Jak vybrat ideální sekačku
Nákup sekačky často bývá nemalá investice. Přitom není pravda, že čím větší a výkonnější, tím lepší. Naopak, někdy jsou takové vlastnosti nežádoucí. Podle čeho tedy vybírat? Radek Tichý, foto profimedia.cz a Shutterstock Výběr sekačky musí […]
Nákup sekačky často bývá nemalá investice. Přitom není pravda, že čím větší a výkonnější, tím lepší. Naopak, někdy jsou takové vlastnosti nežádoucí. Podle čeho tedy vybírat?
Radek Tichý, foto profimedia.cz a Shutterstock
Výběr sekačky musí odpovídat velikosti vašeho trávníku a také péči, kterou mu chcete věnovat. Je zbytečné kupovat velký, těžký a drahý výrobek na pár metrů zelené plochy kolem řadového domku. A stejně tak pozor, abyste stovky metrů čtverečních neudržovali s poddimenzovaným strojem.
Nejen velikost pozemku, ale i náročnost podmínek rozhodují o správné volbě sekačky. Každý motor je dimenzovaný na určitý počet motohodin a když malým a slabým strojem budete obhospodařovat velký pozemek, nejenže vás práce bude stát mnoho sil, ale sekačka vám doslouží za dva tři roky. Ani opačný extrém není dobrý. Silné stroje bývají těžké a i když si pořídíte typ s pojezdem, při změny směru jízdy ji stejně musíte otáčet a dost se při tom nadřete.
Příklad 1: pro malé zahrady
Pro údržbu malých trávníků či předzahrádek se hodí elektrická sekačka. Manipulaci s ní zvládnou i ženy. K přednostem patří nízká hmotnost, startování zvládnete lehkým zmáčknutím jednoho tlačítka, nikoli složitým taháním šňůry. Ovšem u domu ji musíte mít kam zapojit. Nejen z tohoto důvodu je třeba už při stavbě a zakládání zahrady počítat s venkovní zásuvkou.
Mnohým ale vadí, že při práci za sebou tahají přívodní kabel. Majitelé těchto strojů potvrdí, že snad každý už ho někdy přejel a přesekl. To se ostatně týká i křovinořezů či plotostřihů.
U akumulátorových sekaček tahle starost odpadá. Počítejte však s tím, že málokterá dokáže na jedno nabití posekat víc než čtyři sta metrů čtverečních trávníku. Aby to zvládla, musejí navíc panovat ideální podmínky, tedy tráva být suchá, nízká a terén rovinatý. Jinak je jejich výkon mnohem menší.
Kdo se rozhodne pro jejich nákup, měl by si uvědomit, že nejdražší je na nich baterie. Tedy pokud se nerozhodnete využívat i další akustroje, například plotostřih, foukač, vyžínač nebo pilu od jedné značky, aby do všech pasovala jedna univerzální baterie, jde o zbytečně drahý stroj. Za stejné peníze jako akusekačku v základním provedení byste totiž měli velmi kvalitní benzinovou se všemi vymoženostmi jako pojezd, široký záběr nebo možnost mulčování.
Příklad 2: pro velké trávníky
Na trhu najdete motorové sekačky v podstatě tří objemů válce: 135, 160 a 190 ccm. Na jejich označení příliš nezáleží, podstatné je, že ty nejmenší jsou určené pro malé pozemky kolem pěti set metrů čtverečních, střední zhruba na tisíc a s těmi silnými pokosíte i plochu o velikosti dva tisíce metrů čtverečních. Pokud se staráte o větší zahradu, raději už zvažte nákup travního traktůrku. Na větší plochy je samozřejmě výhodou stroj s pojezdem. Ovšem pozor! Bude-li vám někdo nabízet plně vybavenou sekačku s pojezdem a širokým záběrem vybavenou nejslabším motorem, určitě ji nekupujte. Pojezd sám o sobě spotřebuje část výkonu, což ještě sníží intenzitu sekání. Problematická bud i péče například o pozemek u svahů.
Příklad 3: pro sekání luk či sadů
Při výběru sekaček se setkáte i s výrobky označovanými jako 4 v 1. Jde o stroje, které mají více možností výhozu trávy. Právě na velkých plochách sbírá trávu do koše a následně kompostuje málokdo. Někteří ji naopak chtějí na místě ponechat a třeba sušit. Proto sekačky nabízejí několik možností, jak s ní naložit. Můžete odložit koš, který ostatně ztěžuje manipulaci se sekačkou, a nastavit boční výhoz. Při sekání tak vzniká řádek trávy, vhodný k sušení, který časem sesbíráte hráběmi a využijete jinak.
Další varianta umožňuje mírně odklopit víko výhozového otvoru. Tráva tak zůstává v ploše za sekačkou. To volí ti, kdo se sběrem neobtěžují a nechávají ho na trávníku, ačkoli mu to nedělá dobře, neboť posekaný materiál brání v přístupu vzduchu a trávník takzvaně dusí.
Poslední možnost, kterou si lze vybrat, je mulčování. Lze ho používat při častém sekání, kdy se ale stéblo zkracuje maximálně o třetinu své délky. Odpad se nesbírá, výhozový otvor zakryjete takzvaným deflektorem a malé části stébel padají přímo ke kořenům trávníku, kde se rozloží a promění v hnojivo.
Máte pocit, že poslední varianta je pro vás ideální a už se těšíte, jak letos zvládnete sekání rychle, protože se nebudete zdržovat neustálým vysypáváním koše? Ovšem pozor, při mulčování je třeba dodržovat několik pravidel: sekat musíte opravdu často, aby ustřižená stébla byla opravdu krátká. Důsledně také dodržujte termíny vertikutace a provádějte ji minimálně jednou ročně, aby se u kořenů nevytvořila vrstva plsti, která by bránila přístupu vzduchu a živin. Někteří specialisté na údržbu trávníků radí provádět mulčování střídat se sběrem trávy, případně ho provádět jen několikrát ročně pouze pro přihnojení porostu.
Pro mulčování je také potřeba vyměnit klasický nůž za speciální, tvarovaný tak, že v první fázi useknuté stéblo nadzvedne a ve druhé ještě znovu přesekne, aby dopadající části byly co nejmenší.
Příklad 4: pro anglický trávník
Jestliže chcete pěstovat opravdu anglický trávník, pořiďte si vřetenovou sekačku, ačkoli je několikrát dražší než ta klasická. Jsou známé už po mnoho desetiletí a určené pro ty, kdo chtějí opravdu pěkně pěstěný porost. Na rozdíl od běžných rotačních typů, kde točící se nože konce stébel jen useknou, vřetenové je ustřihnou. Konce díky tomu nezasychají, nejsou roztřepený, tráva je zdravější a lépe roste. Vřetenové sekačky nepotřebují příliš vysoký výkon jako rotační s podobným záběrem, proto bývají i tišší.
Ovšem pozor, není to až tak jednoduché. Sekání samotné z obyčejného trávníku anglický neudělá. Nejenže ho musíte sekat několikrát týdně, ale potřebuje i správný přísun vody, který mu dodá pouze automatické závlahy, pracující na základě aktuálních hydrometeorologických podmínek. Přece jen napodobit anglické vlhké počasí není v našich podmínkách snadné. Dodržovat také budete muset roční plán vertikutace, pískování, verifikace a hnojení.
Co ještě sledovat při nákupu sekačky?
Šířka záběru – čím širší, tím rychleji práci zvládnete.
Výška sečení – centrální nastavení výšky sečení usnadní práci a dnes je již téměř samozřejmostí.
Velikost sběrného koše – větší koš není třeba často vysypávat, díky čemuž je doba sečení kratší. Menší koš je však po naplnění zase lehčí.
Velikost kol – velká kola a jejich uložení na kuličkových ložiscích umožní pohyb sekaček na jakémkoli povrchu.
Variátor či převodovka – u benzinové sekačky do členitého terénu je výhodou variátor nebo vícerychlostní převodovka, která umožňuje změnu jízdy
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017.