Image001-13.jpg

Kopretina řimbaba pomáhá proti migréně

07. 03. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Kopretiny luční i zahradní patří k nejznámějším květinám. Jejich příbuznou je i kopretina řimbaba neboli řimbaba obecná, která pomáhá nejen proti migréně. Seznamte se s ní. Kopretina řimbaba (Chrysanthemum parthenium, syn. Tanacetum parthenium) je vytrvalá rostlina […]

Kopretiny luční i zahradní patří k nejznámějším květinám. Jejich příbuznou je i kopretina řimbaba neboli řimbaba obecná, která pomáhá nejen proti migréně. Seznamte se s ní.

Kopretina řimbaba (Chrysanthemum parthenium, syn. Tanacetum parthenium) je vytrvalá rostlina pocházející z Balkánu, kde roste především podél cest. U nás se spíš pěstuje jako zajímavá trvalka. Zatímco klasické kopretiny se zpravidla ze záhonů brzy ztratí, neboť je vytlačí trávy a jiné květiny, řimbaba zde zůstává celá léta. Pěstuje se nejen jako okrasná rostlina, ale i bylina, která spolehlivě pomáhá proti migrénám a bolestem hlavy.

Nespleťte si ji s heřmánkem

Řimbabu zdobí drobné bílé květy se žlutým středem. Na špičce bílých lístků jsou tři okrouhlé zoubky, které je odlišují od podobných rostlin, například rmence nebo kopretin. Celá rostlina voní výrazně kořenitě jako heřmánek. Kvete od června do srpna.

Pěstujete-li kopretinu řimbabu jako okrasnou květinu, která má především dlouho a bohatě kvést, poskytněte jí kvalitní zahradní půdu i přiměřenou péči, tedy záhon pravidelně plejte, občas zalijte a po odkvětu rostlinu sestřihněte. Daří se jí na místě chráněném před větrem, jinak nemá žádné mimořádné nároky na pěstování. Sazenice lze občas koupit v zahradnictví, rostlina se dobře rozmnožuje i ze semen.

Jako zahradní se pěstují typy vysoké více než půl metru, častěji se ale uplatňují odrůdy nižší, které dorůstají asi třiceti centimetrů. Mohou být i plnokvěté nebo růžové.

Léčivé účinky

Z řimbaby se používají čerstvé listy, které lze trhat po celou sezonu, nebo nať na počátku kvetení, nejčastěji se tedy sbírá v červnu a červenci. Výhony se stříhají za slunného dne a suší ve stínu. Místo obvyklých sít je vhodnější plátno, které zabrání odrolení jemných listů, tedy i ztrátě v nich obsažených éterických olejů.

Bylina je spolehlivým lékem při bolestech hlavy od krční páteře i při migréně, snižuje frekvenci a intenzitu náporů a také dalších doprovodných projevů této nemoci, jako jsou závratě, nevolnost či zvracení. Osvědčila se hlavně při preventivním užívání. Vědecké studie dokázaly, že po čtyřměsíčním pití čaje nebo konzumaci čerstvých listů celá polovina pacientů trpících migrénovými záchvaty uvedla, že u nich došlo ke znatelnému zlepšení a omezení bolesti.

Kopretina řimbaba navíc uvolňuje křeče, podporuje zažívání a celkově povzbuzuje organismus. Dokáže mírnit záněty a také snižuje horečku. Má pozitivní vliv na srážlivost a tekutost krve, ovšem neměli by ji užívat lidé, kteří mají od lékaře předepsané léky na srážlivost krve. Bylina se také nesmí používat při těhotenství. Při pojídání čerstvých lístků mohou vzniknout v ústech vřídky. Kdo je na to náchylný, doporučuje se listy napřed usmažit. Z kopretiny řimbaby se vyrábí i repelent proti hmyzu – jak čerstvá, tak sušená nať odpuzuje moly.


Čaj ze sušené nati

Čajovou lžičku sušené řimbabové nati přelijte šálkem horké vody a nechte sedm minut louhovat. Jako prevence se užívá třikrát denně po dobu čtyř až šesti týdnů. Lidové léčitelství doporučuje tento čaj vypít ráno na lačno i při bolestivé menstruaci.

Tinktura z čerstvých listů

Kvetoucí nať pokrájejte nadrobno a naplňte jí do dvou třetin zavařovací sklenici. Bylinu doplňte 45% alkoholem a nechte asi tři týdny stát. Poté slijte a užívejte po lžičce třikrát denně před jídlem také jako prevenci migrény.

 

Půlroční kúra z čerstvých listů

Čtyři týdny užívejte každý den jeden malý lístek řimbaby, který položíte na kousek chleba s máslem. Tento způsob podávání zlepší vstřebávání účinných látek. Poté si dejte 28 dnů pauzu. A celý cyklus zopakujte ještě dvakrát. Po této bylinné kúře by měly záchvaty migrény výrazně ustoupit.

 

Zevní použití

Čerstvou nať řimbaby podrťte válečkem, aby pustila šťávu, lehce ji osmažte na slunečnicovém oleji a ještě horkou přikládejte na břicho při kolikových bolestech nebo na bolavé klouby.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze