Než si koupíte traktůrek
Kupovat zahradní traktor je stejně náročné jako vybrat auto. Jen v obchodě se vás budou ptát na trochu jiné věci – velikost a členitost pozemku, jeho svažitost, výšku trávníku i množství překážek, tedy stromů, záhonů […]
Kupovat zahradní traktor je stejně náročné jako vybrat auto. Jen v obchodě se vás budou ptát na trochu jiné věci – velikost a členitost pozemku, jeho svažitost, výšku trávníku i množství překážek, tedy stromů, záhonů či zahradních staveb, kterým se musíte vyhýbat.
Podle pozemku vám prodejce doporučí traktůrek se správným objemem motoru, výkonem a krouticím momentem, což značně ovlivňuje například počet válců. Pro dlouhou životnost na rozlehlých pozemcích jsou výhodou litinové vložky válců u namáhaných strojů. Zaměřte se také na druh převodovky. To všechno jsou ukazatele, od kterých se odvíjí cena a životnost traktoru. Pokud hledáte jednoúčelový stroj a nebudete potřebovat velké a silné zařízení s řadou příslušenství, postačí vám i levnější rider.
S košem, nebo bez?
Posbírat posečenou trávu do koše je jednoduché, ale pak musíte řešit, kam s ní. Nasypat ji čerstvou naráz do kompostéru nelze, protože by začala hnít. Mnozí proto dávají přednost jejímu okamžitému mulčování. Pak si pořiďte stroj, u nějž můžete odejmou koš, zaslepit boční výhoz a používat mulčovací nůž. Nakrátko nasečená stébla slouží jako hnojivo.
Pokud přece jen chcete trávu sbírat, měli byste si pořídit dvojnožový traktor se středovým tunelem. Podle zkušeností z praxe tyto stroje sbírají nejlépe a nejméně se ucpává výletový otvor, zvláště je-li porost přerostlý a mokrý. Platí, že čím kratší a rovnější cestu ven tráva má, tím lépe odhoz funguje.
Typ převodovky
Velké dilema zřejmě budete mít při volbě typu převodovky – manuální je levnější, ale takový stroj se doporučuje jen na rovné a málo členité plochy, kde není třeba vyhýbat se překážkám. Pokud máte kolem domu vysazené stromy, několik květinových záhonů a dětské hřiště, těm se dokáže snadno vyhýbat a na změnu rychlosti reagovat traktůrek s takzvanou hydrostatickou převodovkou, kde pojezd ovládáte pedálem jako v autě. Prodejce vás zřejmě bude přesvědčovat, že tyto převodovky jsou nezničitelné, ale z internetových diskusí je zřejmé, že hlavně ve svažitých terénech a také zapojíte-li za traktor valník a převážíte na něm dřevo a těžký materiál, opotřebí se, a především po zahřátí už nebudou tolik táhnout. Malý zahradní traktor není pro tyto účely stavěn.
Někteří výrobci používají místo převodovek takzvaný variátor. Traktůrek s ním stojí jako s mechanickou převodovkou, ale jezdí se s ním stejně pohodlně jako s hydrostatem. Rychlost řídíte sešlápnutím pedálu a zastavujete pouze pro přeřazení na couvání. Tato převodovka se používá hlavně u lehčích strojů, kde se nepředpokládá problém s přenášením síly motoru do kol a ani to, že s ním budete jezdit do velkých svahů či převážet těžký náklad. U variátoru se ovšem předpokládá častější údržba. Občas je třeba vyměnit opotřebovaný řemen – nejnamáhanější součástky převodovky. Nejen proto většina výrobců od tohoto systému upouští stejně jako od toho méně spolehlivého, který bývá často reklamován.
Co je antiskalpovací systém
Travní traktor je poměrně dlouhý a není schopný tak dobře kopírovat nerovnosti terénu jako malá rotační sekačka. Při přejíždění muldy nebo třeba hrany svahu pak může trávu posíct včetně drnu. V horším případě se dokonce žací systém ohne nebo i praskne. Oprava pak stojí nemalé peníze. Jestliže máte nerovnou zahradu, podívejte se po traktoru vybaveném sekacím ústrojím s kolečky. Ta po nerovnosti plynule přejedou a porost nezničí.
Ptejte se na příslušenství
Stejně jako u klasických sekaček platí, že se nevyplácí poddimenzovat jejich výkon. Možná se vám zalíbil malý a levnější rider, ale víte, že k němu nepůjde připojit žádné příslušenství? Navíc není stavěný na těžší podmínky, zvládnete s ním posekat jen menší až střední pozemek. Naopak zahradní traktor je univerzální. Zvládnete s ním pokosit velký pozemek, dokoupením doplňků z něj udělat sněhovou frézu. Pokud je to možné, vždy si vyzkoušejte řízení, ideálně vystřídejte stroje s různými převodovkami.
Servis a údržba
Ač vám prodejci slibují dlouholetou záruku, často vám ji neuznají s odůvodněním, že jste stroj používali nevhodným způsobem nebo jste zanedbali údržbu. Je tedy dobré kupovat traktůrek, jehož servis budete mít poblíž svého bydliště. U zahradní techniky většinou neexistuje systém jako v autoservisech, kde mají požadovaný díl za pár hodin k dispozici. Traktor nebo rider většinou budete muset naložit na přívěsný vozík, který si navíc většina lidí půjčuje, odvézt ho a čekat. Určitě proto patří k výhodným benefitům, jestliže vám prodejce nabídne možnost, že servisní technik přijede k vám domů.
Rider, nebo traktůrek?
Názvy se často zaměňují. Jde přitom o odlišné stroje. Rider má v podstatě parametry silnější sekačky, na které navíc sedíte. Záběr se pohybuje kolem půl metru, není tedy určený na extra velké plochy. Také výkon motoru, zpravidla se pohybuje kolem pěti koní, není nijak velký, zvlášť když sekačku zatěžuje svou hmotností dospělá osoba. Rider se nejen proto hodí pro rovné pozemky bez velkých výškových převýšení. Oproti traktoru s ním také zvládnete lépe kroužit mezi stromy a keři, vyhnete se záhonům i pergole.
Pro větší pozemek, zahradu ve svahu nebo neudržované louky se vyplatí koupit zahradní traktůrek, který mívá záběr kolem metru. Lze k němu dokoupit bohaté příslušenství a tak z něj uděláte celoroční stroj – na jaře bude sloužit jako provzdušňovač, v létě jako sekačka, na podzim s ním odvezete biologický odpad a v zimě se promění ve sněhovou frézu.
Radek Tichý, foto Shutterstock
Uložit