Kultivátor

Kultivátor je důležitý pomocník v zahradě. Fyzicky nám ušetří spousty práce při prokypřování, vyorávání, orbě, pletí, zapravení hnojiv, provzdušnění zeminy a trávníku. Umí i rozrušit hroudy a rozmělnit půdu.
Jak odstranit plevel bez chemie
Elektrický kultivátor

Jak odstranit plevel bez chemie

Nejednomu zahrádkáři se dělají na čele vrásky při pomyšlení na plevel v záhonech. Můžete se ho zbavit pomocí běžných chemických prostředků, to však bude mít nepříznivý vliv na půdu a úrodu. Při boji s plevelem přitom mohou pomoci některé přírodní zbraně, díky nimž nad plevelem zvítězíte i bez chemie.

Elektrický kultivátor

Benziňák do vaší zahrady

Benzínový kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD s výkonným motorem zajišťujícím optimální technickou spolehlivost a tichý chod.

Kultivátor

kultivátorKultivátor – rotátor nám pomocí nožového ústrojí do hloubky až 20 cm prokypří půdu. Rotuje v půdě a tím jí provzdušňuje, promísí s hnojivem apod. Půda se kypří na jaře před výsadbou a na podzim po sklizni.

Kromě nástavce na úpravu půdy lze také pročesávat trávník. Z trávníku se pomocí nožů se záběrem několika cm do hloubky vyčesají odumřelé zbytky trávy, mechu. Provzdušněním a pročesáním se trávník zbaví všeho, co mu brání k pojmutí vody, hnojiv a nového osiva. Nástavce nám dokonale ořežou okraje záhonu. Šíře záběru je až 45 cm. Jedná se o menší stroje, lehčí a manipulaci s nimi zvládnou i starší lidé a ženy.

Kultivátory jsou ruční, elektrické a motorové.

Vedle ceny berte na vědomí také renomé výrobce kultivátoru a to, jaký servis vám později dokáže zajistit. Koupě je nutná konzultovat s odborníkem například ve specializované prodejně, který také poskytne důležité základní rady k obsluze stroje.  Vybírejte z nabídky osvědčených značek a výrobců. Nejasným výrobcům z Číny se raději vyhněte obloukem. Zaplacená vyšší částka se vám vrátí odvedenou prací, životností. Kultivátor využijete na malé i velké zahrady a podle velikosti a účelu použití vyberete ten správný typ.

Podle čeho vybrat kultivátor

Kultivátor vybírejte podle výkonu, obdělávané plochy, účelu a četnosti použití.

Menší kultivátor je cenově nejdostupnějším kypřičem. Kdo bude stroj používat, je také důležité rozmyslet pro jednoduché ovládání.

Každý rotační nožový kultivátor má zvláštní okopávací nože, které dokonale rozmělní a nakypří i těžší půdy.

Pro snadnou obsluhu je také důležitá ergonomie stroje, při výběru tedy sledujeme, zda a do jaké míry lze nastavit ovládací řídítka, do jaké míry je možné kultivátor pro optimální výkon vyvážit, aby při práci neměl tendenci se naklánět dopředu či naopak zaklánět. Ideální samozřejmě je, pokud nám prodejce umožní stroj vyzkoušet.

Rozdělení

kultivátor - HOME bydleníMINIKULTIVÁTORY – nejčastěji jsou vybavovány malými čtyřdobými motory o obsahu válce do 50 ccm. Pro převod pohonu mezi motorem a okopávacími noži slouží odstředivá spojka a spolehlivá převodovka.

Používají se na malé plochy a pro občasné použití v menších zahrádkách.

HOBBY ŘEMENOVÉ KULTIVÁTORY – k pohonu slouží středně velké sekačkové motory o obsahu do 200 ccm horizontální i vertikální konstrukce.

Používají se na větší plochy, ale ne na stálou každodenní práci. Řemenový převod by nevydržel.

PROFIKULTIVÁTORY – stejně tak jako u hobby kategorie slouží k pohonu sekačkové dvou nebo čtyřtaktní motory, ale vybavené odstředivou spojkou a rychloupínacím zařízením. Vícerychlostní převodovky se zpátečkou přenášejí krouticí moment z motoru na okopávací nože. Převody jsou ozubené, se šnekem a koly v olejové lázni.

Použití je podle názvu profi už vhodné na každodenní práci a stroje jsou předimenzované v dílech i v motorech a snesou tvrdou práci. Používají je zahradnické i stavební firmy.

Příslušenství pro kultivátor

Tažná náprava s osmi nebo dvanáctipalcovými koly.

Pasivní nářadí – orební pluh, hřebové brány, hrobkovací radlice s nosičem, kombinátor, vyorávací radlice, tažený vozík s bantamovými koly a další (vše k převodovce s tažnou nápravou).

Převodovka s vývodem – v příslušenství bubnové sekačky, mulčovač, fréza na sníh, tlačený vozík, shrnovací radlice, drtič zahradního odpadu.

Přímo připojitelné stroje na pohonnou jednotku – jednorychlostní rotavátor, bubnová nebo disková sekačka, vodní čerpadlo, elektrocentrála.

kultivátor

Bezpečnost

Dbejte pokynů od výrobce a rad od prodávajícího.

Není vhodné pracovat v kamenité půdě. Ochranné kryty vždy zkontrolujte, hrozí vymrštění kamene nebo předmětu a úraz nebo poškození stroje.

Na počátku kultivace zkontrolujte správné dotažení pracovního stroje a všech jeho součástí.