Image005-5.jpg

Pohoda ukrytá v rostlinách

18. 01. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Bylinné čaje, inhalace či koupele slouží nejen k léčbě mnoha zdravotních problémů, ale především jim pomáhají předcházet. Pokud jste během roku pěstovali a sušili bylinky a jiné léčivky, připravte si z nich nyní čaje a […]

Bylinné čaje, inhalace či koupele slouží nejen k léčbě mnoha zdravotních problémů, ale především jim pomáhají předcházet. Pokud jste během roku pěstovali a sušili bylinky a jiné léčivky, připravte si z nich nyní čaje a koupele, které vám pomohou vyhnout se nejen nachlazení.

Čaj na zvýšení imunity

Smíchejte po polévkové lžíci květu měsíčku lékařského, třapatky, lípy a listu břízy. Dvě lžíce směsi zalijte půl litrem vroucí vody a nechte vychladnout tak, aby byl čaj ještě teplý, ale už nepálil. Pak ho přeceďte a pijte dvakrát denně.

Žaludeční čaj

Pokud se vám při vánočních hostinách udělá těžko od žaludku, připravte si čaj ze dvou dílů natě zeměžluče a jednoho dílu pelyňku a vachty. Jednu lžíci této směsi přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte překryté vylouhovat. Přeceďte a pijte nalačno.

Čaj proti horečce

Horečky v zimním období nejsou ničím výjimečné a zbavit se jich můžete buď paralenem nebo čajem z tužebníku jilmového. Ke dvěma dílům květu tužebníku přidejte po dílu natě zeměžluče, bazalky, šalvěje a květu heřmánku. Dvě lžíce této směsi zalijte půl litrem vařící vody a nechte přikryté vylouhovat. Dochuťte medem a citronem a pijte ještě teplé – čím více, tím lépe.

Čaj proti bolesti hlavy

Horký nápoj připravíte ze dvou dílů rozdrcené vrbové kůry a jednoho dílu květu měsíčku a natě mochny husí. Jednu lžíci směsi dejte do čtvrt litru vody a pomalu zahřívejte, krátce povařte a nechte vychladnout. Vše vypijte v rozměru hodiny až dvou. Čaj nelze používat jako prevenci, ale pouze při bolestech.

 

Koupel při bolestech hlavy

Smíchejte stejné díly květu nebo listu prvosenky, natě rozmarýnu a levandule. Čtyři hrsti směsi dejte do dvou litrů studené vody, přiveďte k varu, odstavte a přikryté nechte vylouhovat. Přeceďte a přidejte do koupele.

Březová koupel

Tři až čtyři hrsti březových listů, nejlépe působí ty čerstvé, dejte do tří litrů vody a pomalu přiveďte k varu. Poté přeceďte a nalijte do vody. Koupel by měla trvat minimálně patnáct až dvacet minut, po ní se neutírejte, ale nechte tělo oschnout. Relaxace v nálevu z březového listí slouží nejen k vyšší odolnosti organismu, ale má i protirevmatické účinky.

Pelyňková koupel

Deset lžic sušené natě pelyňku krátce povařte ve dvou litrech vody, přeceďte a vlijte do horké vody ve vaně. Pak si dopřejte patnácti až dvacetiminutovou koupel, která pomůže při otoku nohou nebo nadměrné únavě. Před spaním má také uklidňující účinky.

Ovesná koupel

Asi čtvrt kila ovesných vloček vařte za občasného míchání půl hodiny ve třech až čtyřech litrech vody. Použijte velkou nádobu, protože vločky značně nabobtnají. Poté je přeceďte přes síto do vany napuštěné horkou vodou. Dopřejte si zhruba čtvrt hodinovou lázeň, po ní se neotírejte ale zabalte se do prostěradla a odpočiňte si vleže jako po saunování.

Napařování obličeje

Smíchejte po třech lžících levandule, květu měsíčku a heřmánku, dejte je do dvou litrů vody a krátce povařte. Nechte deset minut louhovat, opět přiveďte k varu a inhalujte pod prostěradlem deset až patnáct minut. Nejenže si tak zlepšíte pleť v obličeji, ale napařování má také příznivý vliv na dýchací orgány.

Plicníková inhalace

Nejen na záněty dýchacích cest si připravte směs skládající se ze stejných dílů natě plicníku, popence, fialky a květu prvosenky, sedmikrásky a podbělu. Deset bylin zalijte třemi litry vody a přiveďte k varu, poté nechte čtvrt hodinu přikryté louhovat. Poté opět přiveďte k varu a opakovaně inhalujte pod prostěradlem nosem či ústy deset až patnáct minut.


Co je co?

Výluh – na výluh se používají většinou čerstvé bylinky, které se přelijí předepsaným množstvím studené vody a výluh se za třicet minut až dvanáct hodin scedí.

Nálev – při přípravě nálevu potřebujete na zalití rostlin vroucí vodu, necháváte ho odstát zpravidla několik desítek minut, po té se scedí.

Odvar – k jeho přípravě používáte zpravidla tvrdé části rostlin, například dubovou kůru. Byliny se ve vodě vaří.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

 

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze