Málo známé a velmi zdravé ovoce
Vitaminy a další pro lidský organismus důležité látky je nejlepší konzumovat čerstvé. Není však nutné jíst každý den pomeranče, grapefruity či rybíz. Zkuste si vypěstovat méně známé a často mnohem zdravější ovoce. Existují desítky druhů […]
Vitaminy a další pro lidský organismus důležité látky je nejlepší konzumovat čerstvé. Není však nutné jíst každý den pomeranče, grapefruity či rybíz. Zkuste si vypěstovat méně známé a často mnohem zdravější ovoce.
Existují desítky druhů ovocných stromů, jejichž plody jsou zdravější než ty, jež běžně máte na zahradě.
Akébie
Akébie patří mezi nejméně známé ovocné druhy, její plody jsou velké asi deset centimetrů, mají růžovou nebo světle fialovou barvu a v době zrání podélně praskají. Uvnitř najdete slizovitou dužninu s množstvím lesklých černých semen, je sladká a nejlépe chutná s citronovou šťávou. Jíst se dá i oplodí, ačkoli je nahořklé. Ovšem třeba po smažení se nepříjemná chuť ztrácí. Jedlé jsou i mladé výhonky, použijte je třeba do ovocných i zeleninových salátů. V tradiční čínské medicíně se kromě plodů využívají i kořeny.
Akébie pomáhá při léčbě zánětu močových cest, bakteriálních infekcích i menstruačních bolestech. Tlumí horečku a zmírňuje pocení. Uvádí se, že slouží jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. Listy se suší a přidávají do různých čajových směsí.
Aronie
Plody aronie černoplodé obsahují hodně vitaminů, zejména C, A, B a P i různých minerálů. Jejich lisováním získáte šťávu, která je považována za přírodní zázrak – patří k nejsilnějším přírodním antioxidantům. Významně přispívá k léčení jater a trávicího traktu, dále pak k regulaci krevního tlaku, příznivé účinky má i na srdce a cévy, působí při migrénách a anémii, posiluje imunitní systém, detoxikuje organismus, zlepšuje zrak i paměť, zpomaluje stárnutí a stimuluje činnost štítné žlázy. Dokáže z těla odstraňovat těžké kovy. Využívá se dokonce i pro léčbu sklerózy a Parkinsonovy choroby, pomáhá při rakovině.
Bez černý
V jeho plodech se nachází vysoké množství vitaminů C, A a B, ale i jed sambunigrin, který však lze spolehlivě odstranit varem a při konzumaci sušených plodů odstraněním zbytků stopek. Léčivé jsou i květy černého bezu.
Bez má antioxidační účinky, které zpomalují stárnutí buněk a chrání tělo před volnými radikály. Čaj se užívá při žaludečních problémech, éterické oleje uvolňují hleny. Bezová šťáva má protizánětlivé účinky, podporuje srdeční činnost a pomáhá také při problémech s ledvinami a močovým měchýřem. Odvar z plodů účinkuje při potížích se záněty nervů, při neurologických bolestech, revmatu, alergické rýmě, zánětech, ekzémech, lupénce, dně, migréně nebo bronchitidě.
Tomel japonský
Tomuto ovoci se říká také hurmikaki. Kromě cukrů obsahují plody ve sto gramech dužniny také kolem dvaceti miligramů vitaminu C, dále pak i vitamin. Tomel pomáhá při problémech s játry i stresu, posiluje stavbu kostí i imunitu celkově.
Granátovník
Listy a květy granátovníku je možné využívat v čajových směsích, z kůry plodů se vyrábí kyselina citronová. Kromě vitaminu C obsahují také vitaminy ze skupiny B a provitamin A. Z minerálů je významný obsah vápníku, draslíku, sodíku, železa, fosforu a hořčíku. Šťáva s vysokým obsahem vitaminu C pomáhá při léčbě chřipky, doporučuje se proto pít ji hlavně v zimě. Pozitivně působí i na tvorbu krve a posiluje činnost srdce, její antioxidační účinky jsou třikrát silnější než u červeného vína či zeleného čaje. Granátovník pomáhá při bolestech hlavy i žaludečních a střevních potížích, pomáhá při hubnutí, posiluje kosti i zuby.
Hloh
Účinky hlohu dobře znají lidé, kteří překonali infarkt – velmi dobře totiž stabilizuje srdeční rytmus a minimalizuje záchvaty při ischemické chorobě srdeční nebo také prokrvuje srdeční sval. Navíc zlepšuje cirkulaci krve, čímž brání stárnutí tepen, a snižuje krevní tlak. Plody hlohu se dají využít i při léčby chřipky a psychických obtížích – zmírňují deprese a úzkostné stavy, velmi dobře uspávají, a dokonce pomáhají překonávat strach.
Jujuba čínská
Plody jujuby obsahují asi padesátkrát více vitaminu C než třeba jablka, najdete ho dokonce i v listech. O léčivých vlastnostech plodů se ví už zhruba čtyři tisíce let. Zpomalují stárnutí, snižují krevní tlak, blahodárně působí na celý trávicí systém, detoxikují organismus, zlepšují krvetvorbu, uklidňují astmatické záchvaty či bolesti ledvin, jater a močového měchýře, pomáhají i při únavě. Také tlumí kašel, léčí záněty v ústní dutině, podporují laktaci a pozitivně působí na nespavost. Macerát v osmdesátiprocentním alkoholu se dokonce využívá i pro léčbu slabších popálenin. Odvar z podrcených semen zase pomáhá regeneraci jater.
Klikva
Plody klikvy nejen výborně chutnají, ale také pročišťují organismus, pomáhají při zánětu močových cest a žaludečních a střevních potížích. Působí i protizánětlivě, podporují imunitní a kardiovaskulární systém.
Moruše
Plody moruše se odedávna využívají pro léčbu infekce dýchacích a močových cest a krku. Pomohou však i při depresích, závratích, nespavostech a epilepsii. Jsou součástí čajů pro diabetiky, přezrálé léčí zácpu, nezralé zase průjem, působí protizánětlivě a mají dezinfekční účinky.
Pro léčbu se využívají nejen plody, ale také kůra a listy. Snižují vysoký tlak, podporují krvetvorbu a jsou pomocnou látkou pro léčení hnisavé angíny a leukémie. Čaj z mladých jarních listů se využívá při léčbě cukrovky i nemocné slinivce. Kůru užívejte při žaludečních i střevních problémech nebo třeba otravě houbami, jídlem či alkoholem. Mast z výluhu kůry pomáhá při hojení ran.
Schizandra čínská
Dužnina plodů schizandry obsahuje cukry, bílkoviny, tuky a střední množství vitaminu C. A také schizandrin, který uvolňuje celkové napětí, zmírňuje depresivní stavy a zbavuje vás stresu. Použít je můžete při řadě chorob ledvin a jater, dokonce zlepšuje zrak. Její stimulační účinky se využívají i při léčbě celkového únavového syndromu. Vysoký obsah koenzymu Q10 dodává organismu energii.
Marián Komžík, foto archiv autora a Shutterstock