Jeden šroubovák nikdy nestačí!
Nejen na zahradě, ale v každém domě nebo bytě potřebujete alespoň základní druhy nářadí, abyste byli schopni zvládnout jak havarijní situace, tak si sami složili třeba knihovnu. Přece nebudete na všechno volat montážníky nebo hodinového […]
Nejen na zahradě, ale v každém domě nebo bytě potřebujete alespoň základní druhy nářadí, abyste byli schopni zvládnout jak havarijní situace, tak si sami složili třeba knihovnu. Přece nebudete na všechno volat montážníky nebo hodinového manžela!
Velká většina lidí potřebuje jen občas něco dotáhnout, přišroubovat, zkrátit, zacvaknout, sešroubovat či přeštípnout. Pro ně je zbytečné kupovat profesionální nářadí, jaké používají třeba i kutilové, kteří se pracím kolem zahrady a domu věnují víkend co víkend – vystačí si se standardními hobby sadami, kde najdou šroubováky nebo klíče.
Málo šroubováků
Velkým problémem velkých sad v kufřících je to, že neobsahují dost šroubováků. Výrobci nabídnou jeden plochý a jeden křížový, což nestačí ani pro občasné používání. Je pravda, že je nahrazují sadou s bity, které jsou možná levnější, ale zpravidla u nich překáží rukojeť, a tak vám moc nepomohou, potřebujte-li třeba utáhnout spoj v úzkém dlouhém otvoru. Proto se vyplatí dokoupit další klasické šroubováky – jen křížových byste měli mít minimálně tři velikosti. Totéž platí pro ploché: zatímco pro montování vodiče potřebujete úzký, pro utažení nábytkového kování zase širší se silnější hlavou.
Jaké kleště pořídit
Základem jakékoli domácí dílny by měly být univerzální kleště zvané kombinačky. Neměly by vám doma chybět ani štípací, vhodné pro elektrikářské práce a také ty s dlouhými čelistmi a oblým profilem, díky němuž můžete například před instalací zásuvky stočit přívodní vodič do očka. I když nejste elektrikář-amatér, velmi často je využijete při práci v úzkém prostoru, dostanete se do něj snáze než kombinačkami. Občas je třeba na zahradě nebo doma povolit i šrouby o větším průměru, vyčistit sifon pod umyvadlem nebo přidržet matku, abyste uvolnili spoj – k tomu se hodí kleště s posuvným kloubem, takzvané sikovky.
Gola a momentové klíče
Kdo není fanda do aut, asi by mohl ze své sady vynechat sadu gola klíčů. Ale rozhodně bude potřeba jednou za čas použít běžné nástrčné klíče. Minimálně v situaci, kdy musíte vyndat baterku k dobití. Kdo si doma sám vyměňuje kola z letních na zimní, ocení momentový klíč, který zamezí přílišnému utáhnutí šroubů a tím i poškození litých kol. Nejjednodušší typy těchto klíčů jsou mechanické, ale dají se koupit i takzvané prokluzové – jmenují se tak proto, že v okamžiku, kdy dosáhnete nastavené síly, začne prokluzovat. To ocení třeba začátečníci.
Koupit dobrý metr je věda
Svinovací metry se prodávají od dvaceti po několik stokorun. Cena se odvíjí od přesnosti, odolnosti proti rozbití nebo komfortu práce. Jestliže ho použije jedenkrát za rok, určitě si vystačíte s nejlevnějším svinovacím koupeným v hobbymarketu.
Pro pravidelnou práci v zahradě nebo na stavbě se ale vyplatí pohlídat si některé z parametrů, které by měl splňovat. Kovové pásky, které tvoří základ každého metru, se vyrábějí v různých šířkách. Obvykle v rozmezí od 12 do 32 milimetrů – více zde znamená lépe, protože dobře odolávají zvlnění. To v praxi znamená, že nejširší z nich můžete vytáhnout až do délky blížící se čtyřem metrům, aniž by se zlomil. A také ho snadno zaháknete o hranu, od které budete měřit.
Zda vámi vybraný výrobek odpovídá těmto požadavkům, zjistíte v obchodě snadno: zkuste je povytahovat a podržet, jako byste drželi rybářský prut – který se nezlomí a bude držet nejdéle vytažený, ten si kupte, bude se s ním nejlépe pracovat, protože se nebude vlnit.
Všimněte si i háčku. K pásce bývá upevněný nýty -– u levných dvěma, u kvalitnějších třemi. Čím pevnější uchycení, tím vyšší odolnost proti utržení. Při prudkém svinování háček narazí do okraje schránky metru a může se utrhnout. Zvláště lidem, kteří nedbají na bezpečnost práce, pak hrozí pořezání o ostrou pásku.
Jaký vybrat svěrák
Přejete si svěrák, který bude malý, lehký, nejlépe přenositelný a zároveň pevný? Takový bohužel neexistuje. Proto si raději pořiďte dva. Každý zkušený majitel dílny potvrdí, že základem je velký pevný svěrák a pro drobné práce oceníte typ s upínáním na svorku, tedy přenosný, nejlépe otočný. Záleží na tom, co se chystáte dělat.
Před nákupem budete muset také řešit, zda vám více vyhovuje typ York nebo Kasper. První z nich má napevno k desce upevněnou zadní část a pohybuje se přední čelist, u konstrukce Kasper je tomu naopak. Příznivci obou se dohadují, který je lepší. Obecně se udává, že Kasper nabízí vyšší tuhost konstrukce, ale bývá o něco dražší. Ovšem u Yorků zase máte možnost natáčet pracovní část – avšak zatímco někteří to považují za klad, jiní zase za nevýhodu. Ti tvrdí, že potřebujete-li něco přidržet opravdu pevně, hrozí protočení pohyblivé části. Záleží tedy na preferencích a zvycích každého, co mu bude lépe vyhovovat.
Radek Tichý, foto Shutterstock
Uložit