Návrhy interiérů

Nové bydlení pro manželský pár v důchodu
Nové bydlení manželského páru v důchodu, který se po osamostatnění dětí rozhodl přestěhovat z pětipokojového bytu do dvoupokojového.

Koupelna ve stylu vintage
Historický, výběrový, klasický. I takové ekvivalenty má slovo vintage. Kromě mnoha jiného se za ním skrývá i styl zařizování interiéru, který si nachází své místo v mnoha našich domácnostech. Najdete se v něm i vy?

Moderní městský dům pro pánskou společnost
Náš příběh by mohl dost dobře začínat jako pohádka − byl jednou jeden architekt a ten měl dva syny. A psa. A jednopodlažní domek z 50. let minulého století. Co bylo dál?

3 inspirativní návrhy pro jednu malou koupelnu
Malé koupelny jsou asi věčným tématem – ty v nových bytech totiž často nebývají o moc větší než ve starých panelácích. Tento měsíc máme pro vás tři inspirativní návrhy pro jednu malou „klasiku“ – koupelnu s rozměry 190 × 190 cm a standardně nevelkou toaletu (110 × 80 cm).
Návrhy interiérů
Pokud si nejsme sami moc jisti s úspěchem nebo jen nemáme dostatečný čas, máme možnost využít i profesionálních bytových studií, kde designeři umějí dle našich požadavků navrhnout takové konečné řešení interiéru, které bude účelné, praktické, ale zároveň profesionálně zakomponované pro daný účel a prostor. Profesionální designer nejprve daný prostor změří a nakreslí půdorysné schéma, které zakomponuje do vizualizace a následně zadokumentuje. Mnohdy nezůstane jen u jednoho řešení, ale má připraveny různé varianty, ze kterých si můžeme vybrat. Realizace musí ale korespondovat s finanční stránkou celého návrhu interiéru. Proto si sami nebo prostřednictvím profesionálního studia uděláme finanční rozpočet.
Návrhy v několika bodech/skupinách
Obývací pokoj
Návrhy interiérů se dají rozdělit do několika skupin, první bude návrh obývacího pokoje. Půjde především o skloubení funkčnosti daného prostoru. V obývacím pokoji často trávíme čas při každodenním řešením různých problémů, ale může sloužit k relaxaci při hudbě, čtení knížek nebo sledování televize či filmů. Rovněž je to i prostor, který nás reprezentuje při návštěvách našich přátel nebo při pořádání různých rodinných oslav. Každý byt či dům by měl mít svůj osobitý styl dle jeho majitele. Proto bude před samotnou realizací vhodné přemýšlet, co je nám příjemné a co se nám líbí. Pokud máme styl vybraný, je nejvhodnější si rozmístění jednotlivých částí nábytku rozkreslit na papír nebo k tomu využít program v PC. Nejdůležitější je umístění sedací soupravy, která by měla být čelem do vstupu pokoje a zároveň, i v případě spojeného prostoru s kuchyní, byla k tomuto prostoru natočena. Obývací stěna se v tomto případě umístí proti sedací soupravě, měla by obsahovat dominantní prvek z části nábytku.
K tomu dobře poslouží např. knihovna nebo stojací hodiny či jen kontrastní dekorační tapeta nebo obklad. Pozor si musíme dát při tomto rozmístění u obývacího pokoje, který obsahuje krb nebo krbová kamna, která jsou sama o sobě výraznou dominantou celého prostoru. U této varianty bude sedací souprav natočena čelem ke krbu nebo krbovým kamnům v dostatečné vzdálenosti. Druhým důležitým prvkem obývacího pokoje bude elektronika, která se skládá z televize, hifi soustavy, satelitu případně z domácího kina. Televize by měla být umístěna naproti sedací soupravě v dostatečné výšce, nejlépe v úrovni očí. Tato výška představuje cca 50-75 cm od spodní části televize a je závislá na průměrné výšce obyvatel bytu a dané výšky sedací plochy sedací soupravy. Velmi často se setkáváme s typy televizí umožňujících uchycení na stěně. V tomto případě je vhodné veškerou kabeláž umístit do tzv. husího krku nebo se kabeláž může vést ve zdi, která se předem připraví vysekáním prostoru. Tyto varianty je vhodné zvolit i pro ostatní elektroniku. Pokud bude součástí obývacího pokoje i prostor vyhrazený PC, musíme počítat s takovou variantou, aby se při práci mohl dotyčný soustředit a byl mimo hlavní dění. Další části nábytku a dekorace ve formě obrazů, sušených květin atd. volíme ve stylu se sedací soupravou. Poslední úpravou bude vymalování jednotlivých stěn. Vždy bereme v úvahu, že tmavé tóny opticky prostor zužují a světlé naopak zvětšují.
Ložnice
Při návrhu ložnice klademe důraz na skutečnost, že jde o prostor, kde se ukládáme ke spánku nebo jen k odpočinku ve formě relaxace. Dominantou ložnice je dvoulůžko, které volíme dle dispozic prostoru dostatečně široké. Vhodnou matrací a roštem docílíme kvalitní spánek. Součástí dvoulůžka mohou být noční stolky a lampičky. Pokud nemáme k dispozici šatnu, budou součástí ložnice i šatní skříně, které volíme vždy v materiálu a barvě dvoulůžka. Ideální je zvolit jedno křídlo vyplněné zrcadlem, které nám daný prostor zvětší. Ideální je zvolit umístění naproti dvoulůžku nebo po jeho stranách. Při rozmístění musíme brát v úvahu dveře a okna. Další doplňky společně s barvou zdi volíme umírněně, abychom se v daném prostoru cítili příjemně.
Dětský pokoj
Návrhy interiérů dětského pokoje budou vycházet z věku dítěte. Jinak bude vypadat pokoj předškoláka a jinak pokoj studenta. Dalším kritériem výběru bude povaha a zájmy dítěte. Jinak bude zařízen pokoj pro holku, jinak pro kluka a jiná variant bude, pokud bude pokoj sloužit sourozencům. Hlavním prvkem by měla být kvalitní postel a psací stůl. Šatní skříň a další doplňky volíme dle prostoru a zájmům dítěte. Vždy by mělo platit, že dětský pokoj neslouží jen ke spaní, ale také k dětským hrám nebo přípravě do školy. Proto by měli splňovat všechny prvky bezpečnosti, ale také účelnosti. Pokud má dítě nějaký problém, jde vhodnou barevnou kombinací tlumit některé negativní projevy, jako je hyperaktivita, nesoustředěnost či strach.
Koupelna
Návrhy koupelen vycházejí z prostoru, který je na koupelnu určen. Vždy by měl tento návrh korespondovat s funkčností, bezpečností, ale také estetičností a designem. V návrhu interiéru koupelny bude řešeno, zda můžeme použít vanu nebo jen sprchový kout, pokud je vícečlenná domácnost, není na škodu, koupelnu vybavit dvoj umyvadlem. Pokud je součástí koupelny i toaletní mísa, je vhodné přemýšlet i o bidetu. V návrhu interiérů by měli být i doplňky ve formě koupelnového nábytku, poliček, věšáků a ostatních koupelnových doplňků. Závěr návrhu by měl obsahovat druhy obkladů, dlažby a v neposlední řadě i barvu malby.
Ostatní prostory
Návrhy interiérů dalších prostor plně korespondují s účelem a velikostí daného prostoru. Ať už jde o kuchyň, chodbu, předsíň, halu nebo pracovnu. Vhodným návrhem jednotlivých prostor je druh osvětlení, které volíme s ohledem na daný prostor a styl nábytku., Může jít o určité retro osvětlení nebo naopak moderní či o luxusní prvky, které ladí s moderním, luxusním nebo klasickým nábytkem. Úpravy podlah a vymalování stěn, případně použití tapet nebo obkladů dodá prostoru svou specifičnost a estetičnost.
Na závěr
Ať už návrh jednotlivého interiéru realizujeme sami nebo prostřednictvím odborníků vždy by mělo platit, že jde o návrhy funkční, využívající nové technologie a materiály. Vždy by měla být v návrhu interiéru určitá individuálnost pro daný interiér, který je jedinečný. I celkem finančně nenáročná přestavba nábytku daného prostoru nám umožní utvořit útulný a příjemný prostor, který můžeme využívat na běžný chod domácnosti nebo při různých příležitostech a dodáme mu náš osobitý charakter a styl. V každém případě i malá či velká změna v interiéru je součástí jednotlivých etap života jednotlivce či rodiny.