Jak vyzrát na rýmu, kašel i angínu
Naši předkové už odpradávna využívali léčivé účinky rostlin. Některé z nich se vám mohou hodit právě v zimě, kdy řádí chřipky a nemoci z nachlazení. Vybrané léčivé rostliny si svými účinky vysloužily lidová jména poukazující […]
Naši předkové už odpradávna využívali léčivé účinky rostlin. Některé z nich se vám mohou hodit právě v zimě, kdy řádí chřipky a nemoci z nachlazení.
Vybrané léčivé rostliny si svými účinky vysloužily lidová jména poukazující na zdravotní potíže, proti nimž účinkují. Jiné názvy zase uvádějí jejich konkrétní účinky. Například pojmenování jitrocel nebo celík je odvozeno od slovesa celit – zacelovat rány, horečkový strom opravdu zabírá na horečku a všehoj prostě hojí všechny neduhy.
Strom proti horečce
Horečkový strom se říkalo například chinovníku původem z Jižní Ameriky, z jehož kůry se získával prášek k léčbě malárie provázené zimnicí a horečkami. Mimořádně hořký lék byl v Evropě nazýván „jezuitský prášek“. Název chinin, který mu dali Španělé, byl odvozen od peruánského slova kina (kůra). Chinovníků (dříve se používal také název chininovník) existuje mnoho druhů. Chinin se získává hlavně z chinovníku lékařského (Cinchona officinalis), chinovníku pýřitého (C. pubescent) i z několika dalších druhů. Dodává typickou hořkou chuť i oblíbenému nealkoholickému nápoji toniku. Pojmenování horečkový strom se vžilo také pro eukalyptus neboli blahovičník, který pochází z Austrálie a je považován za výborný dezinfekční prostředek. Kromě toho ulevuje při chřipce, nachlazení, zánětech a rýmě, usnadňuje vykašlávání, uvolňuje nosní dutiny, zmírňuje bolesti v krku, zpříjemňuje dýchání a snižuje horečku. Osvěžuje a dezinfikuje vzduch a můžete ho použít k inhalacím, masážím i koupelím. Eukalyptů existuje několik set druhů. Zatímco některé z nich patří k největším stromům na světě, menší druhy, jako například eukalyptus guni (Eucalyptus gunnii) s příjemnou mátovou vůní a eukalyptus citronový (E. citriodora), je možné pěstovat jako pokojové rostliny. Semínka jsou k dostání třeba na internetu.
Léčivý angínovník
Také angínovník čínský (Belamcanda chinensis) získal své jméno proto, že skutečně pomáhá při léčení nemocí z nachlazení či angíny. Hlavně mladé listy rostliny obsahují účinné látky – glykosidy, které mají schopnost dezinfikovat a hojit sliznice a hlasivky, rozpouštět hleny a tlumit kašel. Proto tato trvalka příznivě působí při zánětech průdušek a při bolestech v krku. Vývar z oddenků pomáhá při revmatismu, nadýmání a zácpě. Působí močopudně, takže lze angínovník využít i při chorobách močových cest a ledvin. Rostlina je přitom velice atraktivní, hlavně svými oranžovočervenými skvrnitými květy, které kvetou od června do září. Množit lze semeny a dobře prospívá venku na slunném stanovišti s propustnou humózní půdou, kde odolává mrazu až do -20 °C. Většinou se ale doporučuje mít angínovník raději v květináči a na zimu ho přenášet do bezmrazého prostředí nebo jej pěstovat jako pokojovou rostlinu.
Rýmovník místo kapek
Jako mexický eukalyptus či kubánské oregano bývá také označována rostlina s výmluvným českým pojmenováním rýmovník. Obsahuje vonné silice vonící po eukalyptu, které pomáhají při rýmě a nachlazení. I rýmovník se v našich podmínkách pěstuje přes léto venku, nesnáší ale mrazy, proto je potřeba ho začátkem října přenést do místnosti, kde by se teplota měla pohybovat nejlépe mezi 8 a 15 °C. Snese ale i pobyt v běžně vytápěném (nepřetápěném) interiéru – celoročně lze pěstovat na okenním parapetu, nemá ale rád prudké letní slunce. Množí se vrcholovými řízky, které zakoření ve vodě a pak se přesadí do běžného zahradního substrátu. Se zálivkou však opatrně, nepřelévat. Rýmovník rychle roste, takže vonné listy můžete průběžně sklízet a natrhané či nastříhané je umístit v místnostech, kde pobýváte – bude se vám lépe dýchat. Při rýmě a nachlazení se doporučuje několik lístků rozemnout v prstech a inhalovat uvolněnou vůni. Jako nejúčinnější pro inhalace se uvádí rýmovník neboli moud purpurový (Plectranthus purpuratus). Nejrozšířenější druh, P. forsteri nebo též P. coleoides s bíle lemovanými listy, vytváří přes metr dlouhé převislé šlahouny a vypadá pěkně v truhlíku na balkoně, například v kombinaci s pelargoniemi. Navíc jeho zvláštní vůně odpuzuje komáry a moly a usušené listy se ve směsi se sušenou levandulí používají k naplnění ozdobných sáčků proti hmyzu.
Doporučujeme
Dvě lžičky sušeného plicníku lékařského přelijte 250 ml vroucí vody, nechte deset minut louhovat a přeceďte. Čaj oslazený medem pomáhá při kašli a chrapotu.
Tip redakce
Na snížení horečky
- Horečku vyšší než 38,5 °C snížíte studenými zábaly nohou nebo celého těla a bylinkovým čajem na vypocení, který připravíte ze směsi sušeného lipového květu a černého bezu v poměru 1:1.
- Ke snížení horečky pomůže i inhalace eukalyptového éterického oleje. Olejem v aroma lampě nechte provonět místnost jednu až dvě hodiny, dokud nezačne teplota nemocného
klesat. Tento postup je vhodný i pro malé děti.
FOTO: THINKSTOCK, SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ