Jak bezpečně poznat medvědí česnek?
V přírodě sbírané byliny zažívají v posledních letech boom. Řadu druhů ale můžete v rané fázi vývoje vzájemně zaměnit, což je zrádné zejména u tolik propagovaného medvědího česneku. Hrozí, že si tuto pochutinu spletete nejen […]
V přírodě sbírané byliny zažívají v posledních letech boom. Řadu druhů ale můžete v rané fázi vývoje vzájemně zaměnit, což je zrádné zejména u tolik propagovaného medvědího česneku.
Hrozí, že si tuto pochutinu spletete nejen s konvalinkou, u níž se nemusíte bát žádné velké zdravotní újmy, ale především s prudce jedovatým ocúnem. Ten naopak poškozuje ledviny a při těžkém průběhu otravy může způsobit i smrt. Podle čeho se tedy při určování botanického druhu řídit?
Při výpravě do lesa sledujte tyto čtyři ukazatele:
Místo, kde bylina roste
Ocún velký roste spíš na loukách, a to roztroušeně, medvědí česnek si oblíbil světlé listnaté lesy, tvoří rozsáhlé porosty zpravidla v okolí potoků. Konvalinku najdete také v listnatém lese. Byliny raději sbírejte tam, kde najdete větší skupiny rostlin, na nichž si můžete svoje znalosti ověřit. Jediný exemplář bývá špatným vodítkem.
Podobu a vzhled květů
Hvězdičkovité květy česneku vám dají záruku, že jste se správně trefili. Stačí i poupata na dlouhém stvolu, plně kvetoucí porost vám ostatně naznačuje, že se už blíží konec sklizně. Ocúny naopak nikdy na jaře nekvetou, fialové kalichy se objevují výhradně na podzim. Typické „zvonečky“ zase bezpečně prozradí konvalinky.
Listy a směr jejich růstu
U konvalinek vyrůstají zpravidla po dvojicích, do sebe zasunutých, a mají zúžený pevný řapík. Rostou vzpřímeně a nikdy se neohýbají. Listy česneku vyrůstají po jednom a nemají nad půdou tak zřetelné a dlouhé zúžení, starší exempláře se také velmi často sklánějí do oblouku. Spolehlivým vodítkem se také může stát typická česneková vůně po rozemnutí (stačí jen přivonět, neochutnávat). Listy ocúnu jsou protáhlejší, řemenaté, bez zúžení k řapíku – ten zde ostatně chybí zcela. V mládí tvoří růžici, uprostřed níž můžete vidět náznak útvaru, který vypadá jako zelené poupě – ve skutečnosti jde o nezralý semeník. U starších rostlin už najdete i viditelný stonek.
To, co se děje pod zemí
Konvalinky mají v půdě oddenky a kořínky, česnek prozradí drobné protáhlé světlé cibulky. Ocún tvoří tmavé hlízy o mnoho větší a uložené velmi hluboko pod povrchem. Tyto znaky ale uvádíme spíše pro úplnost, těžko budete půdu rozrývat, což platí v chráněné oblasti i mimo ni.
Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock