Kámen na zahradě
Stejně jako voda i kámen do zahrady neodmyslitelně patří. Perfektně doplní přírodní venkovskou, městskou moderní i asijskou zahradu. Kromě výrazných estetických hodnot je ovšem také značně praktický. Dokáže ve své vnitřní struktuře kumulovat teplot a […]
Stejně jako voda i kámen do zahrady neodmyslitelně patří. Perfektně doplní přírodní venkovskou, městskou moderní i asijskou zahradu. Kromě výrazných estetických hodnot je ovšem také značně praktický. Dokáže ve své vnitřní struktuře kumulovat teplot a ve formě gabionů zase stabilizuje i příkré svahy, pro které byste jen stěží hledali řešení.
V zahradách často považujeme kámen pouze za dekorační prvek, který do prostoru vnáší zajímavou barvu a tvar. Často tak zapomínáme, že s kamenem musíme zacházet hlavně také jako s praktickým materiálem. Velké kusy kamene totiž fungují jako praktická sluneční past. V horkých dnech vnitřní struktura kamene absorbuje teplo a postupně ho uvolňuje během chladných nocí a dní. Tohoto efektu rádi využívají majitelé přírodních zahrad a permakulturisté a umisťují tak kámen do kráterových zahrad, bylinkových spirál nebo do výsadeb, kde pěstují teplomilné rostliny. Kamenná drť, kačírek a štěrk se těší oblibě hlavně také jako mulčovací materiál, který nachází uplatnění hlavně v asijské zahradě, v prérijních záhonech a bylinkovištích. Pokud vás na pozemku trápí ostrý svah neustále ohrožovaný erozí, určitě oceníte gabiony. Jedná se o drátěnou konstrukci naplněnou kamenem různé frakce. Tyto stabilizační prvky se sice primárně používají pro stabilizaci svahů, sekundárně mnohdy nahrazují oplocení u moderních budov a rodinných zahrad. Gabiony mohou mít různý tvar, rozměry a dle vašich potřeb si můžete zvolit i typ kamene na výplň.
FOTO: SHUTTERSTOCK