Jak na aromaterapii pomocí difuzéru?
Chcete si zpříjemnit dlouhé zimní večery? Stýskáte si mimo sezonu po vůni rozkvetlých záhonů? Nebo vás trápí ucpaný nos, protože se potýkáte s nachlazením? Když propojíte moderní ultrazvukový difuzér s pradávným uměním aromaterapie, otevřou se […]
Chcete si zpříjemnit dlouhé zimní večery? Stýskáte si mimo sezonu po vůni rozkvetlých záhonů? Nebo vás trápí ucpaný nos, protože se potýkáte s nachlazením? Když propojíte moderní ultrazvukový difuzér s pradávným uměním aromaterapie, otevřou se vám nové zážitky. A nepotěší zdaleka jen čich!
Pokud jste si pořídili nový aroma difuzér, nejspíš jste si pročetli návod k použití – obvykle v něm ale nenajdete rady, podle čeho si konkrétní vůně vybírat nebo jak s nimi v interiéru pracovat. I v případě, že od difuzéru neočekáváte nic jiného, než že vás doma přivítá milou vůní, byste měli znát alespoň základní aromaterapeutické poučky. Zásada číslo jedna? Zapomeňte na to, že přístroj necháte jet nonstop. Nejen, že byste vůni po chvíli přestali vnímat, ale navíc byste si neustálými čichovými vjemy mohli způsobit i nepříjemnosti.
Pozor na ultrazvuk
„Rozhodně by zapnutý difuzér neměl běžet celou noc v ložnici. Když ve spánku naše tělo stále musí reagovat na vůni v prostředí, nedokáže se úplně uvolnit,“ apeluje aromaterapeutka Anna Krutová. „Nejde jen o zatěžování smyslů, ale také o vliv ultrazvuku – podle některých ORL lékařů není dobré se mu vystavovat dlouhodobě. Pravidlo bezpečnosti tedy říká: jedna hodina denně. Já doporučuji si ji rozdělit do menších úseků. Třeba čtyřikrát 15 minut,“ radí odbornice.
Že jste to s rozprašováním vůně nejspíš přehnali, snadno poznáte i sami. „Při velké dávce éterických olejů můžeme cítit bolest hlavy, nevolnost nebo celkové podráždění. To bývá poznat hlavně na dětech. Ale není to nic fatálního. Vyvětrejte a dejte si pauzu,“ dodává Anna Krutová. Ve své praxi se setkává i s jinými přešlapy, jakých se laici dopouštějí při domácí aromaterapii. „Nejčastější chybou je používání neředěných éterických olejů na pokožku nebo jejich kapání do vody na pití. Obojí je velice nebezpečné a může to způsobit podráždění či popálení kůže či sliznic,“ varuje aromaterapeutka. „Všem, kteří nechtějí jen kapat éterické oleje do aromalampy, určitě doporučuji: kupte si nějakou kvalitní knihu o aromaterapii nebo absolvujte kurz základů u kvalifikovaného aromaterapeuta. Otevře vám to dveře do světa vůní a naučíte se dělat doma divy!“
Vůně jako ze zahrady
Jestli vám v zimě chybí přírodní vůně zahrady, nejspíš si budete chtít nakapat do difuzéru olej, který vám květiny evokuje. „Mezi květové vůně patří určitě éterický olej z levandule lékařské, příjemné je i geránium, oblíbený je ylang-ylang. Na ten je ale pro jeho intenzitu potřeba dávat pozor a dávkovat opatrně,“ dělí se o cenné tipy Anna Krutová. „Pokud máte difuzér se zvlhčovačem vzduchu, můžete místo éterického oleje použít hydrolát – dát ho do nádobky s vodou třeba čajovou lžičku. Podobně si můžete dopřát i vůni růže, která ve formě éterického oleje patří k těm nejdražším. Jako květová voda se ale v difuzéru krásně kombinuje například s citrusy.“
Aromalékárna je vždy k službám
Květové vůně vás až tolik netrápí, protože máte aktuálně ucpaný nos? Pak vězte, že vám aromaterapie dokáže ulevit od nachlazení! „Používání éterických olejů v aromalampě, difuzéru nebo rozprašovači pročistí vzduch od virů a bakterií. Vždy, když čicháte ke směsi éterických olejů (třeba i v inhalační tyčince), pročistíte váš dýchací systém. Molekuly éterických olejů viry na sliznici zabijí nebo sníží jejich množení. Na to skvěle účinkují citrusy, jehličnany nebo eukalypty. U naposledy zmíněných však pozor na kontraindikace,“ zdůrazňuje odbornice. Léčba vůněmi zkrátka v lecčems připomíná i léčbu konvenční… „U jehličnanů navíc oceníte jejich mukolytické účinky: rozpouštějí hleny a umožňují lepší odkašlávání. Pro zklidnění podrážděných průdušek se zase skvěle hodí kadidlo nebo levandule. Výhodou je, že aromaterapie působí přesně tam, kde se viry a bakterie usídlí – v dýchacím systému. K tomu nám příjemná vůně zlepší náladu, což se v pošmourných dnech také hodí.“
Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock