Bazénová sezóna začíná
Pečovat o bazén je stejné jako vychovávat štěně -shodují se někteří majitelé i výrobci. Také si nejprve načtete různé knihy, nastudujete příručky a návody, a pak zjistíte, že realita je trochu jiná. Ovšem když se […]
Pečovat o bazén je stejné jako vychovávat štěně -shodují se někteří majitelé i výrobci. Také si nejprve načtete různé knihy, nastudujete příručky a návody, a pak zjistíte, že realita je trochu jiná. Ovšem když se po krátké době spolu sžijete a zvyknete si na sebe, údržbu bazénu zvládnete snadno a rychle.
Filtrovat, dezinfikovat a vše provádět pravidelně- to jsou tři důležité pravidla, která byste měli dodržovat při péči o bazén v sezoně, abyste se koupali v čisté a nezávadné vodě. Ovšem i když se jimi řídíte, čas od času – například přijde-li bouřka nebo s jde zaplavat více lidí – se voda zakalí, zezelená nebo si jinak zkazí. Co dělat potom?
Zakalená voda
Příčin zakalení vody může být několik a záleží na barvě. Vysoká koncentrace železa nebo manganu zbarví vodu dohněda, bílý zákal vzniká kvůli zvýšenému výskytu solí vápníku a hořčíku a negativně se na kvalitě vody podílí také vysoká koncentrace organických nečistot, jako je kosmetika z koupajících, kožní tuk, prach z okolí bazénu a podobně. Podle toho je také třeba postupovat při nápravě: nejprve je změřte a upravte hodnotu pH přípravky na její zvýšení či snížení, pak přidejte šokovou dezinfekci a vločkovač se zjasňovačem, což je jeden výrobek. Způsobí to, že se drobné a jemné nečistoty shluknou do vloček. Zatímco v původní velikosti je není schopen filtr zachytit, nyní už ano a vy tak zvýšíte účinnost čištění. Opět v této situaci nezapomeňte nechat zapnutou filtrační jednotku, a to minimálně následujících 12 hodin.
Tento postup je stejný, ať čistíte vodu pomocí chlorových i bezchlorových přípravků. V obou kategoriích totiž najdete přípravky s označením šok, vločkovač a podobně.
Zelená voda
Zde je třeba rozlišovat, zda je průzračně či smaragdově zbarvená, protože v prvním případě může být na vině vysoký obsah mědi, v druhém mrtvé řasy. Proto opět zkontrolujte a upravte pH a u čiré zelené vody se pokud možno pokuste zamezit styku měděných součástí s vodou,v druhém přidejte vločkovač na vysrážení nečistot a pusťte filtraci minimálně na dvanáct hodin.
Slizké stěny a dno
Tento problém zpravidla způsobuje nadměrný výskyt bakterií a řas. Je tedy nutné provést šokovou dezinfekci. Tedy nejprve změřit a upravit pH, pak použít přípravky, které mají v názvu slovo šok. Více práce už dá odstranit řasy ze stěn a bazénů, na to musíte jít ručně, kdy je okartáčujete a následně odsajete. Při přemnožení řas zpravidla také dochází ke snížení výkonu filtrace, proto ji nezapomeňte zkontrolovat. U pískových filtrací – ty jsou v současnosti nejpoužívanější – sledujte na manometru tlak ve filtračním zařízení a v případě potřeby proveďte zpětné propláchnutí, aby se zachycené řasy vyplavily. Po tomto celkovém ošetření bazénu je bezpodmínečně nutné ponechat filtrační zařízení nepřetržitě v chodu. Proti opětovnému nárůstu řas odborníci doporučují přidat například algicidní přípravek tedy ten s označením ALG.
Špinavá voda po bouřce
Například při velkých letních lijácích může stéct do zapuštěných bazénů voda z povrchu a způsobit zakalení a zkažení vody. U těch menších nadzemních sem zpravidla vítr, které takové počasí doprovází, nafouká spoustu listů, květů, prachu a dalších nečistot. Proto v obou případech co nejrychleji zapněte filtrační jednotku, změřte hodnoty pH vody a podle nich přidejte potřebné přípravky. Hrubší nečistoty pak je třeba odstranit síťkou či vysavačem. Do vody lze opět přidat i vločkovač, abyste odstranili i ty nejmenší nečistoty.
Jde to i bez chloru
Pořídili jste si bazén, k němu dezinfekci na bázi chloru a po pár dnech zjistili, že je na něj někdo z rodiny alergický? Nic se neděje. Vodu lze čistit i bez této látky, stačí použít přípravky pracující na principu aktivního kyslíku. Z chlorové na bezchlorovou dezinfekci vody můžete dokonce přejít i v průběhu sezony. Jen je nejprve třeba odstranit pomocí STOP přípravku všechen chlor z vody, a pak teprve začít používat přípravky na bázi aktivního kyslíku. Samotný proces péče o vodu je podobný jako u klasické bazénové chemie, ale kontroluje se množství aktivního kyslíku ve vodě. Ta by se měla pohybovat v intervalu osm až patnáct miligramů na litr.
Další metodou čistění vody je takzvaná solinace, tedy čištění pomocí soli. To je založené na tom, že se tato látka pomocí řízení elektrolýzy mění na přírodní chlor, který v podobě kyseliny chlorné spolehlivě ničí bakterie, viry a řasy. Množství soli v bazénu je zhruba desetkrát nižší než v moři. Pozor však, aby sůl nezpůsobila korozi kovových částí.
Jak se správně starat o vodu v bazénu?
* Základem každého čištění vody je její filtrace pomocí filtračního zařízení a také odstranění hrubých nečistot, jako je listí, tráva, hmyz a podobně pomocí síťky nebo lépe bazénového vysavače. Pokud tohle provedete, můžete přistoupit k chemickému čištění vody.
* Před každou úpravou vody je vždy zapotřebí nejprve změřit hodnotu pH, která by se měla pohybovat v rozmezí od 7 do 7,4. Pokud naměříte vyšší číslo, je třeba do bazénu přidat přípravek na snížení pH. Jestliže má voda méně než sedm, sáhněte po přípravku zvyšujícím pH. Přitom tyto hodnoty se doporučuje kontrolovat minimálně dvakrát týdně.
* Následuje dezinfekce vody. Zde postupujte podle toho, jaký přípravek na čistění používáte. Například i bezchlorových je doporučená dávka 250 mililitrů na deset kubíků vody každých dvanáct dnů. U chlorových se má pohybovat množství této látky mezi 0,3 až 0,5 miligramu na litr vody. V letních měsících, kdy jsou kolem vyšší teploty a bazén používáte často denně, bývají dývyk vyšší a aplikují se častěji.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017.