Co dělat pro zdravé klouby?
Problémy s pohybovým ústrojím musí čas od času řešit každý. Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám pomohou zbavit se bolesti, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci […]
Problémy s pohybovým ústrojím musí čas od času řešit každý. Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám pomohou zbavit se bolesti, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.
Akutní zranění, které si přivodíte třeba při sportu, zpravidla rychle odezní. Jiné je to u chronických bolestí, které navíc mohou mít různou příčinu – buď jde o artrózu, což jsou dlouhotrvající obtíže mající příčinu ve věku a degeneraci kloubů, nebo artritidu, tedy náhlý a silný zánět. Velké i malé klouby jsou postiženy rovněž u dny, jež se řadí k chorobám metabolickým.
Péče o bolavé klouby je dlouhodobá a začíná ideálně na jaře. Začněte detoxikací těla, čímž vyplavíte odpadní látky, které se hromadí i zde. Poslouží k tomu kopřiva, smetánka a bříza, významnou očistnou funkci má i zlatobýl. Užívejte je čtyři až šest týdnů, teprve pak se zaměřte na bylinky působící při bolesti pohybového ústrojí.
Různé typy obkladů:
• Zraněným kloubům pomohou nejrůznější obklady. Může jít o tradiční kostival, přikládá se při výronech a jiných uzavřených poraněních, osvědčuje se i obklad ze zelných listů, které se trochu naklepou, aby lépe přilnuly.
• Při zánětlivé artritidě je třeba nateklé horké klouby chladit, s čímž pomůže vychlazený polštářek naplněný třešňovými peckami nebo hrachem, podobně funguje i studený tvaroh.
• Naopak při chronické artróze je třeba místo prohřívat, k čemuž použijte obklad z nastrouhaného křenu. Bolavou oblast výrazně prokrví, následuje vyplavení škodlivých látek.
Šišák bajkalský
Místem původu šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) je Dálný východ, u nás volně neroste, nicméně se dá bez problémů pěstovat. Jde o vysokou rostlinu s dřevnatými čtyřbokými lodyhami, jaké má ostatně celá řada dalších zástupců čeledi hluchavkovitých, kam se řadí. Roste v trsech, potřebuje vlhčí humózní půdu, pokud máte možnost, vysaďte jej k potůčku nebo jezírku. U nás příliš známý není, ale tradiční čínská medicína jej řadí mezi nejdůležitější rostliny. Má velmi silný protizánětlivý účinek, posiluje organismus a přispívá k jeho čištění prostřednictvím povzbuzujícího účinku na ledviny a játra. Všechny tyto vlastnosti přispívají ke zlepšování revmatických stavů velkých kloubů. Nejvíce léčivých látek obsahuje kořen, ale sbírá se od července do září i fialově kvetoucí nať. Kořen má největší sílu na podzim.
Tip pro vás: Dvě lžičky nadrceného čistého kořene přelijte asi třičtvrtě litrem vody a nechte pět minut vařit. Pozor, pokud s šišákem začínáte, je třeba dodržet toto malé množství, při předávkování hrozí závratě, křeče a pokles krevního tlaku. Později je možné koncentraci o málo zvýšit. Po měsíci je vhodné deset dní vynechat.
Kostival lékařský
Povědomí o této výrazné bylině (Symphytum officinale) roste, i když spíše jako o výborném druhu pro přírodní zahrádkaření – zlepšuje totiž úrodnost půdy. V léčitelství se kostival odedávna využívá jako prostředek pro vnitřní zranění, s jeho pomocí dochází ke vstřebání krevních sraženin, umí hojit zlomeniny i vnější rány. Obsahuje totiž přírodní alantoin, který pomáhá regenerovat tkáň tím, že podporuje založení nového pletiva a buněk. Cholin zase umožňuje stažení otoku a urychluje hojení poškozených tkání tím, že odvádí produkty rozkladu. Slizové látky, které obsahují zejména kořeny, dobře uchovávají teplo, proto se tato část přednostně hodí na zábaly a obklady. Kostival se pěstuje jako trvalka s fialovými zvonkovitými květy, vyrůstá ze silných podzemních oddenků. Na místě bez problémů vydrží roky, nejlépe poroste na polostinném místě s kyprou úrodnou půdou. Farmaceutický průmysl využívá jeho kořeny i kvetoucí nať pro produkci mastí i gelů, není ale složité si podobné produkty vyrobit doma.
Tip pro vás: Sto gramů dobře očistěného a pokrájeného kořene nasypte do půl litru olivového oleje. Za stálého míchání ohřejte směs na 70 stupňů a tuto teplotu udržujte asi půl hodiny. Poté přeceďte a k čiré tekutině přidejte asi padesát gramů včelího vosku. Až se rozpustí, nechte trochu zchladnout a ještě tekutou hmotu rozlijte do malých dóziček. Příprava masti je trochu zdlouhavá, ale v lednici vydrží celý rok. Naopak velmi snadná a rychlá je hojivá kaše z listů. Kostivalové listy se dvě minuty povaří a po slití vody se ještě teplé přiloží na postižené místo. To je ale nutné předem ošetřit trochou oleje, aby nepodráždily kůži. Na místě je nechte půl hodiny. Účinnější jsou i rozmělněné kořeny, ty se ale musí vařit déle, asi deset minut. Kaši naneste na gázu a postižené místo jí oviňte.
Tužebník jilmový
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) roste nejčastěji ve vlhkých chladnějších oblastech. Jde o trvalku vysokou až dva metry s velkými dělenými listy a smetanově bílými latami drobných kvítků vonících po hořkých mandlích. Vrcholy rostlin se těsně po rozkvětu sbírají a suší v malých svazcích. Používají se jako přírodní tlumič horečky a vnitřních zánětů, výborné jsou proto právě pro bolavé klouby, obsažený salicylaldehyd má podobný účinek jako aspirin. Kromě snížení teploty má bylina i mírně sedativní účinek, uklidňuje a uvolňuje.
Tip pro vás: Dvě lžičky sušených květů tužebníku přelijte dvěma decilitry vody a povařte tři minuty. Do scezeného odvaru namočte plátno a přiložte na bolavé klouby.
Bršlice kozí noha
Rostlina, která je vnímána jen jako plevel (Aegopodium podagraria), pomáhá při dně. Té se kdysi říkalo podagra a druhové jméno této byliny je podagraria. Nemoc způsobuje vysoký obsah soli a minerálů ve stravě, které se jako krystaly kyseliny močové usazují v kloubech a jsou příčinou silných bolestí. Bršlici není třeba pěstovat, v české přírodě i na zahradách jí najdete dost. Patří do čeledi miříkovitých, svěže zelené aromatické listy vyrůstají z podzemních oddenků. Rostlina se využívá i jako netradiční salátová zelenina, je možné ji tepelně upravovat. Za to, že působí léčivě, vděčíme její schopnosti rozpouštět metabolity kyseliny močové a chloridů a vylučovat je. Bršlice je nejen protizánětlivá a antirevmatická, ale i močopudná. Nejsilnější efekt mají oddenky sbírané od dubna do října, ale vyplatí se do jídelníčku zařadit i mladé syrové listy, které se sbírají do vykvetení.
Tip pro vás: Dvě lžíce čistých oddenků přelijte půl litrem vařící vody a nechte asi čtvrt hodiny vylouhovat. Popíjejte celý den. Kúru po deseti dnech přerušte a zopakujte až zase po deseti dnech. Tento cyklus opakujte maximálně třikrát.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock