Malá parcela využitá na maximum
Baví vás hrát tetris, při kterém pootáčíte různé tvary, aby do sebe dokonale zapadly, a žádný kousek plochy tak nepřišel nazmar? Pak se s námi jistě rádi vypravíte na Pardubicko, kde se architektům povedlo vměstnat […]
Baví vás hrát tetris, při kterém pootáčíte různé tvary, aby do sebe dokonale zapadly, a žádný kousek plochy tak nepřišel nazmar? Pak se s námi jistě rádi vypravíte na Pardubicko, kde se architektům povedlo vměstnat na malou zahrádku vše, co si mladá čtyřčlenná rodina přála. Venkovní sprchu, ohniště, terasu s posezením i pohoupáním… A samozřejmě krásné rostliny!
V jednoduchosti je krása
Představte si okraj rozvolněné zástavby, který leží v klidné lokalitě na periferii města. Právě zde si od roku 2021 užívají moderní „tetrisovou“ zahradu mladí manželé se dvěma dětmi. Hlavní výzvou při realizaci tohoto projektu se stala malá výměra. Na pozemek o rozloze 600 metrů čtverečních se musel vejít především dům, tím pádem na pergolu a hlavní pobytovou část zahrady zbyl v podstatě jen úzký lem na západní a jižní straně parcely. „Když jsme na pozemek poprvé přijeli, zrovna zde probíhaly hrubé dokončovací práce na stavbě domu. Majitelé potřebovali návrh zahrady mimojiné i proto, aby mohli finálně naplánovat, kam situují retenční nádrž a technické prvky nebo jaký zvolí charakter oplocení a zpevněných ploch,“ vzpomíná Lukáš Štefl, zahradní architekt z Ateliéru Šteflovi.
Na výsledném projektu zahrady, jak ji vidíte dnes, pracovali ve trojici společně s Viktorem Filipim a Michaelou Šteflovou. Na samém počátku zakázky stálo velmi komplexní zadání. „Klienti si přáli zahradu, kde mohou aktivně relaxovat při badmintonu či kopané, lenošit s knihou ve stínu i na sluníčku, vypěstovat si vlastní bylinky a drobné ovoce, příležitostně večer posedět u ohniště, osvěžit se pod solární sprchou… Zároveň ale část pozemku chtěli nechat volnou, aby sem v létě mohli umístit bazén pro děti,“ popisuje původní představu majitelů Michaela Šteflová. Úkolem architektů pochopitelně nebylo „jen“ vměstnat všechny požadavky do malého prostoru. Výsledek zároveň musel fungovat i esteticky – což v neposlední řadě vyžadovalo, aby architekti do projektu šikovně zakomponovali stávající studnu. Zařadit do výsadby oblíbené rostliny majitelů – levanduli, okrasné česneky a pnoucí růže – už pro tým Ateliéru Šteflovi představovalo asi nejsnáze splnitelné přání.
Proměnlivá, ale vždy útulná…
Jaký mix rostlin tedy odborníci nakonec vybrali s ohledem na lokální podmínky a plánované zahradní aktivity? Kostru celé zahrady tvoří menší vícekmenné stromky, které na rozdíl od „klasických“ vzrostlých stromů nezaberou na malé parcele příliš mnoho místa. „Javor amurský, muchovník velkokvětý a šácholan Soulangeův svou hmotou pozemek zabydlují a dodávají mu příjemné lidské měřítko,“ komentuje výsadbu Lukáš Štefl. Ještě klíčovější roli při zútulňování zahrady sehrály použité trvalky (jarmanky větší, svíčkovce, denivky, bohyšky, kosatce, šalvěje), okrasné traviny (kavyly, opadavce, rákosovky, metlice) a cibuloviny (okrasné česneky, šafrány, modřence, narcisy a další). Společně vnáší do zahrady téměř celoroční proměnlivost: rodině dělá radost postupné nakvétání, rašení, podzimní zbarvení a opadávání listů… To vše v zajímavých kombinacích textur a struktur, které zahrada nabízí dokonce i v zimním období.
Multifunkční rostliny i treláže
Chytře zvolené rostliny neplní na zahradě pouze okrasnou funkci, přispívají také k příjemnému pocitu uzavřené soukromé oázy. „Obvodové lemy a clony jsme vytvořili z keřů: najdete zde ptačí zob vejčitolistý, kultivary hortenzie latnaté, šeříků či kalin,“ vyjmenovává Michaela Šteflová. Autoři zahrady potřebovali odclonit provoz na nedaleké komunikaci, současně ale nepřicházelo v úvahu žádné řešení, které by pozemek zmenšovalo (ať už opticky, nebo doopravdy). Báječně zde zafungovaly dřevěné treláže: díky průzorům vypadají vzdušně, chrání obyvatele před pohledy zvenčí, a ještě u plotu nepůsobí samoúčelně, protože se po nich mohou pnout rostliny. Výhodu „2 v 1“ ostatně má i ptačí pítko, krmítko nebo čmeláčí domek: zahradu pěkně dekorují, zároveň ale prospívají volně žijícím živočichům. „Zdálo se nám velmi sympatické, že majitelé mysleli i na okolní přírodu,“ oceňuje Lukáš Štefl nápady, s nimiž přišli sami klienti.
Místo trávníku designová dlažba
Říkáte si, zda platí: malá zahrada = málo údržby? Když pomineme jarní řez trvalek a okrasných travin, ostatní práce mohou majitelé zastávat průběžně. Kontrolují závlahu, starají se o usměrnění růstu keřových výsadeb, doplňují mulčovací materiál nebo zbavují vybrané plochy plevele. S ohledem na minimální plochu trávníku (která rodině stačí tak akorát na rekreační sportování) odpadá i dlouhá seč a související péče o zelený koberec. „Na velmi často využívaných plochách by trávník nefungoval, skončil by vyšlapaný a nevzhledný. Zvolili jsme proto designové řešení, které rozšiřuje pobytovou zónu na zahradě,“ vysvětluje Lukáš Štefl, proč padla volba právě na polozpevněnou plochu. „Po velkoformátové dlažbě se může pohodlně chodit, dá se využít k posezení na lavičce… A v segmentech štěrkových spár záměrně dochází k rozrůstání nízké zeleně.“ Sami majitelé si nápad s dlaždicemi, které místy oživuje mateřídouška a levandule, velmi pochvalují – a sklízí na něj pozitivní reakce i od návštěv. V prázdninovém vedru však nejspíš každého upoutá jiný prvek: venkovní solární sprcha!
Nový život pro fošny ze stavby
Bystrému oku jistě neujde, že dřevěná zástěna kolem zahradní sprchy vypadá stejně jako treláže, které hezky ohraničují pozemek u plotu. V obou případech se jedná o konstrukci z modřínového dřeva, které postupem let získá pěknou patinu. Dřevo sice postupně porůstají hortenzie a víno, cílem však není, aby se treláž pod rostlinami úplně ztratila. „Primárně se nejedná o zelenou stěnu. Zástěna kolem sprchy je funkční sama o sobě, popínavky ji mají pouze částečně zarůst a propojit s okolní zahradou,“ osvětluje záměr Michaela Šteflová. Atraktivních dřevěných prvků bychom zde ostatně našli vícero: terasa vznikla ze sibiřského modřínu, pergola zase ze smrkových konstrukčních hranolů (v obou případech proběhlo ošetření dřeva speciálním olejem). Milovníky udržitelnosti jistě potěší, že na zahradě našly uplatnění i smrkové fošny, které při stavbě domu sloužily k podpírání stropu. Po natření olejovou lazurou se proměnily na venkovní lavičky i na tři vyvýšené záhony, které rodina využívá k pěstování jahod, bylinek a sezónní zeleniny. A jak vnímají výsledek sami majitelé?
Malé velké zahradní radosti
„Každý člen rodiny si na zahradě našel své místo, kde rád relaxuje. Děti si užívají houpačku nebo jen tak leží v zavěšeném kruhu a poslouchají hudbu. My s manželem nejraději sedíme na terase, odkud se díváme na rozkvetlou zahradu a pozorujeme ptáčky, kteří hojně navštěvují naše krmítko,“ popisuje spokojená paní domu. S oblibou se kochá výsadbou kolem studny, jinak ale neví, co chválit dříve: zda šikovně zakomponované treláže, zátiší se sprchou nebo fakt, že se na skromném pozemku našel prostor pro pěstování plodin, plavání v bazénu i opékání dobrot na ohništi. O tom, kolik zábavy a radosti zahrada přinese, zkrátka velikost parcely nerozhoduje. „Přestože máme malý trávník, plně ho využíváme k hraní fotbálku a badmintonu. A velmi nás těší i odborný výběr rostlin, které mají co nabídnout v každé části roku.“
Na co si dát pozor na malé zahradě?
„Častou chybou je snaha ‚na sílu’ dostat do prostoru všechny funkce. Snažte se je naopak slučovat,“ doporučují Michaela a Lukáš Šteflovi. „Zahradě neprospěje ani použití rostlin nevhodného měřítka, které časem prostor pohltí. Uškodit může i nesprávný výběr flóry či její rozmístění.“ Čím si naopak pomoct? Optickým klamem! Prostor zdánlivě zvětšíte díky využití kompozičních pravidel. „Tím se rozumí práce s barevností, hmotou rostlin, terénem, gradací prostoru… ale také s formáty a rozměry dlažeb či drobných technických prvků,“ radí odborníci z Ateliéru Šteflovi. Trocha tetrisu vás tedy rozhodně nemine!
Text: Veronika Košťálková, foto: Johana Kratochvílová