Shutterstock_1708471687.jpg

Narcisy – nejpěstovanější květiny

07. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Narcisy patří spolu s tulipány k nejpěstovanějším květinám. Oblíbená je jejich zářivě žlutá barva i mnoho možností, jak je v zahradě využít. Mohou růst jako ostrůvky v trávníku, na krajích trvalkových záhonů, podél cest, některé i na skalkách. […]

Narcisy patří spolu s tulipány k nejpěstovanějším květinám. Oblíbená je jejich zářivě žlutá barva i mnoho možností, jak je v zahradě využít. Mohou růst jako ostrůvky v trávníku, na krajích trvalkových záhonů, podél cest, některé i na skalkách.

 


Narcis bílý (Narcissus poeticus)

Z původních botanických odrůd se nejčastěji pěstuje právě narcis bílý. Drobnější bílé květy s červeně lemovanou pakorunkou se objevují později, v dubnu až květnu. Má příjemnou vůni.

 


Narcis bramboříkovitý (Narcissus cyclamineus)

Zaujme velmi úzkým květem s nahoru staženým okvětím, které připomíná bramboříky. Dorůstá jen do patnácti centimetrů, stal se základem kultivarů vhodných pro rychlení i do skalek.

 


Narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus)

Ačkoli se jmenuje žlutý, květy, které se objevují už v březnu, mohou být i bílé nebo dvoubarevné. Pěstují se tisíce kultivarů, oblíbené jsou ty plnokvěté, které se ve volné přírodě nevyskytují.

 


Narcis vícekvětý (Narcissus jonquilla)

Na jednom stonku mohou mít dva až patnáct květů, podle odrůdy. Dříve se narcisy pocházející ze Španělska používaly jen pro rychlení, nebyly mrazuvzdorné. Dnes se pěstují i na záhonech.

 


K výhodám narcisů patří poměrně snadné pěstování. Jsou méně náročné než tulipány, nemusíte je pravidelně přesazovat do dobře vyhnojené půdy, stačí jednou za tři až čtyři roky. Méně tvoří dceřiné cibule ani nejsou tak citlivé na kvalitu zeminy. Lépe se hodí zejména do vlhčích míst s vyšší hladinou spodní vody, kde ostatní cibuloviny hnijí. Neohrožují je tolik ani virózy.

́White Emperor ́

́Arctic Gold ́

́Dick Wilden ́

 

Pro jarní záhony

V každém katalogu nebo zahradnictví najdete desítky odrůd, většinou se od sebe liší podobou květů. Základní tvar má šest okvětních plátků a v trubku srostlou pakorunku. Stále oblíbenější jsou narcisy plnokvěté. Lišit se mohou i barvou – odrůdy ´Calgary´ a ´Pink Silk´ kvetou smetanově bíle, ´Peaches and Cream´ vanilkově, ´Athol Palace´ sírově žlutě, ´Yellow Salome´ a ´Alexis Beauty´ krémově žlutě a ´Orange Juice´ nebo ´Cooper Queen´ mají až oranžový odstín. Žádané jsou i vícebarevné kultivary, mezi něž se řadí ´Riot´, ´High Society´, ´Pink Parasol´, ´Suada´ nebo ´Juanita´. Protože narcisy poměrně dlouho zakořeňují, vysazují se jejich cibule asi o měsíc dříve než cibule tulipánů, klidně i na konci srpna. V teplých oblastech ale tuto práci odsuňte na září, při dlouhém podzimu je v zahřáté půdě ohrožuje fusarióza, tedy hniloba cibulí. Sázejí se do hloubky kolem patnácti centimetrů.

Orangery

Do kytic

Původní botanické druhy narcisů jsou spíš nízké, ale i zde najdete jednu výjimku. Jde o narcis bílý (Narcissus poeticus), jehož stonky mohou dosáhnout až čtyřiceti centimetrů. Má drobnější bílé květy s nízkou oranžovou a červeně vroubenou korunkou. Velmi příjemně voní. Liší se od jiných druhů termínem kvetení, který je o měsíc až šest týdnů pozdější než u ostatních zahradních odrůd a připadá až na přelom dubna a května. Díky tomu se řezaný narcis bílý používá i do kytic, ve stejné době totiž kvetou také kamzičník, konvalinky, šeřík či pivoňky lékařské. Třebaže pochází z teplého Řecka a Španělska, je mrazuvzdorný.

Cibule narcisů se vysazují na přelomu léta a podzimu, ve srovnání s tulipány pomaleji zakořeňují.

Drobné druhy pro skalky

Velmi oblíbený je pouze asi patnáct centimetrů vysoký narcis bramboříkovitý (Narcissus cyclamineus) pocházející ze suchých a na živiny chudých pyrenejských slunečných luk. Místo původu z něj dělá druh vhodný pro vápencové skalky, má podobné nároky, jako například koniklec, hlaváček, tařice a lýkovec.

Nově vyšlechtěné odrůdy ´February Gold´, ´Peeping Tom´ nebo ´Tete a Tete´ vypadají jako miniatury klasických narcisů. Oranžovou pakorunkou zaujmou ´Jumblie´ či ´Jetfire´, bíložlutým zbarvením ´Tracey´. Stejně jako většina skalniček kvetou už časně zjara, tedy od února do března.

Dalším zajímavým druhem je Narcissus bulbocodium, překládaný jako narcis sukničkový s trávovitými listy a nezvykle velkou široce nálevkovitou pakorunkou. Jde o určitou raritu – okvětní plátky má velmi úzké a otočené vzhůru. Kvete v dubnu, pěstují se smetanové ´Spoirot´ a ´White Petticoat´ a žluté ´Casual Elegans´ či ´Julia Jane´.

Tyto narcisy pocházejí z jihoevropských botanických druhů. Z jednoho stvolu vyrůstá hned několik květů. Dříve se hojně pěstovaly takzvané tacety (Narcissus tazetta), dnes se setkáte spíš s kultivary rodu jonquilla (Narcissus jonquilla). Oba druhy si jsou velmi podobné. Díky většímu počtu krásně vonících květů jde o oblíbenou hrnkovou rostlinu. Často se dávají i do nádob a koryt jako jarní dekorace. Na záhonech se dříve nepěstovaly, nepřežily mrazivou zimu. Dnes ale existuje řada kultivarů odolných vůči teplotám pod nulou, patří mezi ně ´Golden Echo´, ´Hill Star´, ´Kedron´, ´Pitpit´ či ´Bell Song´. Jsou nenáročné na pěstování a vhodné především pro předzahrádky, lemy cestiček i malé atriové prostory a všude tam, kde si přejete spoustu květů.

Dagmar Cvrčková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze