Jezero7.jpg

Jarní probouzení zahradního jezírka

10. 06. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Voda v zahradě tvoří zajímavý prvek a dokáže zpříjemnit nejen horké letní dny. To platí jak pro bazény, tak obzvlášť pro jezírka. Ta jsou nejkrásnější ve stavu přírodní rovnováhy, ovšem bývají příliš malá na to, aby […]

Voda v zahradě tvoří zajímavý prvek a dokáže zpříjemnit nejen horké letní dny. To platí jak pro bazény, tak obzvlášť pro jezírka. Ta jsou nejkrásnější ve stavu přírodní rovnováhy, ovšem bývají příliš malá na to, aby se obešla po celý rok bez vaší pomoci. Nyní tedy přichází čas vyčistit je po zimě a ošetřit i doplnit rostliny.

jezero1Zjara jezírko často ovládnou řasy, neboť pěstované vodní rostliny se zatím jen probouzejí ze zimního odpočinku, a řasy tak mají živiny a kyslík jen pro sebe. Proto dobře bují a prospívají. Ale i ony svým způsobem prospívají čistotě vody. Odebírají z ní živiny, a voda se tolik nekazí. Ovšem brčálově zelené jezírko si přeje málokdo. Proto nyní odstraňte buď ručně, nebo kalovým čerpadlem přebytečné usazeniny, čímž jim odeberete část živin. Pak stačí počkat, až se rozrostou vodní rostliny, namnožit je, případně vysadit další – a řasy se stáhnou samy.

Čím více rostlin na březích jezírka, tím snáze udržíte vodu čistou

Čím více rostlin na březích jezírka, tím snáze udržíte vodu čistou

Pokud vodu filtrujete přes mechanický a bakteriální filtr, v boji proti řasám pomůže obnovit jeho náplň a nastavit plný výkon. Ovšem v jednom případě se vyplatí toto zařízení naopak dočasně vypnout – to když do jezírka nakladou vajíčka žáby. Filtr by mohl maličké pulce zahubit a je lepší je ve vodě uchovat, živí se totiž řasami. Než se promění v malé žabky, budou stěny, kameny i povrch rostlin neustále čistit. Navíc pomůžete ohroženým skokanům a ropuchám, kteří mají pro rozmnožování tak málo vhodných tůněk. Pokud najdou poblíž jezírka úkryt, pomohou vám i s lovem slimáků.

Květen je nejvhodnější měsíc pro výsadbu leknínů

Květen je nejvhodnější měsíc pro výsadbu leknínů

Rostliny čistí vodu

Čím více bahenních rostlin na březích jezírka pěstujete, tím snáze udržíte vodu čistou – rostliny z ní odebírají přebytečné živiny. Navíc například kosatce, orobince, ďáblíky nebo suchopýry krásně kvetou, sítiny, skřípnice, šípatky zase zdobí pestré listy zajímavých tvarů. Nejsnazší je pěstování v plastových koších. Na jaře je vyjmete, odstraníte odumřelé části, které by rozkladem kazily vodu, a můžete je přitom namnožit jednoduchým rozdělením trsů.

Ryby můžete chovat v jezírku, které má hloubku alespoň jeden a půl metru

Ryby můžete chovat v jezírku, které má hloubku alespoň jeden a půl metru

Důležité jsou i zcela ponořené vodní rostliny, které vodu filtrují celým povrchem těla. Můžete vyzkoušet více druhů, mezi nejúčinnější patří stolístek a vodní mor kanadský. Mohou kořenit v plastových koších nebo se volně vznášet ve vodě. Pokud narostou příliš, jednoduše je z jezírka vytáhnete hráběmi. Podobně snadno zredukujete i velkou vláknitou řasu zvanou žabí vlas, která se často namnoží počátkem léta. I ona čistotě vody prospívá, ale když je jí příliš, nevypadá pěkně. Proto ji naberte rukou, namotejte na kůl nebo hrábě a vyndejte. Určitě ji ale nevyhazujte, je to skvělá přísada do kompostu. Pokud nechcete ublížit drobným živočichům, kteří jezírko obývají, nechte rostliny a řasu chvíli na břehu, aby se potápníci, znakoplavky, šneci a larvy vážek dostali zpátky do vody.

Když do jezírka nakladou žáby vajíčka, vypněte filtr

Když do jezírka nakladou žáby vajíčka, vypněte filtr

Rostliny plovoucí na hladině jako lekníny a stulíky jsou nejen krásné, ale i prospěšné pro čistotu jezírka – především v létě. Jejich listy stíní hladinu, ochlazují vodu a brání růstu řas. Neměly by však zakrýt více než dvě třetiny plochy, jinak by voda byla příliš temná a ani jejich krása by tolik nevynikla. Právě květen je pro výsadbu leknínů nejvhodnější. Plastový koš, v němž koření, můžete postupně posouvat do větší hloubky podle toho, jak se stonky leknínu prodlužují. Listy musí splývat na hladině. Zvolte kultivar na míru hladině, abyste ho nemuseli v růstu omezovat. Ten bude zpočátku pomalý, i když lekníny podpoříte speciálním hnojivem v tyčince. Hladinu zastíní i rostliny, které na ní plavou a rychle se množí – například teplomilná bábelka řezanovitá – ta je oblíbená i do malých nádob s vodou, nebo vodní kapradiny jako nepukalka, azola či marsilka.

Ptáci ocení mělčinu a pozvolný břeh, kde se mohou napít

Ptáci ocení mělčinu a pozvolný břeh, kde se mohou napít


Tip: Pokud budete jezírko doplňovat dešťovou vodou, omezíte růst řas. Minerály obsažené v tvrdé vodovodní a studniční vodě jim naopak prospívají.


Ryby se prohánějí pod hladinou…

Pokud máte jezírko prostorné a v nejhlubším místě dosahuje hloubky alespoň jeden a půl metru, můžete v něm chovat ryby. Nezbytný je výkonný filtr, protože udržet vodu s živočichy čistou je náročnější. Přefiltrovanou vodu lze do jezírka vracet přes vodopád nebo vodotrysk – nejenže lahodí oku a uchu, ale navíc ji okysličuje. Dostatek rostlin vytvoří rybám příjemné prostředí a rovněž pomáhá při udržování čistoty. Všechny běžně chované druhy jsou hejnové a prospívat budou jen ve skupince nejméně pěti jedinců.

Zimu ryby strávily v letargii. Čilé budou a chuť k jídlu dostanou, až když teplota vody stoupne trvale nad deset stupňů, u kaprů koi dokonce až při patnácti stupních. Při této teplotě můžete do jezírka opatrně vypustit i nové rybky. Zpočátku jim dopřejte klid, časem se přestanou schovávat a uvyknou i na pravidelnou dobu krmení. Vyberte jim speciální krmivo pro daný druh či skupinu druhů.

Přefiltrovanou vodu lze do jezírka vracetpřes vodopád, zároveň se tak okysličuje

Přefiltrovanou vodu lze do jezírka vracetpřes vodopád, zároveň se tak okysličuje

Oáza pro všechny

Je vaše jezírko příliš malé pro chov ryb, nebo si na něj netroufáte? Vodu a její okolí oživí i jiní živočichové, o něž se nemusíte vůbec starat. Při dně budou skrytě žít a lovit larvy vážek. Krásná jsou i šídla, šidélka a motýlice – k vodě se slétají ze všech stran. K jezírku se budou chodit napít a vykoupat ptáci, kterým prospěje jim mělčina a pozvolný břeh. S komářími larvami si poradí dravé vodní ploštice, jako jsou znakoplavky a po hladině se budou prohánět elegantní bruslařky.


Ryby v okrasném jezírku

Brokátoví kapři

Mezi nejatraktivnější obyvatele jezírek patří barevní japonští brokátoví kapři nishigikoi, vyšlechtění z kapra obecného před tisíci lety. U nás se jim říká jednoduše koi, i když Japonci tak nazývají i kapry obecné. Ale pozor, nehodí se všude. Vzhledem ke své velikosti běžného kapra potřebují prostor. Uvažovat o nich můžete v případě, že máte jezírko s plochou nejméně deset metrů čtverečních a délkou alespoň pět metrů. Navíc tuzemské zimy jejich kondici nesvědčí, někteří chovatelé je proto přemisťují do vnitřních bazénů nebo zimních zahrad, kde bývají vyšší teploty. I když poslední mírné roky usnadňují i venkovní chov, nicméně uvnitř hýčkaní kapři bývají v lepší kondici.

jezero6Zlaté rybky

Karasy zlaté vyšlechtili ve starověké Číně z původních karasů stříbřitých také již před tisíci lety. Do Evropy je dovezli Portugalci, od té doby září i v evropských jezírkách. Dorůstají až třiceti centimetrů, prostor vyžadují skoro stejný jako brokátoví kapři. A podobně jako oni se dožívají až dvaceti let. Nesvědčí jim teplota vody nad dvacet stupňů, potřebují proto přistínění lekníny či dřevinami na břehu. Zimují bez problémů.

jezero5Závojnatky

Závojnatky čínské jsou menší než zlaté rybky, i když mají stejného předka. Svým nedokonalým trávením přesto značně znečišťují vodu, nutná je důkladná filtrace a přiměřený počet rybek. Zimu snášejí lépe ve vnitřních akváriích či v zimní zahradě při teplotě vody okolo dvanácti stupňů, venku přežijí jen otužilejší původní formy.

Původní druhy

V jezírkách můžete chovat všechny běžné rybniční druhy. Při poklesu pod sedm stupňů se dostávají do stavu letargie a přestanou přijímat potravu, na jaře se probudí. Patří mezi ně například amur, karas, kapr, lín, perlín nebo drobná koljuška, jejíž sameček staví pro jikry hnízdo a pečlivě se o vylíhlý potěr stará.


Pro spolehlivé měření teploty vody

Bezdrátový bazénový teploměr TFA 30.3056.10 VENICE je vhodný k měření teploty vody v jezírkách a bazénech. Zjišťuje ji pomocí bezdrátového voděodolného čidla. Výhodou oproti konkurenci je fakt, že bezdrátový plovák má dosah až 50 metrů a jeho sonda měří teplotu v hloubce 1,8 metru. K těmto výborným parametrům je nutné ještě zmínit, že senzor je vybavený solárním panelem, který prodlouží životnost baterií. Přijímací jednotka dále disponuje zobrazením vnitřní teploty a vlhkosti, nastavitelnými teplotními alarmy, pamětí na MIN/MAX hodnoty. Nechybí ani rádiově řízený čas a datum. Skvělou vlastností je také možnost rozšíření až o sedm bezdrátovým čidel teploty/vlhkosti, které mají dosah až sto metrů ve volném prostoru. Více informací najdete na www.meteoshop.cz.

jezero3

Jana Bucharová, foto Shutterstock a profimedia.cz

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_05_16

           .

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze