VELKY_shutterstock_544301320.jpg

Kvetoucí atrium

18. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Šuškarda Zajímavě tvarovaná květenství šuškardy se rozvíjejí netypicky shora dolů, a to v modrofialové, růžové či bílé barvě. Podle odrůdy mohou být až metrové, rozšířenější jsou však ty s výškou kolem čtyřiceti centimetrů.   Ovocné stromy […]

Šuškarda

foto Shutterstock

Zajímavě tvarovaná květenství šuškardy se rozvíjejí netypicky shora dolů, a to v modrofialové, růžové či bílé barvě. Podle odrůdy mohou být až metrové, rozšířenější jsou však ty s výškou kolem čtyřiceti centimetrů.

 

Ovocné stromy

foto Shutterstock

Pro atria či terasy vybírejte pouze stromky roubované na slabě rostoucích podnožích. Pravidelně je stříhejte, aby si udržely nízkou výšku a původní tvar. Pro jádroviny i peckoviny se hodí pěstování v palmetách, kdy se koruna vyvazuje na drátěnku, aby získala plochý tvar. U jabloní se dají zvolit i sloupovité kultivary, například ´Balerina´.

 

Molice

foto Shutterstock

Rychle rostoucí molice neboli plektrantus se silně vonnými panašovanými listy se vysazuje jako balkonovka, hodí se však i do zvýšených záhonů. Její převislé výhony bývají dlouhé přes metr, snadno se množí.

 

Hlaváč

foto Shutterstock

Hlaváč černonachový se pěstuje jako krátkověká trvalka, dorůstá maximálně do půl metru. Velmi tmavá je odrůda ´Chille Black´. Pochází ze Středomoří a potřebuje místo na slunci, které musí být dobře odvodněné.

 

Česnek

foto Shutterstock

Česnek kulatohlavý zdobí celé léto drobnější květenství v syté růžovofialové barvě. Dorůstá do 75 cm, na místě vydrží několik sezon. Potom je třeba jej přesadit a přihnojit.

 

Růže

foto Shutterstock

Bílá odrůda ´Bienenweide´ má volný střed květu s četnými tyčinkami, a proto ji hojně navštěvuje hmyz. Keř dorůstá do výšky jen asi padesát centimetrů. Listy netrpí skvrnitostí. Do velkých truhlíků a vysokých záhonů se dají vysadit i minirůže, například ´Sněhurka´, růžová ´Lupo´ nebo červená ´Knirps´.

 

Kakost

foto Shutterstock

Kakost krvavý ´Album´ kvete bíle a opakovaně dlouhé týdny. Tvoří husté nevysoké půdopokryvné keříky s tmavě zelenými listy. Ty se ke konci sezony vybarvují do červena. Nejlépe se mu daří na slunci, ale poroste i v polostínu.


Rostliny vonící a lákající hmyz

Nevadí, že je atrium malé, pěstovat v něm můžete nejen květiny, ale i dřeviny. Pozor však na velké trvalky, vysoké stromy, trávník nebo louky. A rostliny vybírejte tak, aby se rozvíjely postupně od jara do podzimu. Je chybou vysadit sem pouze takové, jež budou krásné dva měsíce v sezoně. A chcete-li si pobyt na zahradě více zpříjemnit, podívejte se po druzích, které nejen pěkně vypadají, ale i příjemně voní. Anebo lákají hmyz, jehož pozorování se tak může stát neobvyklou a zajímavou zábavou.

Vonné rostliny

Nejen krásnými květy, ale i vůní zaujmou mnohé trvalky, letničky a také dřeviny. Jako jedny z prvních se rozvíjejí zimokvět časný (Chimonanthus praecox) a kalina vonná (Viburnum farreri). Pěkný, byť jedovatý je i lýkovec vonný (Daphne odorata). A na výběr máte i různé druhy šeříku (Syringa sp.), který na rozdíl od sladce vonícího pustorylu lze pěstovat i jako malý roubovaný typ na kmínku. Nezapomeňte na fialku (Viola odorata) a stále oblíbenější levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia). Silnou vůní zaujme i řada cibulovin, například hyacint východní (Hyacinthus orientalis) nebo některé narcisy. Do malých atrií se hodí i hvozdíky, voní prakticky všechny, nejsilněji patrně vyšší hvozdík péřitý (Dianthus plumarius), dorůstající asi do čtvrt metru. Z letniček nesmějí chybět hrachory (Lathyrus odoratus), které se pěstují velmi snadno a lze je do záhonu kdykoli doplnit. Vytrvale celé léto kvetou i tabáky (Nicotiana x sanderae), dorůstající přes půl metru – voní hlavně večer. Odedávna zdobily venkovské zahrady i trýzele (Erysimum sp.), zvané chejr nebo zimní fiala. Původně to byly dvouletky, dnes jsou vyšlechtěny i jako letničky či krátkověké trvalky. Jeho blízkou příbuznou je také večernice vonná (Hesperis matronalis).

 

Rostliny lákající hmyz

Všechny barevně kvetoucí rostliny lákají hmyz. Výjimkou jsou druhy větrosnubné jako traviny nebo jehličnany. Máte tedy na výběr stovky květin, na které nalákáte nejen opylovače a motýly, ale i méně obvyklý hmyz. Ten umí být ozdobou sám o sobě, třeba vřetenuška. Hmyz přitáhnou jak všechny vonné druhy, tak květiny z rodu hluchavkovité, protože mají hojně nektaru. Jsou to například modrý yzop (Hyssopus officinalis), dobromysl, ožanka nebo nízká mateřídouška (Thymus vulgaris). Vybírat můžete i mezi letničkami, k těm atraktivním patří třapatkovky (Echinacea) a ostálky (Zinnia angustifolia), které postupně nakvétají až tři týdny. Modré nebo bílé květy nabízí po dlouhé týdny i jednoletý hadinec jitrocelovitý (Echium plantagineum). Druhy, které mají nektar na dně květu s dlouhou trubkou, jako jsou verbeny, petúnie nebo libory (Lantana) možná přilákají dlouhozobku svízelovou. Zavalitý hmyz s dlouhým sosákem připomíná čmeláka, jde ale o nejmenšího lišaje. Tito převážně noční motýli navštíví i navečer se rozvíjející květy pupalky (Oenothera biennis). Jde sice o dost vysokou rostlinu, která se ale nevětví, proto je vhodná i do malého atria. Komule Davidova (Buddleia davidii) láká hmyz až do konce září a jako poslední v sezoně tady pokvetou rozchodníky (Sedum telephium).

 

 

Dagmar Cvrčková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze