Image012-1.jpg

Aby vynikla krása rostlin

27. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Většina lidí u domu kombinuje užitkové záhony, květiny a třeba i dětský koutek. Okrasná zahrada bývá poměrně vzácná, přitom právě v ní si nejlépe odpočinete. Okrasnou zahradu můžete osadit stovkami rostlin. Aby se jim dařilo […]

Většina lidí u domu kombinuje užitkové záhony, květiny a třeba i dětský koutek. Okrasná zahrada bývá poměrně vzácná, přitom právě v ní si nejlépe odpočinete.

Okrasnou zahradu můžete osadit stovkami rostlin. Aby se jim dařilo a záhony vypadaly dobře, vybírejte je podle toho, kolik slunce na pozemek svítí, jaký máte typ půdy, jak zadržuje vodu a v jakých klimatických podmínkách je budete pěstovat.

Ruj

Podle světových stran a půdy

Pro jednotlivá místa na zahradě vytvořte skupiny rostlin s podobnými nároky. Východní stranu, kam svítí ranní slunce, mají rády třeba azalky a pěnišníky. Obě dřeviny vyžadují kyselejší půdu s podílem rašeliny a listovky. Takové podmínky vyhovují i vřesům a vřesovcům, skimiím, libavkám, ze dřevin třeba vilínům nebo koniferám. Podobně postupujte i při volbě druhů na jižní či západní stranu, do vlhčích míst nebo lokalit se suchou půdou. Budete-li plánovat takto promyšleně, vydrží vám záhony řadu let krásné, a to pouze s malou údržbou.

Krásnoplodka

Kolik rostlin nakoupit?

Vždy vypadají lépe větší skupiny rostlin jednoho druhu než osamocené sazenice. U trvalek střední velikosti se doporučuje dávat k sobě tři až pět kusů, u tulipánů kolem deseti od jedné odrůdy, drobné cibuloviny vyniknou až při desítkách květů. Při nákupu dřevin je pravidlo trochu jiné. Pokud je strom označený jako solitérní rostlina, může být sám. Platí to pro klasické stromy nebo dřeviny roubované na kmínek, například vrby a katalpy. Běžné keře se vysazují opět minimálně po třech kusech, lépe vyniknou jejich listy i celkový tvar.

Pryšec

Květy jsou základ

Snažte se vybrat rostliny tak, aby navazovala doba jejich kvetení. Podaří se vám to, když nakombinujete zástupce různých skupin – cibuloviny pro časné jaro mohou střídat kvetoucí dřeviny a některé trvalky, v první polovině léta jsou nejkrásnější letničky, ve druhé části prázdnin a časném podzimu zase trvalky. Myslete i na jejich vzájemnou barevnou kombinaci.

Zářivka

Rostliny volte tak, aby měly jednotlivé skupiny různou výšku. Záhon vypadá lépe, jestliže v něm budou druhy lišící se strukturou, tvarem a vybarvením listů. Jestliže pěstujete například česneky nebo máky, které po odkvětu zatahují, doplňte je právě květinami s bohatými listy, jako jsou bohyšky, kontryhely či dlužichy.

Kamzičník

Výběr dřevin

Dřeviny jsou velmi široká skupina, která dává možnost vytvořit si zajímavou a po celou sezonu pěknou okrasnou zahradu. základ pro celou sezonu.

Pivoňka

Na jaře a v létě upoutají kvetoucí keřů. Vysadit si můžete růžovou vajgélii (Weigela florida), tamaryšek (Tamarix parviflorus)) nebo různé druhy hortenzií  (Hydrangea macrophylla, H. paniculata). Každého na první pohled upoutá ruj vlasatá (Cotinus coggynus) a zajímavý je i jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) s neobvykle tvarovanými listy.
Na podzim dřeviny zaujmou nejen odlišným vybarvením jako japonské javory (Acer palmatum, Acer japonicum) nebo i plody – krásnoplodky (Callicarpa) s ostře fialovými bobulemi, kdoulovce (Chaenomeles japonicum) se žlutými vonnými malvicemi podobnými jablkům.

Česnek

Pro zimu a předjaří se hodí druhy s nápadným vybarvením kůry nebo dlouho přetrvávajícími plody. Může to být zákula japonská (Keria japonica) s ostře zelenými větvemi či svída bílá (Cornus alba) s výhony ohnivě červenými. Zpestřením zahrady jsou v zimě kvetoucí kaliny vonná (Viburnum farerri) a bodnanská (Viburnum x bodnantense).

Hledík

Výběr letniček

Mezi stovkami letniček se zaměřte na druhy určené pro záhony – jsou větší a mají silné kořeny, proto se nemusí tolik zalévat. Zpravidla potřebují dost dlouhé předpěstování, obstarejte si tedy sazenice raději v zahradnictví. Zaměřte se na výrazné a dlouho kvetoucí druhy.

Kalina

Vysoké letničky většinou zaujmou nezvyklým tvarem. Takové je luštěnice trnitá (Cleome hassleriana), zvaná pavouková květina, nebo laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus), jehož červené dlouhé jehnědy připomínající květy lze použít i na sušení. Málo se pěstuje i z Afriky pocházející buřina, zvaná lví ucho (Leonotis leonurus), s oranžovými v patrech uspořádanými květy.

Řebčík

Dlouho kvete také nestařec mexický (Ageratum houstonianum) s velmi neobvyklou modrofialovou barvou nebo výrazná zářivka velkokvětá (Godetia grandiflora). Klasikou je hledík větší (Antirrhinum majus), u nějž najdete řadu krásných barevných kultivarů, a to i dvoubarevných. Kontrast k ostatním tvoří pryšec vroubený (Euphorbia marginata).

Liriope

Výběr trvalek

Trvalky kvetou ve druhé polovině sezony, některé až do října. Najdete však mezi nimi druhy, které zdobí zahradu barvami už v květnu, tedy mezi sezonou cibulovin a letniček.
Mezi časně kvetoucí patří všechny čemeřice, přičemž ta purpurová (Helleborus purpurea) mívá sezonu už v dubnu. Na slunečná místa vysazujte různé skalničky, jako je plamenka (Phlox), koniklec (Pulsatilla) nebo hlaváček (Adonis). Pivoňky (Paeonia) vydrží na dobře vybraném místě i desetiletí. Kontrast k cibulovinám tvoří žluté květy kamzičníku (Doronicum), do polostínu pod stromy se hodí husté trsy škornic (Epimedium) s hezkými listy a drobnými květy.

Nestařec

Pozdě v létě přichází čas chryzantém, které jsou často synonymem pro podzimní květy, doplňují je vysoké japonské sasanky (Anemone japonica), lobelka šarlatová (Lobelia cardinalis), řetězovka (Physostegia), třapatka lesklá (Rudbeckia fulgida) nebo záplevák (Helenium).

Řetězovka

Výběr cibuloviny

Péči o zahradu si zjednodušíte, když zvolíte ty druhy cibulovin, které jsou zimovzdorné a nemusejí se před zimou vyrývat z půdy. Měly by ale být nápadné nebo jich vysazujte hodně vedle sebe, aby vynikly.

Jinan

Kromě tradičních narcisů a tulipánů máte na výběr všechny druhy řebčíků, zejména královský a perský (Frittilaria imperialis, F. persica). Na dálku upoutá liliochvostech neboli Kleopatřina jehla (Eremurus), často se pěstují i okrasné česneky – obrovský (Allium giganteum), ozdobný (A. christophii) a karatavský (A. karataviense). Doplnit je může ladoník (Camassia), krokusy (Crocus) a ladoňky (Scilla). Pod stromy se hodí málo pěstovaná, ale spolehlivá liriope (Liriope), která ovšem kvete až v pozdním létě.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze