Motorová pila

V současné době se setkáte nejen u českých prodejců s nebývale širokým sortimentem motorových pil. Každý z nás potřebuje něco pořezat či pokácet, ať už se jedná o nařezání kůlů na plot, dřevo na topení či kácení stromů v lese, a na to slouží motorová pila. Této potřebě se přizpůsobili i výrobci motorových pil. Jakou pilu si ovšem z tak široké nabídky vybrat? Jaká motorová pila je vhodná pro řezání stromků na zahradě a jaká pro řezání palivového dřeva?
Výběr motorové pily a příprava dřeva na zimu
Elektrické řetězové pily

Výběr motorové pily a příprava dřeva na zimu

Zima se pokradmu blíží. Pro domácnosti, které nerady spoléhají na dodávky elektrické energie nebo plynu a topí dřevem, tak začíná období příprav. Topení dřevem má řadu výhod − oproti plynu či elektřině je levnější i ekologičtější. Navíc představa dlouhého zimního večera v křesle u praskajícího krbu zahřeje i ty, kteří si teplo dopřávají jen z radiátoru.

Motorová pila

motorová pila - HOME BydleníNež si začnete vybírat motorovou pilu, nezapomeňte si položit pár základních otázek. Co budu řezat a jak velké množství? Budu motorovou pilu využívat téměř každý den nebo jenom na občasnou práci? Dále je nutné si uvědomit, zda nebude hluk pily někoho rušit, třeba sousedy v husté zástavě a podobně. Po zodpovězení všech těchto otázek můžete začít motorovou pilu vybírat. Motorová pila se obecně dělí do následujících kategorií.

Kategorie motorových pil

Hobby motorová pila

motorová pila - HOME BydleníHobby motorová pilavýkon kolem 40 ccm spolu s délkou řetězu pohybující se okolo 35 cm. Tento typ pil je vhodný k občasnému řezání dřevin malého průměru či menšího množství dřeva. Není vhodná pro dlouhotrvající práci, protože je vyrobena z méně odolných materiálů. Kliková skříň je odlita z plastu, což v případě vyšších teplot vede k deformaci a válec může začít nasávat falešný vzduch.

Farmářská motorová pila

Farmářská motorová pila s výkonem kolem 45 – 55 ccm a délkou lišty až 45 cm je vyrobena z odolnějšího materiálu a obstojí i v horších podmínkách. Zvládnete s ní pořezat palivové dřevo na zimu i pokácet silnější stromy v lese. I tato motorová pila však není vhodná pro dlouhodobější práci. Oproti hobby motorovým pilám sice dovede pracovat delší dobu, ale na osmihodinovou práci v lese vhodná rozhodně není. Nižší modely v této kategorii mají plastovou klikovou skříň.

Profesionální motorová pila

Profesionální motorová pila se perfektně hodí i pro tu nejnáročnější práci. Je vyrobena z velmi odolných materiálů a pracovat dovede i více jak osm hodin. Její objem se pohybuje od 55 ccm výše s délkou lišty od 45 cm. Motor těchto pil je odlit z hořčíku, který odvádí teplo daleko lépe než skříně nižších tříd odlité z lehkých slitin.

Dále nás zajímá…

motorová pilaU motorových pil je zvláště důležitý start, tedy jeho jednoduchost a snadnost tahu startovacím lankem. Některé motorové pily mají z tohoto důvodu dekompresní ventil, který start pily velmi usnadňuje. Při startování se vypustí část stlačené směsi z válce a tím se sníží tažná síla na startovacím lanku.

Jako další parametr, který není dobré určitě přehlédnout, je odpružení rukojeti pily. Odpružení existuje pružinové (hobby a farmářská motorová pila) i v podobě silentbloků (farmářská a profesionální motorová pila). Výhoda silentbloků spočívá v jistějším vedení řezu, kde při řezu oproti pružinám motorová pila méně plave. Při nákupu pily zohledňujeme také její hmotnost, která hraje důležitou roli při dlouhodobé práci.

Elektrická motorová pila

motorová pila - HOMENa trhu existuje však ještě jedna kategorie pil. Jedná se o pily elektrické. Tento typ má oproti jiným jednodušší obsluhu. Nemusíme do nich míchat palivo ani seřizovat běh motoru, vaší povinností bude pouze dolití oleje na mazání řetězu.

Výkon a kvalita tohoto typu je velmi podobná hobby třídě motorových pil. Jejich výhodou je hlavně tichý chod, který oceníte zvláště tehdy, pokud bydlíte v hustě obydlené zástavbě. U těchto elektrických pil dávejte pozor hlavně na kabel, který můžete velice jednoduše mechanicky poškodit.