Jídelní židle

Jídelní stůl máte vybraný, ale na co se u něj posadíte? Je potřebné si zakoupit jídelní židle. Dnešní nabídka je opravdu pestrá, jak materiálově, vzhledově a pohodlností, tak cenově a funkčností. Můžete mít téměř vše. Záleží na vašem interiéru, vkusu, peněžence a účelu. Říkáte si, účelu? Vždyť chci židle ke stolu. Jak se ale jídelní židle liší vzhledově, tak se liší i pohodlností. Jestli máte stůl pouze pro rychlé občerstvení, nehodláte u něj vysedávat, máte neomezený výběr. Někdo, pro koho je posezení s rodinou či přáteli u stolu něco jako náboženství, už musí židle pečlivě vybírat. Co si budeme povídat, ne na každé se dá sedět dlouhé hodiny…
Byt, který vás zaujme už od vchodových dvěří
Bílá jídelní židle

Byt, který vás zaujme už od vchodových dvěří

Když jste vášnivými sběrateli obrazů a vaše kamarádka je shodou okolností architektka s láskou k bílé a minimalismu, nemůže to dopadnout jinak, než že se ocitnete ve sněhobílém království jako z pohádky Hanse Christiana Andersena. Jen bez zbytečných kudrlinek.

Nábytek z (ne)tradičních materiálů
Jídelní židle

Nábytek z (ne)tradičních materiálů

Za sezení z korku, konopí, vlny, či dokonce papíru v podobě designových skvostů se nejen nemusíte stydět, ale navíc se stanou praktickou a elegantní třešničkou jakéhokoli interiéru.

Nová židle (téměř) zadarmo
Designové židle

Nová židle (téměř) zadarmo

Je vám líto vyhodit starý stoletý kus nábytku, jenže v původním stavu se nedá používat? Zdeformované a rozsušené sedadlo, polámané části, přetíraná a popraskaná barva. Chcete ho oživit? Je to jednodušší, než si myslíte.

Nová jídelna
Dětský jídelní set

Nová jídelna

V uplynulých letech se z našich příbytků jaksi vytratily místnosti určené výhradně ke stolování. Jídelní stůl se přesunul do kuchyně a jeho funkce se zúžily jen na praktické využití. Každý člen rodiny se prostě najedl, vstal od stolu a běžel za svými povinnostmi. Nic víc. Konzumování jídla na úrovni stolování se změnilo v neznámý pojem. To vše se naštěstí pomalu stává minulostí. Zjistili jsme, že právě chvíle strávené při společném stolování jsou možná jediné, kdy se pravidelně setká celá rodina a všichni si mohou vychutnat příjemnou atmosféru – ve společném rozhovoru a u chutného jídla. A pokud se stolující budou cítit příjemně v hezkém prostředí, nebudou od stolu utíkat.

Jídelní židle

Jídelní židle se dnes vyrábí v mnoha stylech, barevných variantách i materiálech, designéři se opravdu činí a už několik let to není jen o sedáku na čtyřech nohách. Váš jednoduchý skleněný, téměř neviditelný stůl vhodně doplní stejně neviditelné židle, které ovšem můžete natónovat do různých barev, abyste je perfektně sladili s okolním nábytkem a doplňky. Selský stůl doplňte buď venkovskými dřevěnými židlemi, nebo ozvláštněte kontrastními kovovými nebo plastovými, jak je dnes v moderních interiérech zvykem.

Jídelní židle

Klasické jídelní židle

Na standardní posezení u jídla vám postačí jídelní židle klasického tvaru, na zapovídání se už jistě rádi uvelebíte v židlích s područkami křesílkového typu. Obvykle jsou polstrované, pokud ne, nabízí se k nim sedáky, přehozy a různě tvarované polstry, které tvrdost dřeva, plastu nebo kovu upraví do pohodlného módu. Vyřeší to i praktickou stránku, pokapanou látku od omáčky snadno vyčistíte sejmutím a přepráním. Na problém možného potřísnění (koneckonců budete židle používat k jídlu) myslete už dopředu a vybírejte čalouněné židle se snímatelným potahem, ještě lépe s možností koupě jiného. Různě barevné potahy můžete střídat celý rok a měnit tak interiér dle libosti. Problém údržby vyřeší také jídelní židle z koženky, kůže nebo jiného otíratelného materiálu, ty už ale nejsou tak útulné jako ty čalouněné.

venkovní židle

Zdají-li se vám dřevěné židle příliš obyčejné, stačí položit látkové sedáky s pěnovou výplní, které mají v obchodech ve všech možných barvách a tloušťkách, dokonce i kožešinové s dlouhým chlupem. Alternativou k dřevěným židlím jsou ještě dřevěné lavice. Jejich výhodou je variabilita počtu míst k sezení. Vejde se na ně šest dětí nebo dva pořádní dospělí. Obvykle ale nemají opěrnou část (ty klasické jídelní sestavy s rohovou lavicí už dnes téměř vymizely z nabídky a k vidění už jsou převážně na chalupách), takže jsou opravdu jen k sezení u jídla, po pořádném jídle je nutné se odvalit na pohovku.

Proutěné židle

Samostatnou kategorií jsou jídelní židle proutěné. Tato varianta se hodí snad do jakéhokoliv interiéru. Ten strohý, moderní decentně zútulní, ten klasický vždycky dokonale doplní. Nabízí se v přírodním i umělém proutí, každé má své, nutno zvýhodnit to umělé – je absolutně bezúdržbové. S tím souvisí i další možnost. Máte-li posezení venku na terase nebo zahradě a dorazí více přátel, jednoduše přesunete židle od jídelního stolu ven. Vhodné je tedy vybírat předem takové, které s tím nebudou mít problém. Nejlépe to snesou plasty, umělé výplety, kovy podle druhu a dřevo nejméně.

jídelní židle do zahrady

Nebojte se improvizovat

Líbí-li se vám křesílka pro venkovní použití, klidně si je kupte. Nejspíš budou odolnější a váš jídelní kout bude zajímavější. Zrovna tak každá jídelní židle jiného druhu a stylu je poslední dobou velmi oblíbená varianta designérů, navíc vám odpadnou hádky při volbě jednoho typu židlí – každý člen si může koupit domů tu svou vyvolenou. Můžete koupit i klasické jídelní židle a do každého čela stolu umístit úplné jiné, abyste odlišili místo pro pána a paní domu.

Speciální židle

Do malých prostor se dnes často navrhují speciální jídelní židle a stoly. Tyto sestavy jsou navrženy tak, aby židle po zasunutí ke stolu úplně splynuly se stolem a celek tak vytvořil jeden kus nábytku. Nikde nepřesahují opěráky, nikde nepřekáží područky nebo nohy. Kolem stolu pak můžete chodit opravdu těsně bez hrozícího úrazu. Navíc je to celkem efektní designový prvek.

Možná vás zajímá, jaké jídelní židle použít, když máte rozkládací stůl. V tomto případě se kromě standardního a stálého základního počtu židlí u stolu často používají židle stohovatelné či stoličky. Stohovatelné jídelní židle jsou takové, které se pokládáním na sebe do sebe zasunou a vytvoří stoh, komín. Na svou velkou chvíli čekají někde uklizené, kde nepřekážejí, ale zároveň jsou po ruce, když dorazí více hostů. Tuto funkci plní i jednoduché stoličky, které svým stohováním zaberou ještě méně místa.

večeře

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv sestavu, nezapomeňte, že se dá, stejně jako jakýkoliv jiný kus nábytku, kdykoliv vyměnit a že vysoká cena se nerovná krása. Šlápnout vedle můžete i s velmi drahou židlí. Jídelní židle se vám hlavně musí líbit, protože to Vy na ní budete každý den sedět u jídelního stolu a vychutnávat jídlo a vám bude doma její krása dělat radost.