Image002-22.jpg

5 chyb při péči o bazénovou vodu

03. 07. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Zklamání dětí a naštvání dospělých budou veliké, když v polovině sezony zjistí, že voda v bazénu se zkazila natolik, že se v něm nedá koupat. Pokud totiž chcete, aby zůstala čistá, musíte jí dopřát pravidelnou […]

Zklamání dětí a naštvání dospělých budou veliké, když v polovině sezony zjistí, že voda v bazénu se zkazila natolik, že se v něm nedá koupat. Pokud totiž chcete, aby zůstala čistá, musíte jí dopřát pravidelnou péči.

Výrobci sice dodávají návod na péči o bazén, ovšem jak potvrzuj mnozí majitelé, během sezony sami většinou zjistí, jakou péči potřebuje. Než na to ale přijdou, většinou se dopouštějí těchto chyb.

1. Nedostatečná filtrace
Zatímco na začátku sezony nebo v chladném počasí stačí pustit filtraci jen jednou za dva či tři dny, jakmile přijdou horka a koupe se více lidí, je nutné tento interval zkrátit. Pak se doporučuje pouštět jednotku jednou nebo i dvakrát denně a nechat ji zapnutou tak dlouho, dokud jí neprojde celý objem vody. Voda se při tom prokysličí a současně dojde k lepšímu rozpuštění bazénové chemie.

2. Špinavý písek
Nejen k velkým, ale už i menším nadzemním bazénům firmy dodávají pískovou filtrační jednotku, která pracuje na přírodním principu, kdy se mezi křemičitými zrnky zachytávají všechny nečistoty. Aby čištění správně fungovalo, je třeba čas od času věnovat péči i filtraci, tedy zapnout zpětný proplach a nečistoty vypustit ven. Jednou za rok až dva byste měli koupit písek nový a vyměnit ho.

3. Špatné pH
Mnozí si péči o bazénovou vodu zjednodušují – jednou týdně vloží do plovoucího chlorátoru tabletu a doufají, že to bude stačit. Omyl. Důležité je také sledovat správné pH, které ovlivňuje rozpustnost a účinek všech přípravků na úpravu vody. Ideální hodnota pro bazény je 6,8–7,2. Je-li příliš nízké, korodují kovové části a rychleji blednou barvy plastů a fólií. Naopak vysoké zase kalí vodu, navíc vytváří chlorový zápach a také třeba způsobuje podráždění očních spojivek.

Dále je potřeba pravidelně sledovat koncentraci chloru ve vodě. Chlor má dezinfekční účinky a je vhodné jeho koncentraci udržovat na hodnotě 0,3 až 0,6 mg/l, doporučení výrobců se zde liší. Pak je nejen účinný, ale zároveň není pro lidský organismus nijak dráždivý. Pro průběžné ošetřování vody jsou vhodné pomalu rozpustné chlorové tablety.

4. Nečistoty u dna
Při čištění bazénu nestačí jen zapnout filtraci, musíte také odstranit pevné nečistoty – například stébla trávy, napadané listy, hmyz a podobně, a to jak z hladiny, tak ze dna. Jinak se začnou ve vodě rozkládat a ztíží její čištění. V prvním případě si pomůžete jednoduchou síťkou na zachytávání nečistot. Rada z praxe zní, že pokud to teploty dovolí, je dobré si do bazénu vlézt a několikrát ho obejít po obvodu. Vznikne tak vodní vír, který nečistoty snese doprostřed, a práci zvládnete rychleji. Nečistoty ze dna ale takto nedostanete, na to použijte vysavač – stačí ruční, majitelé velkých bazénů se mohou rozhodnout pro poloautomatický nebo automatický. Fungují tak, že nasají vodu v bazénu i s nečistotou, ta pak projde přes vysavač nebo filtraci, kde se nepořádek zachytí, a čistá voda se vrací zpět do bazénu. Zatímco ruční ovládáte pomocí teleskopické tyče, poloautomatický vysavač se pohybuje po dně sám za pomoci membrány a podtlaku z filtračního zařízení. Automatický je vybaven vlastním motorem a elektronikou, která řídí provoz pohybu a délku provozu.

5. Málo vody
Vodu v bazénu je třeba čas od času obměnit – část se jí odpaří, proto ji musíte doplnit, a doporučuje se také bazén odpustit a naplnit vodou novou. Všechny organické látky, které do bazénu vneseme v podobě potu, krémů a dalších nečistot, totiž reagují s aktivním chlorem v bazénu a vzniká takzvaný vázaný chlor. Ten již není pro dezinfekci účinný, a naopak vydává onen zápach typický pro veřejné plovárny. Druhou variantou, jak se ho zbavit, je také šoková chlorace, která hladinu vázaného chloru dokáže snížit.


Pravidla pro používání bazénu:
Opalovací přípravky nechte vstřebat do kůže, ideální by bylo koupat se bez namazání, ale zdraví je přednější.
Někteří lidé místo bazénové chemie čistí bazén skalicí a savem – vodu mají sice zdánlivě čistou, zdravotní následky zejména pro děti ovšem mohou být velmi závažné. Nikdy to tedy nedělejte.
Používejte jednu zvolenou řadu bazénové chemie.
Plachta je nezbytný doplněk: nejenže do vody nepadá smetí, ale navíc se uchovává i teplota vody.


Co je třeba k péči o vodu
Přípravek proti řasám – nese označení ALG – brání vzniku řas dříve, než voda zezelená.
Vločkovač – pokud se bazén během sezony zakalí, je potřeba ihned zasáhnout a použít vhodný přípravek, který nese označení Flokul. Ten ze zákalu vysráží vločky, které se zachytí ve filtraci nebo je snadno vysajete bazénovým vysavačem.
Chlorování vody – bazénovou vodu je potřeba pravidelně dezinfikovat pomocí chloru. Oblíbené jsou například tablety Chlor Trio nebo Multi 5 v 1, které dezinfikují a změkčují vodu, flokulují, stabilizují pH a brání i tvorbě řas.
Chlorové tablety se umísťují do plovoucího chlorátoru – dávkovače. Vydrží obvykle jeden týden, pak je potřeba doplnit další tabletu.

 

redakce, foto Shutterstock

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze