Kupujete si přívěsný VOZÍK?
Zdatné pomocníky na kolečkách, tolik užitečné pro údržbu větších zahrad, dnes seženete v desítkách různých provedení. Jak se v široké nabídce přívěsných vozíků zorientovat a vybrat si „na míru“ ten správný? Zemina, mulčovací kůra, štěrk, […]
Zdatné pomocníky na kolečkách, tolik užitečné pro údržbu větších zahrad, dnes seženete v desítkách různých provedení. Jak se v široké nabídce přívěsných vozíků zorientovat a vybrat si „na míru“ ten správný?
Zemina, mulčovací kůra, štěrk, oblázky, odpad ze stříhání keřů, spadané listí, posečená tráva…
Organického i neorganického materiálu, který v rámci zahrady potřebujeme přemístit z bodu A do bodu B, s velikostí pozemku logicky přibývá. Aby vám přívěsný vozík dělal radost, a nikoli vrásky, hodí se předem promyslet všechna kritéria.
ZVAŽTE NÁKLAD I „PARKOVIŠTĚ“
Abyste získali jasnější představu, který vozík nejlépe splní vaše uživatelská očekávání, představte si, co chcete převážet – a nejen letos na podzim či příští jaro, ale také v delším, několikaletém časovém horizontu. Plánujete rekonstrukci chalupy, kvůli níž budete stěhovat objemný materiál? Využijete přívěs i pro přesuny dřeva na topení? Bude se vám hodit na zahraniční dovolenou? Nebo stačí, když zvládne běžný úklid zahrady? Jedněmi ze základních třídicích kritérií jsou totiž: ložná plocha (neboli rozměry) a maximální nosnost vozíku (pokud hodláte převážet náklady těžší než 500 kilogramů, potřebujete už brzděný přívěs s teleskopickou ojí). Při výběru vhodné ložné plochy berte v potaz i místo, kde chcete přívěs parkovat, a šíři cest, po kterých se potřebujete pohodlně pohybovat.
PŘÍŠTĚ RADĚJI ŠIRŠÍ, PROSÍM
Ani úzký přívěs ale nemusí vždy být výhrou – najdou se i zahrádkáři, kteří zpětně litují, že si nekoupili širší vozík, poněvadž by ho za svým automobilem lépe viděli v bočním zrcátku… Pokud máte možnost u ochotných sousedů vyzkoušet, jak se vám s přívěsem řídí a manévruje, neváhejte. Nebo ještě lépe: navštivte specializovanou prodejnu, kde si můžete nezávazně otestovat (a porovnat) hned několik modelů.
STANOVTE SI PRIORITY
Vedle klasické otázky, jak často chcete vozík používat (od níž se odvíjí, zda vám prodejci doporučí kategorii hobby nebo profi), vám výběr usnadní, když si určíte priority. Kladete na první místo stabilitu? Pak se zaměřte na vozíky, jež mají kola umístěná vedle ložné plochy. Záleží vám na tom, aby přívěs nezatěžoval brzdnou soustavu vašeho auta? Potom se poohlédněte spíše po brzděném typu. Lpíte především na co nejsnazší vykládce? Ptejte se nejen po sklápěcí korbě, ale také po možnostech hydraulického zvedání a sklopných bočnic. (A pamatujte, že vozíky, které mají kola vedle ložné plochy, kladou nižší nároky na zvedání břemen do výšky.) Nechce se vám řešit pravidelný servis brzd vozíku? Zvažte, zda by vám nestačil nebrzděný model s nižším hmotnostním limitem. Chystáte se opakovaně převážet kamení? Vyškrtněte si přívěsy s plechovou korbou. Potrpíte si na design? Věřte, že i u přívěsů existují pestré vzorníky barev, díky nimž si můžete sladit vozík s autem či zahradním traktůrkem.
NÁKUPEM PROCES NEKONČÍ
Díky bohaté nabídce přívěsů i jejich příslušenství se opravdu nemusíte zdráhat být nároční a vybíraví. Protože i samotný nákup stojí čas, pořizujte si vozík tak, abyste brzy nemuseli shánět nový – u důvěryhodného výrobce, který zvládne i pozdější servis.
redakce, foto Shutterstock