrnuje stěny, střechy, stropy a podlahy. K tomuto účelu lze použít i celou řadu produktů značky URSA. „Minerální izolace URSA GLASSWOOL a PUREONE jsou ideální pro izolaci střech, příček, fasád i podlah. Jsou nehořlavé a zajišťují příjemné vnitřní prostředí díky svým vynikajícím tepelně izolačním vlastnostem i skvělým zvukově izolačním schopnostem,“ říká Tereza Vojancová.

Minerální izolace URSA PUREONE má čistě přírodní složení, je proto vhodná i pro alergiky. Novinkou na trhu je foukaná minerální izolace URSA Pure Floc, kterou lze velmi rychle zateplit například vazníkový strop či podlahu půdy.

Zateplení podlahy

Zateplení podlahy Zdroj: URSA

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti URSA

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: izolace zateplení domu
Sdílejte článek