Shutterstock_239812540.jpg

Jak tvarují zeleň profesionálové?

29. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Nadchly vás anglické či asijské zahrady, nebo si po vzoru Střihorukého Edwarda přejete měnit keře a živé ploty na umělecká díla? Posbírali jsme pro vás rady, jak vzít okrasné tvarování za správný konec.   Základ […]

Nadchly vás anglické či asijské zahrady, nebo si po vzoru Střihorukého Edwarda přejete měnit keře a živé ploty na umělecká díla? Posbírali jsme pro vás rady, jak vzít okrasné tvarování za správný konec.

foto Shutterstock

 

Základ úspěchu? Hustota a trpělivost

Chcete-li na zahradě trénovat kreativní střihy dřevin, vysaďte si exempláře s hustým růstem a drobnými lístky či jehličkami: například tis, zimostráz či cypřišek. Britský penzista David Edwards, jehož „sochy” ze živých plotů před několika lety způsobily mediální senzaci, si v rozhovorech pochvaloval nenáročný zimolez lesklý (Lonicera nitida), který snadno koření a rychle roste. Vystříhat dokonalého dinosaura-triceratopse, který na délku měřil skoro čtyři metry, nicméně, zabralo nadšenému zahradníkovi šest let – a to už měl na začátku zmiňovaného díla dvacetiletou praxi. Rozhodně tedy neprohloupíte, když si nejdřív vypilujete rovné linie plotů a estetické obliny keřů.

foto Shutterstock

 

Nepracujte od oka

I když pochopitelně můžete testovat pevnost své ruky a přesnost vlastního odhadu tvarováním bez jakýchkoli pomůcek, střih vám v reálu dost usnadní. Pokud si přejete docílit rovných linií, třeba u pyramidy, kuželu, válce nebo kostky, pomozte si napnutým provázkem – buď vám ho přidrží něčí šikovná ruka, nebo dřevěný kolík zapíchnutý do země. Vyrobit si také můžete formu z dřevěných latěk, kterou obtočíte kolem rostliny. U složitějších tvarů – lidských postav, zvířat nebo spirál – byste si na keři měli natvarovat konstrukci z pletiva a podél drátu poctivě stříhat přečnívající výhony. Zde vám velkou službu udělají dobře naostřené nůžky a pravidelné zástřihy, které podpoří hustý růst.

foto Shutterstock

 

Zdraví na prvním místě

Očištění zahradnických nůžek před uložením do kůlny byste měli provádět automaticky, aby vám nástroj sloužil co nejdéle. Pokud si však na tvarování vyhradíte celé odpoledne, kdy postupně stříháte jeden keř za druhým, měli byste ostří nůžek průběžně otírat i během práce. Jakmile totiž jeden stříhaný keř trpí bakteriální či houbovou infekcí, můžete přes nůžky nechtěně rozšířit nákazu i na zdravé dřeviny. Firmy, které se specializují na úpravu tújí, klientům nabízejí jejich ošetření stromovým balzámem, který rány na kmeni desinfikuje – běžně se prodává v hobby marketech. Dbát byste měli i na vlastní bezpečnost, zvláště u vysokých živých plotů. Abyste udrželi rovnováhu i kontrolu nad nůžkami, živý plot zásadně nestříhejte nad úrovní ramen ani v naklonění. Žebřík nechte raději uložený, profesionální střihači používají žebříky trojnohé, arboristické. Vám by pro maximální stabilitu měly stačit schůdky. Pokud si elektrický plotostřih teprve vybíráte, všímejte si zakončení čepelí – u tupých nehrozí, že vás pořežou, když vám vyklouznou z ruky. Samozřejmostí by měly být ochranné brýle, rukavice, dlouhé rukávy i nohavice a pevné boty.

foto Shutterstock

 

redakce

foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze