Nářadí, které opravdu oceníte
Kvalitní rýč, hrábě nebo rukavice. A také dobré nůžky, ovšem do těch investuje jen málokdo. Pořízení dalšího vybavení byste měli zvážit podle toho, jak velkou zahradu máte a co zde nejčastěji pěstujete. Bez kvalitního ručního […]
Kvalitní rýč, hrábě nebo rukavice. A také dobré nůžky, ovšem do těch investuje jen málokdo. Pořízení dalšího vybavení byste měli zvážit podle toho, jak velkou zahradu máte a co zde nejčastěji pěstujete.
Bez kvalitního ručního nářadí se na zahradě neobejdete jak v užitkové, tak okrasné zahradě. Na velkých pozemcích práci zjednoduší stroje.
KAŽDÝ MAJITEL ZAHRADY POTŘEBUJE:
zahradní rýč – 2 ks
klasické hrábě – 2 ks
hrábě švédského typu – 1 ks
motyka nebo motyčka – 1 až 2 ks
lopata – srdcovka – 2 ks
zahradnické kolečko – 1 ks
konev o objemu 10 l – 2 ks
zahradnické nůžky – 1 ks
krumpáč – 1 ks
minimálně 4 páry zahradnických rukavic – 2 až 3 různé typy
Na trhu seženete několik typů rýčů s různě dlouhým a tvarovaným listem. Při práci oceníte dva – jeden s ostrou špičkou a druhý s rovnou hranou. Na přípravu záhonů potřebujete ten s ostrou špičkou, hodit se bude i při hloubení výsadbových jam pro stromy a keře. Rovný zase potřebujete, nemáte-li po obvodu okrasných záhonů nainstalovaný obrubník a musíte několikrát za sezonu odrýpnout okraje trávníku. V obou případech investujte do typu vyrobeného z kvalitní oceli s ergonomicky tvarovanou rukojetí – má často vliv na to, jak jednoduchá, nebo naopak náročná bude práce s nářadím.
Vybavte se také dvěma kusy klasických hrábí a určitě nezapomeňte na hrábě švédského typu, s kterými na podzim shrabete listí, po vertikutaci z trávníku odstraníte plsť anebo ho provzdušníte po silnějším sešlapu. Nejlépe se vám bude pracovat s hráběmi plastovými, které jsou dostupné v mnoha šířkách.
Na motyku dnes mnozí zahrádkáři často zapomínají, protože si ji spojují s prací na užitkových záhonech. Ano, motyka na dlouhé násadě poslouží hlavně při okopávání zeleniny, ale malá motyčka bude užitečná také při péči o okrasné záhony, pokud nejsou pokryty mulčem.
Určitě nezapomeňte ani na lopatu. Hodit se vám bude takzvaná srdcovka, ať již na přehazování zeminy nebo na nakládání posečené trávy či jiného materiálu na kolečko. Také to by mělo patřit k základnímu vybavení každého zahrádkáře. I když někteří si ho nepořizují s tím, že se komplikovaně uskladňuje a zabere moc místa. Ale potřebujete ho. I na malém pozemku musíte převážet zeminu, kompost, posečenou trávu nebo vytrhaný plevel. Na výběr máte kolečka s korbou různé velikosti a z různých materiálů. Na objemnější a tvrdší materiály, se hodí kovová, na trávu či zeminu ta z tvrzeného plastu.
PRO UŽITKOVOU ZAHRADU POTŘEBUJETE:
zahradní rýč – 2 ks
rycí vidle – 1 ks
lopata srdcovka – 2 ks
zahradnická lopatka – 3 ks
zahradní motyka nebo motyčka – 1 ks
kultivátor nebo kypřič – 1 ks
sázecí kolík – 1 ks
zahradní hadice – 1 ks
zahradní konev o objemu 10 l – 2 ks
zahradní kolečko – 1 ks
krumpáč – 1 ks
4 páry zahradnických rukavic
Práce na užitkové zahradě bývá považována za nejtěžší, proto na nářadí nešetřete a kupte si takové, které nebude příliš těžké a dobře se drží. Určitě se neobejdete bez dvojice zahradních rýčů, ovšem někdo dává přednost rycím vidlím, které půdu hlavně kypří. Při práci na zeleninových záhonech určitě oceníte dvě lopaty – srdcovky, dvoje hrábě a motyku. Pro jemnější práce by vám neměly chybět ani zahradnické lopatky, minimálně tři kusy s různým průměrem listu, které jsou určené pro rozdílné práce. A vyberte si raději kovové, vydrží déle než plastové, ty jsou vhodné spíš pro práci v kypré zemině. Chybět by vám neměla ani ruční motyka, kultivátor či praktický kypřič a sázecí kolík. Jestliže nemáte do zahrady zavedenou automatickou závlahu, potřebujete hadici a určitě i dvě konce o objemu deset litrů.
PRO OKRASNOU ZAHRADU POTŘEBUJETE:
zahradní rýč – 2 ks
klasické hrábě – 2 ks
hrábě švédského typu – 1 ks
zahradní lopatka – 2 ks
motyčka – 1 ks
sázecí kolík – 1 ks
zahradní kolečko – 1 ks
zahradní hadice nebo konev o objemu 10 l – 2 ks
ruční nůžky – 2 ks
ruční plotové nůžky – 1 ks
pákové nůžky – 1 ks
zahradnická pilka – 1 ks
krumpáč – 1 ks
4 páry zahradnických rukavic
Kromě rýče, klasických hrábí a hrábí švédského stylu se vám určitě bude hodit sázecí kolík na výsadbu cibulovin, kolečko na odvoz materiálu, dvojice zahradních lopatek, ale stejně tak i kvalitní nůžky, které potřebují i pěstitelé ovocných stromů. Na nůžkách určitě nešetřete a pořiďte si minimálně dvoje ruční. Pro častější řez nebo péči o ovocné stromy se hodí nůžky s otočnou rukojetí. Pákové oceníte při odstraňování větví většího průměru a při práci ve výšce. Při jejich používání se řiďte pokyny výrobce, každý typ se totiž hodí na střih větví o různém průměru. Pokud byste doporučení nedodržovali, můžete si tak nůžky zcela zničit nebo poškodit některý z vyměnitelných komponentů. Na řez silných větví nebo slabších kmenů využijete ruční pilky.
Téměř žádná okrasná zahrada nepostrádá tvarovaný živý plot, při jehož tvarování oceníte plotové nůžky. Pro řez keřů o větší výšce si ovšem raději pořiďte benzínový, akumulátorový nebo elektrický plotostřih. Vybavte se také postřikovačy o dostatečném objemu. Doporučuje se používat jeden pro aplikaci selektivních herbicidů a druhý pro postřik totálním herbicidem. Někdy se totiž může stát, že nádobu nedostatečně vypláchnete a nechtěně tak postříkáte trávník zbytky totálního herbicidu a nevratně ho poškodíte. V optimálním případě si pořiďte i třetí postřikovač o menším objemu, který poslouží pouze pro aplikaci postřiku proti chorobám a škůdcům
Pro milovníky trávníku
Okrasný trávník patří mezi nejnáročnější prvky na zahradě, proto k jeho pěstování kromě sekačky a strojku na hnojení potřebujete i kvalitní švédské hrábě. Využijete je hlavně při vertikutaci, protože s nimi vyhrabete uvolněnou plsť. Stejně tak pomohou obnovit sešlapaný porost po zimě, který je náchylný na houbové choroby. Při údržbě okrajů byste měli mít k dispozici rýč s rovným listem a na ruční odstranění plevelů využijete vyrývač.
Nezapomeňte na zahradnické rukavice
Pokud nechcete mít zcela zničené ruce, měli byste pamatovat také na rukavice a koupit si alespoň čtyři páry. Potřebujete dvoje silnější, optimálně pogumované, které budou odolné vůči vodě. Dále jedny ze slabší textilie na práci během léta a další zateplené s protiskluzovou úpravou, který oceníte při zimním řezu jádrovin a zmlazování okrasných keřů.
Lucie Peukertová, foto autorka, Shutterstock a profimedia.cz
Uložit
Uložit
Uložit