Pět pravidel pro nákup sekačky
Velikost zahrady a její členitost nebo svažitost a také třeba to, zda bydlíte na samotě u lesa či ve městě – podle těchto základních parametrů byste měli vybírat novou sekačku. Ačkoli trh nabízí stále častěji […]
Velikost zahrady a její členitost nebo svažitost a také třeba to, zda bydlíte na samotě u lesa či ve městě – podle těchto základních parametrů byste měli vybírat novou sekačku.
Ačkoli trh nabízí stále častěji robotické sekačky a také cena riderů a malých traktorů klesá, k nejprodávanějším stále patří klasické rotační stroje. Zde jsou pravidla, jak si vybrat ten správný typ.
1. Podle sekané plochy
Mohlo by se zdát, že čím větší plocha, tím širší záběr sečení, silnější motor a větší koš budete potřebovat. Ne vždy je to pravda. Jestliže máte na zahradě vysazeno hodně keřů, stromů nebo vám záhony zasahují do travnaté plochy, může taková sekačka sloužit špatně. Je těžší a daleko hůř se s ní manipuluje. Někdy proto bývá mnohem praktičtější pořídit si menší a lehčí sekačku, dokonce i bez pojezdu, která je daleko obratnější.
2. Elektrická, nebo akumulátorová?
Majitelé malých pozemků si často vystačí s levným elektrickým strojem. Má mnoho výhod: prakticky se o něj nemusíte starat, dokupovat benzin, čistit svíčku a vzduchový filtr, kontrolovat a měnit olej. Navíc je daleko tišší než benzinový typ. Jen zmáčknete tlačítko a už sečete. Ale pozor, ne každý malý pozemek je pro elektrickou sekačku vhodný – doporučit ji lze na pravidelnou a rovinatou zahradu, ale pokud se budete muset vyhýbat dřevinám, altánu, skluzavce a dalším překážkám, sečení bude zbytečně komplikované. Pak je lepší zvážit, zda by se vám nehodila akumulátorová sekačka. Na trhu najdete výrobky se standardním záběrem 46 centimetrů a dokonce osmdesátivoltovým akumulátorem, který vystačí na posečení celé zahrady. Jde o téměř plnohodnotnou náhradou benzinového stroje s výhodami elektrického: tedy minimální údržbou a hlukem. Mezi novinkami na trhu objevíte i stroje, které mají záběr sečení 51 centimetrů, pojezd a možnost bočního i zadního výhozu, dokážou tedy zcela nahradit klasické benzinové sekačky. To ještě podporuje zvolený materiál – místo plastu je na výrobu skeletu použita ocel.
3. Kdy zvolit benzinovou
Ačkoli se vlastnosti akumulátorových výrobků stále vylepšují, majitelům velkých a členitých zahrad se stále vyplatí koupit benzinovou sekačku. Tím, že v podstatě vymizely klasické SV motory, převažují jen ty s rozvody OHV, DOV nebo OHC, které mají lepší účinnost i emise, mizí rozdíly mezi výkony jednotlivých strojů. Ale samozřejmě zůstává zachované pravidlo, že velké a výkonné sekačky by měly mít motor o objemu kolem 180 ccm. Už jenom proto, že kromě žacího soustrojí musejí pohánět i pojezd. Navíc s nimi ujedete po velkém pozemku spoustu kilometrů a vzhledem k ceně od nich očekáváte delší životnost. Pokud si však chcete pořídit benzinový stroj na menší zahradu s výměrou do pěti set metrů čtverečních, postačí vám sekačka bez pojezdu s motorem o objemu kolem 130 ccm. Jen pozor na to, že výkon musí odpovídat šířce sečení – abyste si nekoupili slabou sekačku s velkým záběrem, to by nefungovalo.
4. Jak na svažitý pozemek
Pozorní a opatrní by při volbě sekačky měli být majitelé svažitých zahrad. Sekačky staré deset až patnáct let mívají rozvody SV s ventily na boku motoru a jsou citlivé na náklon do stran. Moderní stroje s rozvody OHC nebo OHV tímto neduhem už netrpí, proto se lépe hodí pro práci v nerovném terénu. Obecně se uvádí náklon odpovídající odolnosti proti převrácení deset až dvanáct stupňů, u moderních strojů ale motor vydrží výkyvy až do 35 stupňů.
5. Jak často budete sekat
Jinou sekačku potřebujete ke své zahradě u domu a jinou na chalupu, kam jezdíte jednou za týden nebo dva. Jestliže doma budete síct například dvakrát týdně podle zásady, že ustřihovat by se měla vždy jen třetina délky stébla, vystačíte se s daleko menším výkonem motoru. Na chalupě vás ovšem po čtrnácti dnech může čekat vzrostlý porost, který sekačku snadno zahltí. Pak oceníte stroje s co nejsilnějším motorem, vysokým šasi, velkým výletovým otvorem a funkcí regulace rychlosti pojezdu. Ta zajistí, aby se při přerostlé nebo vlhké trávě sekačka nezahlcovala. Umožní, aby se vjelo do trávníku pomaleji a stroj měl více času na zkrácení vysokých a někdy i mokrých travních stébel. Dřív se to řešilo změnou otáček motoru, moderní stroje mívají otáčky kolem 3000 za minutu, tedy v optimálním módu pro nejlepší točivý moment. Je však pravda, že při výběru je dobré zohlednit i další hlediska. Pro dobrý sběr trávy je vhodné doporučovat vyšší šasi s velkým výletovým otvorem, je třeba si hlídat i jeho tvar. Čím méně různých výstupků, tím bude cesta useknuté trávy hladší a sekačka lépe sbírat.
TIP REDAKCE
Dnes musí mít každý stroj prodávaný v Evropě na štítku takzvaný jmenovitý výkon stroje, tedy skutečný výkon motoru, takže každý ze zákazníků si může porovnat sekačky i podle tohoto parametru.
Co oceníte u benzinové sekačky:
elektrické startování InStart – nahrazuje pro někoho náročné startování motoru šňůrou. Pomocí akumulátoru se motor uvede do chodu tlačítkem. Akumulátor po plném nabití vydrží až sedmdesát startů a jeho dobití do plné kapacity trvá hodinu. Celá technologie zároveň odstraňuje nutnost práce se sytičem a zároveň po vyjmutí působí i jako pojistka proti nechtěnému spuštění sekačky.
skladování ve svislé poloze – některé stroje mají speciálně konstruovaný motor tak, aby se při uskladnění na výšku nevylil olej do válce. Ušetříte tak místo, když sekačku nepotřebujete, zároveň si tím usnadníte běžnou údržbu po práci.
Radek Tichý, foto Shutterstock
Uložit