Image002.jpg

Čekanka léčí celá

03. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Říká se, že blankytně modré květy čekanky představují oči dívky čekající na svého milého, který odešel do války. Je na každém, zda tomu uvěří. Co však zpochybnit nelze, jsou léčivé účinky této byliny, která nejen […]

Říká se, že blankytně modré květy čekanky představují oči dívky čekající na svého milého, který odešel do války. Je na každém, zda tomu uvěří. Co však zpochybnit nelze, jsou léčivé účinky této byliny, která nejen snižuje hladinu cukru v krvi.

Čekanka obecná Cichorium intybus je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdete ji po celém světě s výjimkou Antarktidy, u nás se objevuje poměrně hojně na sušších místech a loukách, v příkopech nebo podél cest. Není proto třeba ji pěstovat na zahradě. Nadzemní část čekanky tvoří chudě větvené stonky s přízemní růžicí listů. Květy v úborech mají světle modrou barvu, velmi zřídka mohou být i růžové. Objevují se řadu týdnů od června až do října.

 

Léčivé účinky

Čekanka obsahuje inulin – složitý sacharid, který pomáhá snižovat obsah cukru v krvi i odbourávat cholesterol. Je zdrojem energie pro střevní bakterie, působí tedy jako probiotika. Nať čekanky pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu – podporuje mimo jiné chuť k jídlu, povzbuzuje trávení a má mírný žlučopudný účinek. Dobře ji snášejí i osoby se žaludečními potížemi a přecitlivělostí. Zlepšuje stav močového ústrojí, napomáhá vyplavování ledvinového písku i očistě sleziny. K dalším kladům se řadí schopnost uklidňovat nervovou soustavu a usnadňuje i odkašlání při nemocech z nachlazení. Díky protizánětlivým látkám ji využijete při léčbě artritidy i revmatických onemocnění.

Sklizeň a sběr

Čekanku sbírejte na loukách či okrajích světlých listnatých lesů, bude tady kvalitnější než podél silnic a cest. Léčivé látky obsahuje celá rostlina, sklízejí se proto květy, kořeny i nať. Tu stříhejte v horní polovině rostliny, aby neobsahovala spodní dřevnaté části. Samotné květy se sbírají dopoledne za suchého dne. V listopadu nebo naopak v dubnu se sklízejí i kořeny, u nichž je léčivá síla rostliny ještě znásobena. Vyryjte je, očistěte nahrubo kartáčem, operte, podélně rozdělte a rozložte do sušičky nebo trouby vyhřáté na padesát stupňů. Poté podrťte či nadrobno pokrájejte. Skladují se tak, aby zpět nenasály vzdušnou vlhkost, tedy nejlépe v uzavřené tmavé skleněné dóze.

 

Čekanka v kuchyni

Z mladých jarních listů čekanky lze připravit salát a dochutit ho olivovým olejem nebo zkombinovat s dalšími jarními bylinami, jako je popenec, sedmikráska či pampeliška. V kuchyni se však mnohem častěji používají nahořklé takzvané zeleninové čekanky, jak se označuje hladkolistý štěrbák neboli endivie, kadeřavý jemnější eskariol, červená hlávková čekanka neboli radicchio a puková bílá, která je vhodná k rychlení.

Čekanka obecná je vhodná nejen na salát. Zpracovat se dají i čerstvé kořeny, které se vyrývají na jaře, ještě před květem. Pražené se kdysi běžně využívaly jako náhražka nedostupné zrnkové kávy, z latinského názvu Cichorium je odvozen i lidový název cikorka. Na trhu ji najdete i dnes, kdy je vysoce oceňován její kladný vliv na zdraví.


Léčivé přípravky

Odvar pro povzbuzení trávení

Dvě čajové lžičky nadrcené nati přelijte šálkem vřelé vody a po deseti minutách sceďte. Nálev pijte dva- až třikrát denně, je vhodnější si vždy připravit čerstvý. Pomáhá při rekonvalescenci po žloutence, při dlouhodobé únavě, povzbuzuje metabolismus.

Odvar pro správnou činnost jater

Potřebujete lžíci sušené nati čekanky a stejné množství podrceného semene ostropestřce. Směs přelijte větším šálkem vroucí vody, nechte pod pokličkou pět minut vařit a poté přirozeně zchladnout. Sceďte přes sítko a užívejte dvakrát až třikrát denně.

Pro čistou pleť

Hrst čekankových květů spařte čtvrtlitrovým šálkem vody a nechte asi deset minut louhovat. Scezeným přípravkem se ošetřuje nejen zanícená pleť, ale i vředy nebo nehojící se rány. Nejlepší jsou obklady, kdy necháte buničinu nebo jinou měkkou látku nasáknout odvarem a přiložíte asi na čtvrt hodiny na léčené místo.

Tinktura z kořenů

Padesát gramů jemně nadrceného sušeného kořene nebo sto gramů čerstvého zalijte půl litrem potravinářského lihu, případně vysokoprocentního alkoholu. Nechte minimálně tři týdny macerovat při pravidelném protřepávání. Poté slijte přes husté plátýnko nebo filtrační papír a nalijte do tmavé lékovky s kapátkem. Používá se třikrát denně po dvaceti kapkách před jídlem.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze