Než si poprvé zaplavete…
Koupat se a plavat ve vodě, o jejíž kvalitě nepochybujete, je natolik lákavé, že se mnozí lidé rozhodnout investovat několik desítek tisíc korun do nákupu bazénu či stavby koupacího jezírka. Že vás tato investice teprve […]
Koupat se a plavat ve vodě, o jejíž kvalitě nepochybujete, je natolik lákavé, že se mnozí lidé rozhodnout investovat několik desítek tisíc korun do nákupu bazénu či stavby koupacího jezírka. Že vás tato investice teprve čeká a nevíte, pro co se rozhodnout? Tyto informace vám možná pomohou.
Při volbě bazénu je třeba vědět, co od nich očekáváte a jak vám mají sloužit. Zatímco v těch levných nadzemních si dobře vyhrají děti, ale dospělý člověk si tam nezaplave, v klasických zapuštěných můžete pravidelně sportovat a zlepšovat svou kondici. Ovšem velkou konkurencí bazénů se stávají koupací jezírka a biobazény.
Koupání ve vlastním jezeře
K výhodám koupacích jezírek či biobazénů patří jednoduchá údržba: o kvalitu vody se nemusíte nijak starat, to dělá jezírko samo, přesněji řečeno rostliny a organismy, které v něm žijí.
Základem koupacího jezírka je jáma vyložená geotextilií a speciální fólií. Dno se tvaruje, aby jezírko obsahovalo právě koupací a čisticí prostor. Mělčina se vysype kačírkem, svažující se břehy se obloží kameny a prostor se osází vhodnými rostlinami. Na hlubší část obvykle navazuje odpočinková zóna zahrady s molem a schůdkami, odkud do přírodního bazénku vstupujete. Právě rozdělení je velmi důležité, bez něj by to nefungovalo. Mělká část totiž funguje jako čisticí jednotka, je proto osázená vodními, bahenními a vlhkomilnými rostlinami, které spolu s mikroby – podobně jako u kořenových čističek – mají schopnost při vzájemné spolupráci a ve vhodných podmínkách velmi rychle a efektně vyčistit vodu. Zatímco hloubka v čisticí zóně je pouze kolem padesáti centimetrů, v té koupací jsou to dva metry, aby si zde mohl dospělý člověk pohodlně zaplavat, a také aby byl v obou vyvážený poměr vody, stabilizovala se její kvalita a fungovala samočisticí funkce jezírka.
Platí, že minimální plocha koupacího jezírka by měla činit alespoň šedesát metrů čtverečních, čím více tím lépe. Přitom koupací a regenerační zóna jsou rozděleny zhruba půl na půl. Znamená to, že z velkého jezírka šest krát deset metrů můžete ke koupání využívat zhruba polovinu, tedy třicet metrů čtverečních, což odpovídá bazénu čtyři krát osm metrů. A právě tento nepoměr mnozí považují za nevýhodu přírodních jezírek.
Jezírko, nebo biobazén?
Mnozí lidé mezi koupacími jezírka a biobezny nebo bitopy nerozlišují. A ony jsou jiné. Rozdíl je v tom, zda se rozhodnete samočištění podpořit cirkulací vody, nebo ne.
-
KOUPACÍ JEZÍRKO je uměle založená nádrž se stojatou vodou bez přítoku a odtoku vody. Vypadá jako tůň či rybník. Čištění vody zajišťuje převážně zooplankton a ukládání živin v sedimentech ve všech částech.
-
BIOBAZÉN je také uměle postavený, ale voda v něm cirkuluje. Imituje tak například horský potok. Čištění vody zajišťuje převážně nárůst biofilmu na substrátu vystavenému rychlému proudění ve vlastních biofiltrech.
Mezi hlavní výhody, oproti chemicky ošetřovaným bazénům, patří u jezírek nižší provozní náklady, neboť nemusíte kupovat filtrační jednotku ani jiné zařízení na čištění vody, a přípravky určené k jejímu čištění. Za velkou výhodu je považováno i to, že jezírko samo o sobě vypadá pěkně. I když se v něm nekoupete, jde o krásný doplněk zahrady.
Když plánujete bazén
Mnozí přesto raději sáhnou po klasickém zapuštěném bazénu, například také pro to, že ho lze doplnit protiproudem – ten do koupacího jezírka nesmí – a zlepšovat si tak kondici. Nejprve si ovšem rozmyslete, zda se vám opravdu vyplatí a jestli na něj máte vhodné místo. Platí totiž, že za ideální se považuje takový prostor, kde slunce v létě svítí nejméně deset hodin denně. Pozor, aby vám velkou část této doby ale nestínil třeba sousedův dům nebo vzrostlý živý plot, kterým chráníte své soukromí. Právě ochrana před zraky sousedů a ruchem ulice je druhou důležitou podmínkou, kterou ke klidnému koupání a slunění potřebujete.
Při volbě bazénu pak máte na výběr dva typy – první typ vám firma staví v zahradě na místě, druhý přiveze už hotový a pouze ho zabuduje do terénu.
-
BAZÉNY STAVĚNÉ NA MÍSTĚ – patří mezi ně ty nejlevněšjí, tvořené silnostěnným pozinkovaným plechem s antikorozním nástřikem plastové vrstvy. Folie uvnitř je zpevněná a s UV filtrem a tvoří jak izolační vrstvu, tak i hezkou pohledovou část. Na první pohled vypadají stejně i bazény, jejichž obvodové stěny tvoří takzvané ztracené bednění. Stejně vlastnosti mají kompozitní výrobky se stěnami tvořenými panely. K výhodám těchto typů patří variabilita – můžete si vybrat skoro z neomezeného množství tvarů, velikostí, zvolit lze i různé hloubky.
-
HOTOVÉ BAZÉNY vám firma doveze na pozemek vyrobené, připomínají velkou vanu. Patří mezi ně sklolaminátové či keramické výrobky, které se pouze osadí do připraveného výkopu, napojí na potřebné rozvody a upraví se okolí kolem nich. K výhodám patří omezení stavebního ruchu kolem vašeho domu, k minusům pak menší nabídka rozměrů a tvarů, kterou máte na výběr. Rozhodně je nelze udělat na míru podle vašeho přání a velikosti a tvaru pozemku.
Kam s nimi?
Jedno z důležitých rozhodnutí, které byste měli udělat ještě před pořízením bazénu či jezírka, je volba vhodného místa na pozemku. U jezírka je poměrně jednoduché: po celý rok vypadá pěkně, atak ho můžete mít blízko domu a koukat na něj i z obývacího pokoje.
U bazénů je rozhodování, zda by měl být bazén u domu, nebo naopak dále od něj, složitější. Výhodou první varianty je to, že zpravidla při koupání neustále pro něco běháte do domu – pití, osušku,opalovací krém – a čím méně kroků uděláte, tím je to pro vás příjemnější. Argument pro vzdálenější umístění vychází z toho, že v našem podnebním pásmu budete používat bazén, i když bude zastřešený nebo doplněný nějakým ohřevem vody, zhruba půl roku. Další měsíce bude přikrytý plachtou nebo střechou. A někomu to zrovna nemusí připadat jako krásný výhled. V tomto případě pomůže třeba dřevěná zídka, plůtek z nepadavých jehličnanů a podobně.
Malé nadzemní bazény
Své místo mají v zahradě i malé nadzemní bazény, zvlášť v rodinách s dětmi,které zabaví an celé rpázdniny a dospělým nabídnou příjemné osvěžení. Dokonalejší typy těchto levnější bazénů lze částečně nebo zcela zapustit do terénu, na zahradě tak lépe vypadají.
Magdalena Krajmerová, foto Shutterstock