Bílomodrá zahrada
Červená, růžová, žlutá, oranžová… Myslíte si, že bez barevných růží, kosatců, jiřin, aster či chryzantém nebude zahrada pěkná? Omyl. Elegantně a krásně působí i výběr rostlin, kde zelenou doplňují pouze bílá a modrá v různých odstínech. […]
Červená, růžová, žlutá, oranžová… Myslíte si, že bez barevných růží, kosatců, jiřin, aster či chryzantém nebude zahrada pěkná? Omyl. Elegantně a krásně působí i výběr rostlin, kde zelenou doplňují pouze bílá a modrá v různých odstínech. Pestrost nahrazuje pravidelné uspořádání záhonů. A zajímavé tvary listů zahradě dodávají harmonii a řád. Podívejte se.
Malá městská zahrada má sloužit hlavně k relaxaci – tak znělo přání majitelů, s nímž přišli za architektkou Danou Makrlíkovou do ateliéru Zahrady od Dany. A přidali ještě jednu celkem nezvyklou prosbu – aby záhony moc nekvetly. „Musím říct, že tato zahrada je velmi specifická a s podobným zadáním se setkávám málo. Jakmile ji ale někomu ukážu, pak ji chce každý,“ říká architektka.
Zahrada se nachází u koncového řadového domu, má tvar písmene U a velikost pouze tři sta padesát metrů čtverečních. Architektka a majitelé zde mohli realizovat své představy bez větších omezení, vše se budovalo od nuly, byla zde jen zemina a štěrk v místech plánované terasy. Proto bylo možné zvolit si i její barvu. „Chtěli jsme, aby zahrada působila velmi čistě a elegantně, zároveň interiéru domu dominuje bílá, a tak jsme zvolili moderní velkoformátovou dlažbu ve stejné barvě, která okolo sebe nemá žádný obrubník a tráva je ve stejné výšce jako terasa. Pozemek pak působí větší a z terasy vás to přímo nutí vběhnout na trávník a jít po zahradě bez schodů a rozdělení,“ popisuje Dana Makrlíková.
Levandule – a co k ní?
Bílá barva se opakuje možná trochu překvapivě i na květech trvalek. Na jaře se rozvíjí nádherný a jemný tavolník popelavý ‚Grefsheim‘, přes sezonu jej střídají květy hortenzie stromkové ´Annabelle´, které si lze dokonce natrhat do vázy, použít na suchou vazbu nebo do podzimních či zimních truhlíků jako dekoraci. Aby krásně vypadala, potřebuje dostatek vody. Proto i starší hortenzie je nutné v horkém létě pravidelně zalévat, pokud tedy nemáte kapkovou závlahu jako v této zahradě.
Spoustu rostlin najdete i mezi modře kvetoucími. Kromě levandule, kterou si majitelé přáli a roste na záhonu z boku zahrady, je to rozrazil a perovskie lebedolistá. Mezi modré druhy lze zařadit i muchovník, ovšem nikoli díky květům, ale plodům – indiánským borůvkám. Na podzim se navíc keř krásně zbarví dočervena.
Protože se v zahradě klade důraz na pravidelné uspořádání a různé tvary listů, tvoří pozadí záhonů bambusy s jemnými a krásně zelenými listy. Trvalky jsou vysazené po obvodu pozemku, díky čemuž uprostřed mohla zůstat volná plocha osetá trávníkem. Protože není třeba vyhýbat se stromům, keřům a rostlinám v nádobách, je sečení snadné a rychlé. Péči navíc zjednodušuje i kapková závlaha rozvedená i mezi květiny. Díky dostatku vody a živin se tak rostliny pěkně rozrostly už za čtyři roky a trávník zůstává i v horkém létě hustý a zelený.
Stromy místo pergoly
Protože byly zahrada i terasa budované zároveň, mohla zde architektka realizovat skvělý nápad – zastínit posezení nikoli pergolou, ale korunami akátů přímo v terase. Prostor na ně vznikl vynecháním jedné velkoformátové dlaždice. Kvůli dřevinám je také dlažba uložená jen do štěrkového lože a kladl se důraz na to, aby měly stromy dostatek zeminy a prostoru. Pod nimi rostou buxusy, pravidelně stříhané do hranolu, mezi nimi se nacházejí světla, která v noci svítí nahoru do korun. Působí to velmi efektně.
Buxusů roste v zahradě více, jsou spojovacím prvkem. Ty v záhonech mají tvar různě velkých koulí, ty pod korunami stromů zase kvádrů. „Líbilo se mi spojení kulaté koruny a do hranata stříhaných buxusů anebo kulatých buxusů a hranatých plotů,“ vysvětluje architekta Dana Makrlíková. Nejen tyto dřeviny, ale i bobkovišně a tisy se každoročně stříhají do přesných tvarů. Díky tomu zahrada působí velmi upraveně a elegantně.
Buxusy je třeba ošetřovat proti zavíječi, který tyto keře v posledních několika letech ničí. V době, kdy tato zahrada vznikala, problémy v takovém rozsahu ještě nezpůsoboval. Majitelka však dokáže proti škůdci zasáhnout postřiky včas, proto jsou stále pěkné zelené a husté.
Soukromí za plotem
Zahrada obklopuje řadový dům, proto bylo třeba sousední pozemky oddělit neprůhlednými ploty, aby majitelé měli potřebné soukromí. Ne, túje tady nehledejte. Vysadit hustý a rychle rostoucí plot lze i bez nich. „Ke vchodu a také východní a jižní straně jsme vysadili už větší bobkovišně, aby co nejrychleji vytvořily naprosté soukromí a zelenou hradbu, která bude vypadat hezky i v zimě. Nechtěli jsme jednotvárnou plochu, proto je v rohu doplňují stříbrné cypřiše arizonské s nádherně vybarvenými jehlicemi, které se dají také tvarovat, a ještě hezky voní,“ popisuje Dana Makrlíková. Další části plotu tvoří krásně tmavozelené tisy, který vytváří barevný kontrast proti trávově zelené bobkovišni.
Domek, který nevidíte
Protože moderní domy zpravidla bývají bez potřebného zázemí a místností, kam lze uložit sportovní vybavení, nářadí, sekačky a další techniku, přáli si majitelé do rohu pozemku zakomponovat pěkný zahradní domek, který bude ladit s celkovým vzhledem zahrady. Povedlo se. Domek, který si vybrala přímo majitelka, má tvar písmene L. Jedna část je zavřená a slouží k uskladnění techniky a nářadí, druhá otevřená nabízí dostatek prostoru pro dřevo.
Okolo této stavby byly vysázeny bambusy a před nimi opět bíle kvetoucí hortenzie ´Annabelle´ spolu s dokulata tvarovanými buxusy. Ty doplňují okrasné trávy a brzy se zde rozroste i břečťan. Díky tomu domek zarostl do zeleně a nepřipoutá tolik pozornosti, ačkoli je na něj vidět přímo z terasy domu.
Sladěná předzahrádka
Architektka ve stejném stylu řešila jak hlavní zahradu za domem, tak i pozemek před ním. Stavěl se tady jak chodník ke vstupním dveřím, tak vjezd do garáže. Aby velká vydlážděná plocha nepůsobila jako parkoviště před supermarketem, vznikl tady třímetrový ostrůvek s velkými akáty ´Umraculifera´ s krásnou kulovitou korunou a pod nimi tvarovanými buxusy. Ty už stíní a lemují zadní terasu, působí totiž velmi dekorativně a zároveň svými listy moderně.
Letos přibude bazén
Ačkoli byla zahrada založená teprve před čtyřmi roky, letos ji čeká velká změna – majitelé se rozhodli postavit si tady bazén. „Velká část zeleně bude kvůli tomu zničená. Doufám, že se mi brzy podaří dát zahradu opět do původního elegantního stavu. Ale stromy v terase už bohužel nebudou,“ dodává architektka Dana Makrlíková.
Magdaléna Krajmerová, foto www.zahradyoddany.cz