Polinka_1.jpg

Polena a polínka rychle a bez námahy

22. 01. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Dřevo požadované velikosti do krbů a kotlů vám jednoduše a téměř bezpracně připraví elektrické štípače. Pokud topíte jen dřevem a nechcete ho ručně štípat sekerou, vyplatí se do nich investovat. Jak fungují Princip štípačů je […]

Dřevo požadované velikosti do krbů a kotlů vám jednoduše a téměř bezpracně připraví elektrické štípače. Pokud topíte jen dřevem a nechcete ho ručně štípat sekerou, vyplatí se do nich investovat.

Podle síly a velikosti polínek je nutné správně zvolit typ štípače.

Jak fungují

Princip štípačů je jednoduchý. U horizontálních modelů tlačí píst hydraulického válce na položený dřevěný špalek proti pevnému štípacímu klínu, vertikální štípače rozštípnou postavené špalky klínem pohyblivým. Některé stroje jsou vybaveny i štípacím křížem, který ze špalku připraví rovnou čtyři polena.

Jejich využití

Levnější horizontální a dražší vertikální štípače se liší hlavně štípací silou. První jsou proto určené spíše pro méně náročné použití, druhé využijete pro zpracování dřeva ve velkém. Zatímco však horizontálním postačí běžná zásuvka, vertikální potřebují připojení k třífázovému proudu.

Obsluha a bezpečnost

Štípače se obsluhují oběma rukama. Přestože výkonnější typy mohou podle výrobců štípat i metrová polena, nařežte si dřevo raději předem na kratší špalky. Větší kusy mohou totiž někdy ve stroji uváznout a jejich vyproštění je bez cizí pomoci náročné. Při práci dbejte na bezpečnostní opatření, jelikož rozštípnuté a zvláště suché dřevo často odlétává daleko a na všechny strany. V okolí by se proto kromě vás neměl nikdo pohybovat.

Zohledněte kabely

Při nákupu se mimo jiné soustřeďte i na vyvedení přívodního kabelu. Odlétávající polena by na něj nikdy neměla dopadat, jinak hrozí jeho poškození a případný úraz elektrickým proudem. Materiál kabelu byl měl samozřejmě umožňovat používání štípače venku, tzn. i za vlhka nebo deště.

Rady a tipy

Naštípat dovezené dřevo je levnější než koupit již zpracované.

  • Na otop si pořizujte dříví kácené na podzim nebo v zimě, kdy je nejméně vlhké.
  • Při práci se štípačem používejte ochranné brýle, rukavice a vysokou pevnou obuv.
  • Vodorovné štípače umístěte na pevný stůl, svislé na rovnou a pevnou zem.
  • Ke skladovanému dřevu zajistěte kvůli vysychání dostatečný přístup vzduchu.
  • Spalujte vždy jen dřevo se zhruba 15% vlhkostí.
  • Vlhkým dřevem netopte, zatížili byste okolí zvýšenými emisemi CO a prachu.
  • Orientačně si vlhkost dřeva zjistíte pomocí tzv. měřičů vlhkosti dřeva.

 

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK

 

Uložit

Uložit

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: dřevo Flóra na zahradě naradi polena polínka Rychlovka štípačka
Sdílejte článek

Diskuze